Inflace, důchody a krize. Fialovi bude radit 19 ekonomů, jak nakopnout ekonomiku
Nová vláda Petra Fialy oprašuje Národní ekonomickou radu vlády, kterou poprvé sestavil Mirek Topolánek. Její sestava se značně proměnila.
Národní ekonomická rada vlády (NERV), jejíž činnost vláda ve středu obnovila, má 19 členů. Jde o ekonomy i odborníky z dalších oblastí a byznysu, někteří z nich už v minulosti členy rady byli. Z předchozí rady zřízené kabinetem Andreje Babiše (ANO) v nové radě zůstal sociolog Daniel Prokop. Úkolem NERV bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) navrhovat zásady a parametry reforem klíčových veřejných systémů, například důchodového systému, které mají vliv na veřejné finance a jejich transparentnost. Koordinátorem NERV je předseda představenstva EGAP Jan Procházka, který už členem NERV v minulosti byl.
Češi mají moc peněz a pořád utrácejí. Proto jim zvyšováním sazeb chceme naznačit, že je v současnosti lepší šetřit, říká viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Ten byl ještě nedávno označován za možného budoucího guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi, který v polovině roku v této funkci končí. Situace se však změnila, prezident Miloš Zeman jmenoval budoucím guvernérem Aleše Michla. „Až při setkání s prezidentem jsem pochopil, že mu vadí zvyšování sazeb,“ říká Nidetzký.Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký: Od Aleše Michla jsem nikdy neslyšel, jak mají být sazby vysoké
Leaders
Původně NERV představila vláda Mirka Topolánka (ODS) v lednu 2009 jako nezávislý poradní orgán kabinetu. Následně v září rada zveřejnila svoji závěrečnou zprávu. Poté činnost rady obnovila vláda Petra Nečase (ODS) v srpnu 2010. Po pádu vlády byla činnost NERV v srpnu 2013 pozastavena. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) pak agendu rady začlenila v roce 2014 do obnovené Rady pro udržitelný rozvoj. Následně NERV v dubnu 2020 obnovila vláda Andreje Babiše (ANO). Rada tehdy měla 17 členů.
Členové NERV
- Martin Diviš, šéf pojišťovny Kooperativa
- Libor Dušek, ekonom
- Dita Formánková, datová analytička a zakladatelka organizace Czechitas
- Mojmír Hampl, bývalý člen bankovní rady ČNB a člen Národní rozpočtové rady vlády
- David Havlíček, finanční ředitel EGAP
- Tomáš Havránek, Institut ekonomických studií FSV UK, bývalý poradce viceguvernéra ČNB
- Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
- Pavel Hroboň, lékař a ekonom, Advance
- Petr Janský, ekonom, Institut ekonomických studií FSV UK
- Ján Lučan, člen představenstva ČSOB
- David Marek, hlavní ekonom Deloitte
- Daniel Münich, ekonom, CERGE-EI
- Pavel Neset, vedoucí Katedry ekonomie a práva na ŠKODA AUTO Vysoká škola
- Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka výrobce klavírů Petrof
- Jan Procházka (koordinátor-člen), předseda představenstva EGAP
- Daniel Prokop, sociolog
- Aleš Rod, ekonom CETA - Centrum ekonomických a tržních analýz
- Dominik Stroukal, expert na kryptoměny
- Petr Zahradník, ekonom České spořitelny
V pandemii fabriky na auta zavřely, případně omezily výrobu. Přišel čipový hladomor. Nyní zase kvůli válce na Ukrajině nejsou kabelové svazky. Počet vyrobených aut proto klesá. Za „starých časů“ by automobilky část pracovníků propustily, právě kvůli omezení výroby. Proč držet zaměstnance, kteří nic nedělají? Jenže „staré časy“ minuly – nyní se tisknou biliony peněz a prohlubuje se rekordně dluh, přičemž se vzniklé peníze shazují z pomyslných helikoptér mezi lidi i firmy.Tisknou se biliony peněz, ale není co za ně koupit. A to je inflace
Názory
Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky, mi asi před měsícem při rozhovoru řekl, že se růstem cen musíme protrápit, a že každý něco ztratí. Že se s tím nedá nic dělat. Současný guvernér národní banky Jiří Rusnok mluvil při rozhovoru v únoru v podobném duchu. Inflace každého z nás připraví o peníze. A do třetice, podobně nyní mluvil i Tomáš Nidetzký, současný viceguvernér, a ještě nedávno jeden z aspirantů na guvernérskou pozici. Tu mu vyfoukl Aleš Michl.Dalibor Martínek: Zchudněte, neutrácejte! Zní šílený vzkaz od ČNB
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.