Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Konec socialistického experimentu. Čína povolí i třetí dítě

Čínská rodina
Pixabay

Socialistický experiment s omezením dětí dovedl nejlidnatější zemi světa do ekonomických i společenských problémů. Povede se nové úpravě zvrátit stárnutí populace a další problémy?

Reklama

Čínští zákonodárci schválili změny v zákonu o populaci a plánování rodin, které umožní čínským párům mít tři děti. Šlo o formální potvrzení příslušného rozhodnutí, které přijalo už v květnu politické byro vládnoucí komunistické strany.

Podle agentury AP se tak vedení země snaží zadržet demografickou krizi, jež by mohla ohrozit naději na větší prosperitu a na zvýšení globálního vlivu Číny.

Dalším uvolněním populační politiky reaguje nejlidnatější země světa na dramatický pokles porodnosti a rychlé stárnutí čínské společnosti.

Čínská burza, ilustrační foto

Akcie Alibaby propadly. Investoři mají strach z dalších kroků Pekingu

Akcie internetového gigantu Alibaba klesly na rekordní minimum. Za čtvrteční seanci odepsaly 5,5 procenta. Trh zachvátily obavy, že Peking zvažuje další regulace technologických firem.

Přečíst článek

Reklama

1 dítě jako záruka růstu

Vláda se dlouho snažila bránit populačnímu růstu, který v minulosti označovala za překážku vzestupu ekonomiky i prosperity. Od konce 70. let uplatňovala politiku nařizující rodinám mít pouze jedno dítě. Tento přísně kontrolovaný režim pak uvolnila v roce 2016, kdy párům byly povoleny děti dvě.

Tato reforma navzdory dvouletému nárůstu porodnosti, který bezprostředně následoval, však klesající trend nezvrátila. Podle Světové banky porodnost v Číně zaznamenala velký pokles už před zavedením politiky jednoho dítěte - průměrný počet potomků na matku se do roku 1980 snížil ze šesti v šedesátých letech na méně než tři.

Podle demografických dat se počet lidí v produktivním věku v Číně za poslední desetiletí snížil a populace rostla jen neznatelně, což ve stárnoucí společnosti podle AP zvyšuje napětí.

Sčítání lidu, které se provádí jednou za deset let, zjistilo, že počet obyvatel země loni stoupl na 1,411 miliardy lidí, což je o 72 milionů více než v roce 2010. Statistiky však ukazují, že se v roce 2020 narodilo 12 milionů dětí, což je o 18 procent méně než 14,6 milionu v roce 2019. Číňané starší 60 let, kterých je 264 milionů, loni tvořili 18,7 procenta z obyvatel země, což je o 5,44 procentního bodu více než v roce 2010. Populace v produktivním věku zároveň klesla na 63,3 procenta z celkových 70,1 procenta před deseti lety.

Cigarety - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Přepište dějiny, Češi loni utratili za tabák méně než předtím

Lidé v Česku loni poprvé v historii snížili útraty za tabák. Výdaje za alkohol přitom nadále rostly, letos překročí 100 miliard korun.

Přečíst článek

Olga Trčková z DSC Gallery na kuchyni od Jiřího Georga Dokoupila

Sázejte na velká jména, pak se u digitálního umění nespálíte, radí galeristka Olga Trčková

Zapamatujte si datum 4. září. To se u nás otevře první virtuální galerie v takzvaném metaprostoru, která nabídne možnost nákupu digitálních originálů známých pod zkratkou NFT. "Možnosti virtuálních světů pro umělce a umění jsou takřka neomezené," říká galeristka Olga Trčková, jejíž DCS Gallery v Dlouhé otevře svou virtuální "pobočku".

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Hongkong nevzkvétá, vzdělaní obyvatelé odcházejí

Hongkong nevzkvétá. Atmosférou připomíná předlistopadové poměry v Československu

Přečíst článek
V Číně vyšetřují velkou stínovou banku, která půjčovala miliardy realitním firmám

V Číně vyšetřují velkou stínovou banku, která půjčovala miliardy realitním firmám

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme