Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jeff Bezos si splnil sen. Podíval se do vesmíru

Stanislav Šulc

Podívejte se na unikátní snímky z mnohaleté cesty zakladatele Amazonu od nápadu po skutečný let nad zemský povrch. A srovnejte jej s Richardem Bransonem.

Nejbohatší muž planety a zakladatel Amazonu Jeff Bezos dnes vzlétl do výšky 100 kilometrů nad zemský povrch. Po Richardu Bransonovi se tak stane dalším miliardářem, který si splní dlouholetý sen a který se zapojil do rodící se éry vesmírné turistiky.

Jeho cesta za tímto snem začala v roce 2000, kdy založil společnost Blue Origin, jež posléze začala vyvíjet vlastní rakety pro vesmírné cesty. Od roku 2005 postupně vylepšuje svou technologii a v roce 2012 představil prototyp modul New Shepard, který právě dnes vynesl Jeffa Bezose a další členy posádky za takzvanou Kármánovu hranici, která je obecně uznávána jako hranice mezi zemskou atmosférou a vesmírem.

Let, který trval kolem deseti minut, je významný i tím, že se ho společně zúčastnili dosud nejstarší i nejmladší astronauti. 

Raketa vzlétla v 15 hodin středoevropského letního času z kosmodromu společnosti Blue Origin v poušti na západě Texasu. Podle plánu se od ní po necelých třech minutách odpoutal modul s posádkou a sám vystoupal nad Kármánovu hranici ve výšce 100 kilometrů, která je obecně uznávanou hranicí mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem.

Zatímco nosná raketa začala klesat zpět k zemi, čtveřice lidí v modulu si asi tři až čtyři minuty užívala stav beztíže. Raketa po svém přibližně sedmiminutovém letu přistála horizontálně v texaské poušti asi dvě míle od místa startu. Modul pak bezpečně dosedl na zem o pár minut později.

V červenci vzlétne do vesmíru raketa New Shepard s posádkou. Na palubě nebude chybět ani šéf Amazonu Jeff Bezos.

Jeff Bezos: Work-life balance je k ničemu

Nejlepší je propojit práci a život v jedno, soudí někdejší lídr Amazonu Jeff Bezos. V pondělí 5. července ho ve vedení nahradí Andy Jassy. Bezos zůstane jen výkonným předsedou správní rady.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme