Indonésie láká nejchytřejší mozky světa. První zlaté vízum dostal průkopník umělé inteligence Sam Altman

Největší ekonomika jihovýchodní Asie spustila projekt udělování „zlatých víz“ pro přilákání zahraničních investic a technologií. Prvním držitelem se stal zakladatel OpenAI, která změnila svět svým ChatGPT s umělou inteligencí, Sam Altman.
Indonésie udělila generálnímu řediteli OpenAI Samu Altmanovi své první „zlaté vízum“ týden poté, co byl projekt spuštěn, aby přilákal zahraniční investice. Vízum platí 10 let a největší ekonomika jihovýchodní Asie očekává, že jí americký podnikatel a vizionář pomůže s růstem ekosystému umělé inteligence, uvedla CNBC.
Společnost OpenAI je na cestě k dosažení ročních tržeb ve výši jedné miliardy dolarů (22,2 miliardy korun) v nadcházejících 12 měsících, protože podniky zavádějí technologii ChatGPT, robota s generativní umělou inteligencí, který odstartoval vlnu investic do umělé inteligence.
Umělá inteligence táhne. Tržby OpenAI jsou na cestě dosáhnout jedné miliardy dolarů
Money
„Existuje několik kategorií zlatých víz. Jednou z nich je zlaté vízum udělované osobnostem, které mají mezinárodní reputaci a mohou Indonésii poskytnout výhody,“ uvedl generální ředitel indonéské instituce pro imigraci Silmy Karim. „S tímto zlatým vízem doufáme, že Altman může přispět k rozvoji a využití AI v Indonésii,“ dodal.
Přednostní vstup do země
Altman si jako držitel zlatého víza bude moci užívat přednostních kontrol na letištích po celém rozlehlém souostroví spolu s delší dobou pobytu a snadným vstupem a odchodem ze země.
Generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman spustil projekt kryptoměny Worldcoin. Přístupový účet nazvaný World ID může zájemce získat pouze po registraci a následném ověření skenem své oční duhovky. Firma tak chce pohlídat, že členy budou jen skuteční lidé, uvedla agentura Reuters.
Sam Altman, otec ChatGPT s umělou inteligencí, spustil novou kryptoměnu worldcoin
Zprávy z firem
Altman spoluzaložil tvůrce ChatGPT, společnost OpenAI, spolu s Elonem Muskem, který později firmu opustil a letos spustil vlastní projekt umělé inteligence xAI. Altman zavítal do Indonésie začátkem roku během svého „turné“, které ho zavedlo do několika asijských velkoměst včetně Pekingu, Tokia, Soulu a Singapuru.
ChatGPT je chatbot s umělou inteligencí, který se stal fenoménem pro svou schopnost generovat lidské odpovědi na výzvy uživatelů. Pouhé dva měsíce po spuštění loni v listopadu, do něhož mohutně investoval i Microsoft, dosáhl 100 milionů uživatelů.
Americká technologická společnost Apple pracuje na službě umělé inteligence (AI), kterou chce konkurovat produktům ChatGPT firmy OpenAI či Bard od Googlu. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg.
Apple se pouští do umělé inteligence, kterou chce konkurovat chatbotům ChatGPT či Bard
Zprávy z firem
Altman a další technologičtí lídři přitom nedávno v otevřeném dopise varovali, že umělá inteligence představuje riziko vyhynutí lidí na stejné úrovni jako jaderná válka, a zdůraznili, že snížení rizik spojených s touto technologií by mělo být globální prioritou.
Více o boomu umělé inteligence čtěte zde:
Sedmašedesátiletý průkopník osobních počítačů, zakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates vysekl poklonu před nepřehlédnutelným trendem a fenoménem v technologiích, umělou inteligencí (AI). „Je to nejrevolučnější technologie, jakou jsem za poslední desetiletí viděl. Vývoj umělé inteligence je stejně zásadní jako vytvoření mikroprocesoru, osobního počítače, internetu a mobilního telefonu,“ napsal v úterý na svém blogu.
Umělá inteligence je stejně zásadní jako počítače, internet a mobily, prohlásil Bill Gates
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.