Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Křetínský hraje v Británii o stovky milionů liber z dotací

Český miliardář a investor Daniel Křetínský a obří švýcarská komoditní společnost Vitol doufají, že získají stovky milionů liber určené na dotace pro britské elektrárny.
ČTK
 ČTK

Český miliardář a investor Daniel Křetínský a obří švýcarská komoditní společnost Vitol doufají, že získají stovky milionů liber určené na dotace pro britské elektrárny, píše deník The Guardian. Patří k uchazečům v aukci provozovatele britské elektrizační soustavy National Grid, ve které jde o 1,5 miliardy liber (zhruba 40 miliard korun) a jejíž výsledky se vyhlásí tento měsíc.

Každoroční aukce stanoví dotační cenu pro majitele elektráren a bateriových úložišť. Dotace jim mají umožnit pokrýt náklady na pohotovost v případě vzniku rychlé potřeby dodatečné elektřiny. Náklady jsou hrazeny ze spotřebitelských účtů.

Zisky energetického průmyslu jsou pod drobnohledem kvůli vysokým účtům pro koncové zákazníky. Společnost Shell vyvolala pobouření poté, co minulý týden oznámila rekordní zisk. U konkurenta BP se očekává, že v úterý vykáže základní zisky za čtvrté čtvrtletí asi pět miliard dolarů (111 miliard korun).

Křetínský kupuje dalšího dodavatele energií

Společnost EP Energy Trading z holdingu EPH Daniela Křetínského, která pod značkou epet dodává elektřinu a plyn odběratelům v Česku a na Slovensku, kupuje obchodníka s elektřinou Gazela Energy. Jejich spojení posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval na svém webu.

Přečíst článek

Křetínskému se v Británii přezdívá česká Sfinga pro jeho averzi k publicitě. V zemi vlastní podíly v poště Royal Mail, v anglickém fotbalovém klubu West Ham United a v řetězci supermarketů Sainsbury’s. Jeho energetická aktiva v Británii zahrnují plynové elektrárny Langage a South Humber Bank a závod na biomasu Lynemouth v Northumberlandu.

Prezidentský Elysejský palác v Paříži.

Křetínský v „investiční horečce“ koupil v Paříži dům s výhledem na prezidentský palác

Český miliardář Daniel Křetínský koupil v roce 2020 pařížský dům ruského oligarchy Dmitrije Rybolovleva za 21,5 milionu eur (asi 517 milionu korun). Honosný městský dům má výhled na prezidentský Elysejský palác a bohatou historii. Zároveň patří mezi aktiva v Rybolovlevově ostře sledovaném rozvodu, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Křetínského společnost EP UK Investments se uchází o 15leté smlouvy na zajištění dodávek ze tří nově vybudovaných plynárenských jednotek v Eggborough. Zastánci projektu North Yorkshire argumentují, že existuje „naléhavá potřeba” nahradit výrobu elektřiny ztracenou kvůli vyřazení uhelných a jaderných elektráren v lokalitě. EP UK také doufá, že získá jednoleté smlouvy s Langage a South Humber Bank, píše The Guardian.

Renáta Kellnerová je podle časopisu Forbes 12. nejbohatší ženou na světě

Renáta Kellnerová je podle časopisu Forbes 12. nejbohatší ženou na světě

Podnikatelka Renáta Kellnerová s rodinou je na 12. místě žebříčku nejbohatších žen na světě, který sestavuje časopis Forbes. Pětapadesátiletá vdova po vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi, který tragicky zahynul předloni v březnu, má podle žebříčku majetek za 16,3 miliardy dolarů (přes 372 miliard korun). Celkově se umístila na 100. příčce, a je tak nejvýše ze všech obyvatel Česka.

Přečíst článek

Společnost VPI vlastněná firmou Vitol, která během energetické krize vykázala rostoucí zisky, si chce zajistit 15leté smlouvy, aby mohla postavit dva nové plynové bloky v Damhead Creeku v Kentu. VPI se také uchází o jednoleté smlouvy na závody v Imminghamu v severním Lincolnshiru, Damhead Creeku v Kentu, Shorehamu u Brightonu a Rye House v Hertfordshiru.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme