Jan Michal nově povede agenturu CzechInvest, chce najít investora pro stavbu gigafactory

Státní agentura na podporu investic CzechInvest bude mít po téměř dvou letech nového generálního ředitele, výběrové řízení vyhrál Jan Michal. Poté, kdy na konci dubna roku 2022 na funkci rezignoval Patrik Reichl, agenturu dočasně vede Petr Očko.
Michal do čela CzechInvestu nastoupí 2. dubna, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které agentura CzechInvest spadá. Michal aktuálně působí v Evropské komisi jako zástupce ředitele sekce na Generálním ředitelství pro komunikaci.
„Chci především navázat na práci mého předchůdce a přispět k dotažení významných investičních projektů současné vlády. Zaměřit bych se tedy chtěl především na příchod nových investorů či spolupráci se stávajícími, ať už jde o posilování soběstačnosti České republiky v oblasti výroby čipů nebo získání investice na továrnu na baterie do elektromobilů, takzvanou gigafactory,“ uvedl Michal.
Firma Schrom Farms z holdingu Agrofert vrátila státu dotaci 1,6 milionu, kterou Evropská komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to Český rozhlas - Radiožurnál a server iRozhlas.cz.
Firma z holdingu Agrofert vrátila dotaci kvůli Babišovu střetu zájmů
Zprávy z firem
CzechInvest by měl podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) fungovat jako moderní agentura, která podporuje inovace a strategické projekty s vysokou přidanou hodnotou. „Musí tak vytvářet co nejlepší investiční prostředí pro zahraniční partnery. Díky tomu pomůže naší ekonomice a zvýší tak její konkurenceschopnost,“ uvedl. „Těším se na spolupráci s novým generálním ředitelem Janem Michalem a věřím, že jeho zkušenosti nám s hledáním nových a atraktivních investorů pomohou,“ doplnil.
Jan Michal je absolventem Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze, vystudoval také mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Do čela CzechInvestu přejde z Evropské komise, kde působí jako zástupce ředitele sekce na Generálním ředitelství pro komunikaci, od roku 2017 je také šéfem odboru politického a ekonomického zpravodajství. Mezi lety 2010 a 2016 vedl Zastoupení Evropské komise v ČR, kdy se podílel na zapojení ČR do programu InvestEU a spolupráci s Evropskou investiční bankou. Působil i na ministerstvu zahraničních věcí, informovalo MPO.
Do výběrového řízení, které bylo vyhlášeno 21. září a ukončeno 16. října loňského roku, se přihlásilo šest uchazečů, řekl už dříve mluvčí CzechInvestu David Hořínek. Patrik Reichl v čele CzechInvestu působil od července 2019, na konci dubna 2022 odešel na vlastní žádost.
Developerská společnost miliardáře Luďka Sekyry se po 12 letech vrací na slovenský realitní trh. Pustí se tam do nájemního bydlení.
Developer Sekyra se vrací na Slovensko. Přestaví ubytovnu pro policisty na nájemní byty
Reality
Rok bez ředitele byla do 1. října 2022 také Česká obchodní inspekce, která stejně jako CzechInvest patří pod MPO. Nástupce Mojmíra Bezecného Síkela po neúspěšném prvním kole výběrové řízení vybral napodruhé, stal se jím Jan Štěpánek.
Státní agentura CzechInvest byla založena v roce 1992. Pomáhá tuzemským firmám se vstupem na zahraniční trhy nebo zvýšit investiční potenciál České republiky. Za 30 let fungování CzechInvest dojednal investice za 1,2 bilionu korun.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.