Kdo ví, ví. Mark Zuckerberg a další Trumpovi lidé prodali akcie před pádem burz. Vydělali miliardy dolarů

Neuvěřitelný cit prokázali někteří šéfové největších technologických společností. Těsně před propadem trhů prodali akcie svých firem a vydělali miliardy dolarů. Možná „překvapivě“ to většinou byli lidé podporující stávajícího amerického prezidenta, který svou politikou propad trhů zapříčinil.
Zakladatel Facebooku a CEO společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg, šéfka společnosti Oracle Safra Catz nebo CEO investiční banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. To je jen část vlivných amerických miliardářů, kterým se povedl opravdu husarský kousek.
Podle agentury Bloomberg prodala zhruba desítka zakladatelů a vysoce postavených manažerů různých společnosti akcie v týdnech před 2. dubnem, kdy Donald Trump oznámil uvalení plošných cel na veškeré zboží dovážené do USA a způsobil tak mimořádný propad globálních trhů. Celkem si tak přišli na miliardy dolarů.
Zlato poprvé v historii pokořilo úroveň 3500 dolarů za troyskou unci. A americké akcie – ty v indexu Standard & Poor's 500 – jsou tak ve vyjádření právě ve zlatě levnější než dokonce roku 1929, o necelá čtyři procenta. Ve zlatě už tedy americké akcie prakticky sto let stagnují.
Investoři se kvůli Trumpovi zbavují všeho, co souvisí s Amerikou. A vrhají se do zlata
Money
„Podle analýzy Washington Service, která sleduje nákupy a prodeje manažerů, prodal Zuckerberg v prvním čtvrtletí prostřednictvím své nadace Chan Zuckerberg 1,1 milionu akcií v hodnotě 733 milionů dolarů. Všechny prodeje se uskutečnily v lednu a únoru, kdy se akcie Meta obchodovaly nad 600 dolary a na Valentýna dosáhly maxima ve výši 736 dolarů. Od té doby se cena akcií společnosti propadla o 32 procent,“ uvedla agentura Bloomberg.
Kdo prodává?
Druhou v pořadí největších prodejců akcií se stala CEO Oraclu Safra Catz, která takto získala 705 milionů dolarů. A také akcie Oraclu se po 2. dubnu propadly o 30 procent.
Následuje Nikesh Arora z Palo Alto Networks s více než 400 miliony, nicméně ten prodává akcie soustavně od loňského března v rámci výprodeje akcií, které získal v rámci opčního programu firmy.
Mezi prodávajícími najdeme také vlivné figury ze společností, jako je Palantir Technologies, největší americká banka JPMorgan Chase nebo Netflix. Právě Palantir, který spadá do universa firem kolem Petera Thiela, přitom na nástupu Donalda Trumpa měl papírově vydělat, protože se tato technologická společnost má stát soupeřem tradičních zbrojních firem ve velkých tendrech vyhlašovaných americkou vládou.
Volatilita na trzích
Ačkoli řada vlivných manažerů vysoké nacenění akcií před 2. dubnem využila pro prodej části svých podílů ve vlastních firmách, celková čísla nenaznačují nijak zásadní trend. Z dat Washington Service vyplývá, že za první kvartál došlo k necelým čtyřem tisícům těchto manažerských prodejů o celkové hodnotě 15,5 miliardy dolarů. Vloni za stejné období přitom celková částka činila více než 28 miliard dolarů. Nicméně výrazný podíl na tom měl jednorázový výprodej akcií Amazonu Jeffa Bezose ve výši 8,5 miliardy.
Bloomberg pak připomíná, že současná situace nenahrává jen prodejcům, ale i kupcům. Řada insiderů mimořádnou volatilitu na trzích využívá pro nákup akcií vlastních firem se slevou.
Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump, a začne se více věnovat automobilce Tesla. Píše to agentura Reuters.
Musk končí s prací pro Trumpa. Tesla má přednost
Leaders
Apple a Meta Platforms podle Evropské komise porušily pravidla stanovená unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). Oběma firmám Brusel vyměřil obří pokutu. Apple má zaplatit 500 milionů eur (12,5 miliardy korun) a Meta 200 milionů eur (pět miliard korun).
Brusel trestá giganty. Apple i Meta mají zaplatit astronomické pokuty
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.