Jack Ma prolomil mlčení. A zvrátil trend tonoucích akcií Alibaby

Spoluzakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma o sobě dal po delší době opět vědět. Napsal zaměstnancům dlouhou zprávu, ve které vyjádřil podporu úsilí o restrukturalizaci internetového gigantu. Je to výjimečný krok miliardáře, který se v posledních několika letech stáhl do ústraní, uvedla agentura Reuters. Akcie firmy Alibaba na burze v Hongkongu po jeho příspěvku stouply o pět procent.
Příspěvek byl zveřejněn na interním fóru společnosti rok poté, co firma oznámila své rozhodnutí rozdělit se na šest divizí. To je největší změna v její 25leté historii. Od té doby prožila bouřlivé období - dosadila nového generálního ředitele, oznámila a následně zrušila uvedení divizí cloudu a logistiky na burzu a také ztratila pozici v oblasti elektronického obchodování ve prospěch levnější konkurence, jako jsou PDD Holding a Douyin.
V příspěvku dlouhém na zhruba jednu stránku Ma pochválil vedení generálního ředitele Eddiea Wua a předsedy Joea Tsaie. Rozdělení do šesti divizí podle něj pomohlo zefektivnit rozhodování a firma je teď pružnější a více se zaměřuje na zákazníky. Řekl ale také, že společnost udělala v minulosti mnoho chyb.
Ant Group musí zaplatit pokutu na více než 21 miliard korun. Končí tím roky trvající vyšetřování čínského fintech sektoru tamními regulátory.
Čína pokutuje svého internetového giganta Ant Group miliardou dolarů
Zprávy z firem
Příspěvek je zatím nejdelší, jaký Ma na intranetu společnosti za posledních pět let zveřejnil. Ma stále vlastní zhruba čtyři procenta Alibaby.
Generální ředitel poradenské společnosti zaměřené na elektronický obchod WPIC Marketing + Technologies Jacob Cooke uvedl, že podle jeho názoru je cílem dopisu obnovit interní i externí důvěru ve vedení firmy vzhledem k tomu, že „sbor negativních hlasů v roce 2024 zřejmě zesílil“. Akcie firmy za posledních 12 měsíců klesly o 27 procent.
Ma je zřejmě nejznámějším čínským technologickým podnikatelem. V říjnu 2020 ve svém projevu veřejně kritizoval čínské regulační orgány, čímž zmařil masivní vstup na burzu finanční technologické společnosti Ant Group, kterou rovněž založil. Následovaly regulační zásahy do čínského technologického sektoru, včetně pokuty 2,8 miliardy dolarů (65,3 miliardy korun) pro Alibabu. Ma se pak z velké části stáhl z veřejného života. Většinu času nyní tráví v zahraničí, zejména v Japonsku, kde působí jako hostující profesor ve výzkumnému institutu Tokyo College, který spadá pod Tokijskou univerzitu.
Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma začal jako hostující profesor působit ve výzkumnému institutu Tokyo College, který spadá pod Tokijskou univerzitu. S odvoláním na oznámení školy o tom informoval britský list Financial Times (FT). Ma, který začínal jako učitel angličtiny, se bude zabývat projekty v oblasti udržitelného zemědělství a produkce potravin. Tento kdysi nejbohatší Číňan bude také pořádat semináře o podnikání. Smlouvu má do října.
Návrat za katedru. Jack Ma, zakladatel Alibaby, bude působit na univerzitě v Tokiu
Leaders
Zakladatel internetové společnosti Alibaba a dříve nejbohatší Číňan Jack Ma se vrátil do vlasti. Není ale jasné, jak dlouho v zemi zůstane. Na východě Číny navštívil školu ve městě Chang-čou, kterou založil, informoval list South China Morning Post. Agentura Bloomberg se k jeho definitivnímu návratu do země staví na základě svědectví zdrojů skepticky.
Jack Ma je zpět v Číně. Uzavřel snad pakt s komunisty?
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.