Kellner pád vrtulníku přežil. Pomoc ale nedorazila včas, uvádí žaloba
Český miliardář Petr Kellner zřejmě přežil loňskou havárii vrtulníku v horách na Aljašce, zemřel však při čekání na přílet záchranářů, který trval příliš dlouho kvůli selháním firmy, která stroj provozovala, stojí podle listu Anchorage Daily News v nové žalobě podané jediným přeživším nehody, Čechem Davidem Horváthem.
Podle další žaloby pak po nehodě krátce zůstal naživu i horský vůdce Gregory Harms. Soudní dokumenty nicméně neuvádí, jak dlouho mohli být Kellner s Harmsem naživu, jaká byla příčina jejich úmrtí a zda mohli být zachráněni v případě rychlejší reakce.
Kellner a ostatní se na Aljašce věnovali heliskiingu, při němž účastníky vysadí helikoptéra na hřebeni či vrcholku hory a oni pak sjíždí na lyžích či na snowboardu dolů, kde je stroj zase vyzvedne.
Vrtulník s Kellnerem, dvěma dalšími klienty a dvěma horskými vůdci loni v březnu havaroval poblíž ledovce Knik krátce poté, co manévroval nad hřebenem. Stroj se následně svezl asi 150 metrů po svahu, kde zůstal ležet.
Už je to téměř rok, co Petr Kellner tragicky zahynul při přeletu nad Aljaškou. Během své třicetileté byznysové kariéry dosáhl řady zásadních úspěchů a svou finanční skupinu PPF proměnil z lokálního hráče v globální podnik působící v desítkách zemí. Jak přemýšlel muž, který podle prezidenta Miloše Zemana „prospěl České republice“?Nejbohatší Čech Petr Kellner získal in memoriam nejvyšší státní vyznamenání. Jaký byl a co si ve skutečnosti myslel?
Leaders
Nehodu přežil jen Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě, v oblasti přitom panovaly teploty hluboko pod nulou.
Horváth nyní žaluje firmu Soloy Helicopters, která vrtulník provozovala. Tvrdí, že společnost reagovala na havárii příliš pozdě, mezi posledním obdrženým signálem od helikoptéry a upozorněním záchranářů na mimořádnou situaci totiž uplynuly asi dvě a půl hodiny.
Horváthova americká právnička Tracey Knutsonová v žalobě popisuje, čím si musel český snowboardista a Kellnerův fotograf projít. „Byl uvězněný v pomačkané helikoptéře, která byla plná sněhu, leteckého paliva a krve,“ stojí v dokumentu.
Horváth po nehodě strávil týden v jedné z aljašských nemocnic, která po čtyři dny uváděla, že se nachází v kritickém stavu. Podle Knutsonové měl zlomená žebra a vykloubená obě kolena, která mu museli lékaři operovat. Utrpěl rovněž omrzliny na rukou, kvůli nimž mu museli amputovat některé prsty na pravé ruce a všechny prsty na levé ruce.
Skupina PPF rok po smrti svého zakladatele Petra Kellnera podle některých expertů pomalu opouští východní trhy, soustředit se chce na Evropu a Spojené státy. Dědické řízení stále běží, správcem pozůstalosti je vdova Renáta Kellnerová. Oficiální akce k výročí se konat nebudou, zaměstnanci si jej podle vyjádření zdrojů z PPF připomenou v práci.Rok po Kellnerově smrti: PPF opouští turbulentní východní trhy a míří na klidnější západní, míní ekonomové
Zprávy z firem
„Kromě traumatu, kterým bylo okamžité úmrtí dvou jeho společníků a pilota, si musel pan Horváth prožít také smrt dvou společníků, kteří čekali na záchranu,“ píše se v žalobě.
Na společnost Soloy Helicopters míří také další žaloba podaná jménem partnerky horského vůdce Harmse a jeho dítěte, která tvrdí, že pilot helikoptéry neměl na podobné lety dostatečné zkušenosti a provozní firma neměla patřičný dohled nad svým strojem a příliš pozdě upozornila na jeho zmizení. Harms podle žaloby rovněž zůstal po havárii ještě určitý čas naživu.
Firma Soloy Helicopters v prohlášení uvedla, že nemůže komentovat probíhající soudní spory. Horváthovu žalobu se však podle sdělení snaží vyřídit mimosoudním vyrovnáním, jehož detaily nechtěla komentovat.
Skupina PPF pod vedením Ladislava Bartoníčka ustupuje od sázek na východní trhy. Rok po smrti jejího zakladatele, miliardáře Petra Kellnera, který konglomerát směroval na nejrizikovější trhy světa, patrně hledá bezpečnější vody, uvedl německý server Deutsche Welle. PPF po Kellnerovi se víc otevírá Západu, píše německý server
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.