Křetínský chystá velké nákupy, v energetice i médiích

EPH českého miliardáře Daniela Křetínského chce většinu ve Slovenských elektrárnách. Další třetinu akcií podniku odkoupí od italské skupiny Enel v řádu měsíců. Křetínský chystá i další velké investice na poli energetiky. Posilovat ale hodlá i na mediálním poli. Ve hře je aktuálně koupě komiksového vydavatelství Delcourt z Francie.
Skupina EP Corporate Group (EPCG) podnikatele Daniela Křetínského chystá prostřednictvím svých dceřiných firem v příštích měsících další velké investice do energetiky a médií. Na Slovensku plánuje rozšířit svůj podíl ve Slovenských elektrárnách, čímž by získala majoritu v tamním největším výrobci elektřiny. Ve Francii zase jedná o převzetí vydavatelství Groupe Delcourt. Kromě toho navíc pokračuje v miliardových investicích do svých zdrojů v energetice v Německu. Uvedl to mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

Křetínského mise dostat Casino z dluhů už má první výsledky
Zprávy z firemTvrdě po podstatě byznysu. Nadbytečného se zbavit, fungující zachovat. Francouzský maloobchodní řetězec, nad nímž v březnu převzal kontrolu český miliardář Daniel Křetínský, prochází restrukturalizací. A mise za jeho záchranu už nese první výsledky.
Slovenské elektrárny jsou největším producentem elektřiny na Slovensku, do jejich portfolia patří například tamní jaderné elektrárny. Třetinu akcií ve společností nyní nepřímo drží energetická skupina EPH, která je součástí holdingu EPCG. „Další třetinu, kterou nyní drží italský Enel, můžeme dle dříve uzavřených dohod odkoupit a hodláme tak učinit,“ řekl Častvaj. Cenu ani termín dokončení transakce podle něj není kvůli regulatorním důvodům možné specifikovat. Podle zdrojů blízkých jednání ovšem jednání EPH s italskou firmou v současnosti pokračují a obchod by mohl být dokončen v řádu měsíců.
EPH by dokončením obchodu získalo ve slovenském firmě majoritu. Nyní se kromě italského koncernu o Slovenské elektrárny dělí ještě se slovenským státem, který vlastní zbývající třetinu akcií firmy.

Slováci chtějí vybudovat nový jaderný zdroj, Rusové u toho prý být nemají
Zprávy z firemSlovenská vláda schválila záměr vystavět nový jaderný zdroj s výkonem do 1200 megawattů na západě země. Kabinet premiéra Roberta Fica na svém výjezdním zasedání také uložil ministrům financí a hospodářství, aby do konce října připravili detaily k projektu. Atomové elektrárny mají na Slovensku už v současnosti hlavní podíl na výrobě elektřiny.
Další investice do energetiky má EPCG rozplánovány v Německu, kde je aktivní zejména prostřednictvím další dceřiné skupiny EP Energy Transition. Do přeměny tamních uhelných aktiv plánuje postupně vynaložit až deset miliard eur (přes 213,6 miliardy korun). „Transformace původně uhelných aktiv na už započala, průběžně odstavujeme uhelné bloky a investujeme do výstavby nových obnovitelných nebo nízkoemisních zdrojů,“ uvedl Častvaj.
Mediální žralok a jeho nová kořist
Velkou akvizici připravuje také mediální divize EPCG, kterou skupina kontroluje v rámci Czech Media Invest (CMI). Ta loni převzala druhé největší francouzské vydavatelství Editis. Toto vydavatelství před pár dny ve Francii oznámilo, že zahájilo exkluzivní jednání o převzetí plného podílu ve vydavatelství Delcour, které se zaměřuje hlavně na komiksové tituly.

Křetínský je zpět ve hře o evropskou technologickou jedničku Atos
LeadersSpolečnost Onepoint investora Davida Layaniho se stáhla z jednání o záchraně zadlužené francouzské společnosti Atos. Společnost oznámila, že ve hře je naopak znovu český miliardář Daniel Křetínský, který projevil zájem k jednáním se vrátit.
Spojení by podle skupiny bylo významným strategickým krokem pro vydavatelství. „Editis by posílil svou pozici v segmentu komiksů a mangy s vysokým potenciálem na francouzském vydavatelském trhu. Delcourt by pro svůj další rozvoj získal podporu silné a diverzifikované vydavatelské skupiny,“ uvedla skupina. Detaily jednání zatím společnosti neuvedly.
Editis je přední francouzská vydavatelská skupina, která sdružuje 56 nakladatelství. Delcourt Group má průměrný čistý obrat kolem 105 milionů eur (zhruba 2,65 miliardy korun), každoročně vydává přibližně 700 nových titulů.
EP Corporate Group vznikla v roce 2020, odkdy koncentruje strategická aktiva Daniela Křetínského a jeho manažerského týmu. Jedná se především o Energetický a průmyslový holding (EPH), který zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě, a loni založená EP Energy Transintion, která se transformovala z německé skupiny LEAG. Kromě energetické sekce patří do EPCG také například mediální skupina CMI nebo EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií a zbylých 10,7 procenta skupina manažerů EPH.

Křetínský plánuje ozdravení veřejné debaty. Ve Francii chce prý založit novou televizní stanici
Zprávy z firemFrancouzská mediální skupina CMI France, kterou vlastní český miliardář Daniel Křetínský, chce založit novou televizní stanici a usiluje o získání frekvencí pro vysílání. Píše o tom dnes francouzský tisk a dodává, že podle Křetínského je cílem obnovit původní význam veřejné debaty ve Francii. O 15 kanálů digitálního vysílání se uchází 24 zájemců, výsledky by měly být známy tento měsíc. Mluvčí Křetínského skupiny EPH Daniel Častvaj informace francouzských médií potvrdil, podrobnosti však neuvedl.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.