Jak vnímali centrální bankéři srpnovou invazi?
Člen rady České národní banky Aleš Michl prošel archivy a zveřejnil dokumenty zachycující dění v centrální bance pár dní po noci ze 20. na 21. srpna 1968. Zde je zachyceno dění jednotlivých dnů tak, jak je zveřejnil na svém twitterovém účtu.
Středa 21. 8. 1968
8.00 h: na centrále banky a dálnopisem i všem pobočkám po zemi byl dán pokyn, aby za všech okolností byla snaha udržet provoz na pokladnách. Důležité pro výplatu mezd a směnu deviz…
9.30 h: do centrály dorazila četa vedená ruským podplukovníkem Burovem. Uzavření. Zaměstnanci ale zapečetili všechny trezory a udržovali stráže i za přítomnosti cizích vojáků. Pobočka opodál na Václaváku byla obklíčena tanky a do některých místností se zvenku i střílelo ze samopalů.
Cizí vojáci byli i na pobočce v Brně a v dalších městech.
Čtvrtek 22. 8. 1968
Centrála banky zůstala uzavřena. Ale byl prosazen požadavek přístupu vedení banky do kanceláří a fungování většiny poboček.
Pátek 23. 8. 1968
Bly uvolněn vstup do centrály ale se strážemi cizích vojsk. Obnovení plné provozu. Zaměstnancům bylo zdůrazňováno: zabezpečit pokladní a zúčtovací služby obyvatelstvu včetně převozů hotovosti, zamezit neoprávněné výplatě peněz cizím vojákům a uchránit trezory.
Neděle 25. 8. 1968
17.00 h: důstojníci Sovětského svazu zjišťovali, zda jsou v budově banky zbraně. Bylo jim řečeno, že pouze na ochranu pokladen a při převozu peněz. Přesto zahájili prohledávání budovy. Nic nenašli.
Pondělí 26. 8. 1968
Brzo ráno uklízečka viděla v budově vojáky, kteří se dali hned na útěk. Zjistilo se, že se tam dostali po střechách z navazující budovy. Loupili ze stolů a skříní v kancelářích – vzali peníze, oděvy, potraviny a psací potřeby.
Rovněž v ten den byla odmítnuta výměna rublů skupině důstojníků s ozbrojeným doprovodem.
Úterý 27. 8. 1968
Bylo zjištěno, že v noci se v budově opět kradlo – škoda vyčíslena na osm tisíc korun. Na protest vedení banky hrdě žádalo proplacení škody po jednom z velitelů cizích vojsk. Bez úspěchu.
Čtvrtek 29. 8. 1968
Vznikl dokument Předběžná úvaha o možném dopadu škod v národním hospodářství v důsledku vstupu vojsk Varšavské smlouvy. Byl to jeden z prvních pokusů o vyčíslení škod způsobených invazí.
I proto byl v roce 1969 odstraněn z funkce tehdejší ředitel státní banky a rovněž i šéf autorského týmu dokumentu, Otakar Pohl. Do té doby to byl zarytý komunista, po srpnu 1968 se ale přihlásil k pražskému jaru a odsoudil okupaci.
V bankovní kronice je k těm dnům poznamenáno: „... spoléhat se teď můžeme jen na sebe, na svoji intelektuální vyspělost, organizační schopnosti a svoji čest...“
Všechny tyhle drobné hrdinské kroky zaměstnanců banky následně převálcovala normalizace.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.