Konec spolupráce. Ekonom Marek odchází od prezidenta Pavla

Ekonom David Marek ukončil spolupráci s prezidentem Petrem Pavlem, napsal to na sociální síti X. Dodal, že se chce plně soustředit na práci pro firemní klienty. Poradcem prezidenta pro ekonomiku, hospodářské otázky a finanční trhy byl dva roky. Pracuje jako hlavní ekonom společnosti Deloitte ČR, v české pobočce firmy působí od roku 2014.
Marek patřil k tvůrcům ekonomické části předvolební kampaně Pavla, podílel se také na přípravě prezidenta na předvolební debaty. V dubnu 2023 ho Pavel představil jako jednoho ze svých poradců. Marek dříve působil jako ekonom v České národní bance, České spořitelně a v Patria Finance. Byl také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), v listopadu 2024 na členství rezignoval. Důvodem podle něj byl konflikt zájmů v souvislosti s návrhem rozpočtu na rok 2025.
Marek kritizoval vládní návrh rozpočtu, uvedl tehdy, že vzhledem k několika nevyjasněným položkám prezidentovi nedoporučí, aby klíčový zákon podepsal. Pavel zákon o státním rozpočtu na rok 2025 podepsal v prosinci, Marek následně uvedl, že nadále nepovažuje návrh rozpočtu za dobrý. Výhrady, které vůči návrhu zazněly, se podle něj nepodařilo vyjasnit.
Březnová inflace v ČR překonala původní očekávání analytiků i České národní banky. Meziročně činí 2,7 procenta, jak dnes ČSÚ potvrdil svůj předběžný odhad ze začátku měsíce. Česká národní banka i analytici přitom původně čekali její snížení na 2,6 procenta. V porovnání s únorem ovšem nastal markantní – markantnější než očekávaný – růst cen v oblasti potravin, zejména těch nezpracovaných. Meziměsíčně výrazně zdražily vejce, o 15,7 procenta, a také ovoce, o 2,7 procenta. Meziročně zdražily poměrně výrazně ještě maso a mlékárenské výrobky.
Inflace byla v březnu vyšší, než se čekalo, hlavně kvůli potravinám
Názory
Jeden z největších developerů v Česku, Radim Passer, který si za hlavní teritorium svého působení vyhlídl pražskou Brumlovku, kde třicet let kraluje, oznamuje výstavbu dalších tří velkých projektů. Půjde o budovy či komplexy, kde bude jak nájemní bydlení, tak kanceláře, což bývala od počátku Passerova působení na trhu jeho doména.
Radim Passer má velké plány. Kromě kanceláří jde do bydlení
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.