Inflace, důchody a krize. Fialovi bude radit 19 ekonomů, jak nakopnout ekonomiku

Nová vláda Petra Fialy oprašuje Národní ekonomickou radu vlády, kterou poprvé sestavil Mirek Topolánek. Její sestava se značně proměnila.
Národní ekonomická rada vlády (NERV), jejíž činnost vláda ve středu obnovila, má 19 členů. Jde o ekonomy i odborníky z dalších oblastí a byznysu, někteří z nich už v minulosti členy rady byli. Z předchozí rady zřízené kabinetem Andreje Babiše (ANO) v nové radě zůstal sociolog Daniel Prokop. Úkolem NERV bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) navrhovat zásady a parametry reforem klíčových veřejných systémů, například důchodového systému, které mají vliv na veřejné finance a jejich transparentnost. Koordinátorem NERV je předseda představenstva EGAP Jan Procházka, který už členem NERV v minulosti byl.
Češi mají moc peněz a pořád utrácejí. Proto jim zvyšováním sazeb chceme naznačit, že je v současnosti lepší šetřit, říká viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Ten byl ještě nedávno označován za možného budoucího guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi, který v polovině roku v této funkci končí. Situace se však změnila, prezident Miloš Zeman jmenoval budoucím guvernérem Aleše Michla. „Až při setkání s prezidentem jsem pochopil, že mu vadí zvyšování sazeb,“ říká Nidetzký.
Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký: Od Aleše Michla jsem nikdy neslyšel, jak mají být sazby vysoké
Leaders
Původně NERV představila vláda Mirka Topolánka (ODS) v lednu 2009 jako nezávislý poradní orgán kabinetu. Následně v září rada zveřejnila svoji závěrečnou zprávu. Poté činnost rady obnovila vláda Petra Nečase (ODS) v srpnu 2010. Po pádu vlády byla činnost NERV v srpnu 2013 pozastavena. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) pak agendu rady začlenila v roce 2014 do obnovené Rady pro udržitelný rozvoj. Následně NERV v dubnu 2020 obnovila vláda Andreje Babiše (ANO). Rada tehdy měla 17 členů.
Členové NERV
- Martin Diviš, šéf pojišťovny Kooperativa
- Libor Dušek, ekonom
- Dita Formánková, datová analytička a zakladatelka organizace Czechitas
- Mojmír Hampl, bývalý člen bankovní rady ČNB a člen Národní rozpočtové rady vlády
- David Havlíček, finanční ředitel EGAP
- Tomáš Havránek, Institut ekonomických studií FSV UK, bývalý poradce viceguvernéra ČNB
- Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
- Pavel Hroboň, lékař a ekonom, Advance
- Petr Janský, ekonom, Institut ekonomických studií FSV UK
- Ján Lučan, člen představenstva ČSOB
- David Marek, hlavní ekonom Deloitte
- Daniel Münich, ekonom, CERGE-EI
- Pavel Neset, vedoucí Katedry ekonomie a práva na ŠKODA AUTO Vysoká škola
- Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka výrobce klavírů Petrof
- Jan Procházka (koordinátor-člen), předseda představenstva EGAP
- Daniel Prokop, sociolog
- Aleš Rod, ekonom CETA - Centrum ekonomických a tržních analýz
- Dominik Stroukal, expert na kryptoměny
- Petr Zahradník, ekonom České spořitelny
V pandemii fabriky na auta zavřely, případně omezily výrobu. Přišel čipový hladomor. Nyní zase kvůli válce na Ukrajině nejsou kabelové svazky. Počet vyrobených aut proto klesá. Za „starých časů“ by automobilky část pracovníků propustily, právě kvůli omezení výroby. Proč držet zaměstnance, kteří nic nedělají? Jenže „staré časy“ minuly – nyní se tisknou biliony peněz a prohlubuje se rekordně dluh, přičemž se vzniklé peníze shazují z pomyslných helikoptér mezi lidi i firmy.
Tisknou se biliony peněz, ale není co za ně koupit. A to je inflace
Názory
Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky, mi asi před měsícem při rozhovoru řekl, že se růstem cen musíme protrápit, a že každý něco ztratí. Že se s tím nedá nic dělat. Současný guvernér národní banky Jiří Rusnok mluvil při rozhovoru v únoru v podobném duchu. Inflace každého z nás připraví o peníze. A do třetice, podobně nyní mluvil i Tomáš Nidetzký, současný viceguvernér, a ještě nedávno jeden z aspirantů na guvernérskou pozici. Tu mu vyfoukl Aleš Michl.
Dalibor Martínek: Zchudněte, neutrácejte! Zní šílený vzkaz od ČNB
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.