Investorská legenda Ray Dalio: Obávám se, že přijde něco horšího, než jen obyčejná recese

Miliardář, investor a manažer jednoho z největších světových hedgeových fondů se obává zhroucení globálního měnového systému. Důsledky turbulencí v dluhopisech by mohly být pro měnový systém vážnějším šokem, než byla finanční krize v roce 2008, uvedl zakladatel společnosti Bridgewater Ray Dalio v pořadu Meet the Press televize NBC News.
Dalio se obává narušení obchodu, rostoucího zadlužení USA a nově vznikajících světových mocností, které rozvrátí mezinárodní ekonomickou a geopolitickou strukturu, jež funguje od konce druhé světové války.
Pět sil
Dějiny řídí pět sil: ekonomika, vnitropolitické konflikty, mezinárodní řád, technologie a přírodní jevy, jako jsou povodně a pandemie. Trumpova cla mají pochopitelné cíle, řekl Dalio, ale jsou zaváděna „velmi rušivým“ způsobem, který vytváří globální konflikt.
Zmatky způsobené celní a hospodářskou politikou prezidenta Donalda Trumpa ohrozí světový řád i ekonomiku, myslí si Dalio. „Obávám se něčeho horšího, než je recese,“ řekl v pořadu NBC.
Dalio zároveň vyzval USA, aby s Čínou vyjednaly „oboustranně výhodnou“ obchodní dohodu, která by posílila kurz jüanu vůči dolaru. Dále také vyzval, aby obě země řešily své rostoucí dluhy.
Podle miliardáře je totiž v sázce samotná hodnota peněz. Zhroucení trhu s dluhopisy v kombinaci s událostmi, jako jsou vnitřní a mezinárodní konflikty, by mohlo být pro měnový systém ještě větším šokem než zrušení zlatého standardu prezidentem Richardem Nixonem v roce 1971 a globální finanční krize v roce 2008.
Miliardář a investorská legenda Warren Buffett odmítl veškeré zprávy, které se pod jeho jménem šíří na sociálních sítích, a označil je za lež. Konkrétně reagoval na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na své síti Truth Social sdílel nepravdivé video, ve kterém hraje roli právě slavný investor.
Trump přiživil fake news o Buffettovi. Vlivný investor fámy vyvrací
Leaders
Donald Trump sice nakonec ustoupil a nejhoršího scénáře jsme byli ušetřeni. Zatím. O žádný návrat k normálu se ale nejedná, následující týdny a měsíce můžou ještě dost šokovat a bolet. Jeho slovu není radno důvěřovat, což okolní svět a ekonomiku staví do velmi nekomfortní pozice. Lze se nějak připravit?
Karel Pučelík: Návrat k normálu se nekoná. Kde je Trump, tam je chaos. Nikdo neví, co bude zítra
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.