Biden podepsal zákon na podporu konkurenceschopnosti | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Joe Biden vyhlásil nulovou toleranci monopolům

Americký prezident Joe Biden rozšířil seznam čínských firem, s nimiž Američané nesmí obchodovat.
Lisa Ferdinando / Creative Commons / CC BY 2.0
 ČTK

„Kapitalismus bez soutěže není kapitalismus, je to vykořisťování,” prohlásil americký prezident při podpisu nového zákona.

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon na podporu větší konkurenceschopnosti americké ekonomiky. Vyzval úřady, aby zasahovaly proti nekalým praktikám v oblastech od zemědělství přes léky až po pracovní trh. Po zavedení zákona by se Američanům například měly snížit náklady na internet, vrátit poplatky za zpožděné kufry při létání nebo snížit ceny některých léků na předpis.

Zákon podle Bidena zavazuje federální vládu, aby plně a důrazně vymáhala antimonopolní zákony. „Už žádná tolerance ke zneužívání monopolů. Žádné fúze, které vedou k masivnímu propouštění, vyšším cenám a menším možnostem pro pracující stejně jako pro spotřebitele,“ pokračoval prezident při slavnostním podpisu v Bílém domě. „Dovolte mi, abych to řekl jasně - kapitalismus bez soutěže není kapitalismus, je to vykořisťování,“ dodal.

Bílý dům se odvolává na výzkum American Economic Liberties Project, což je vlivná nezisková organizace se sídlem ve Washingtonu. Její výzkum odhaduje, že nižší mzdy způsobené nedostatkem konkurence stojí průměrnou americkou domácnost 5000 dolarů (108 tisíc korun) ročně. Agentura Reuters uvedla, že prezidentova iniciativa nepochybně vyvolá řadu sporů v odvětvích, kterých se změny dotknou.

Švýcarské hodinky jsou novodobou investicí.

Švýcarské hodinky se vracejí. Jejich prodej opět roste

Nástup chytrých zařízení a pandemie mohly zasadit definitivní ránu švýcarské vysoké hodinařině. Realita je však jiná. S novými statistikami prodejů skutečně drahých hodinek se ukazuje, že top značky se vracejí a mají možnost se během pouhých čtyř let vrátit k předpandemickým prodejům. Jak je to možné? Budou se muset změnit. A to pořádně.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Americký prezident Donald Trump

Karel Pučelík: Euroatlantické partnerství nebo nepřátelství? Trump od začátku nehraje podle pravidel

Přečíst článek
Donald Trump
video

Trumpův politický „comeback“. Přichází vzrušující nová éra národních úspěchů, uvedl v projevu

Přečíst článek
Doporučujeme