Křetínský je blízko převzetí britské pošty Royal Mail

Prodej britské pošty Royal Mail do rukou společnosti EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského je blízko dokončení a mohl by být potvrzen během příštích dvou týdnů, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se server BBC. Mluvčí EP Group Daniel Častvaj uvedl, že spekulace společnost nekomentuje.
Křetínského poradci se tento týden setkali se zástupci odborů. Podle některých zdrojů mají odboráři z Křetínského stále obavy, odborový svaz sdružující zaměstnance v odvětvích komunikace a poštovnictví CWU nicméně schůzky označil za konstruktivní, píše BBC.
Vedení společnosti International Distribution Services (IDS), která je majitelem firmy Royal Mail, v květnu přijalo Křetínského nabídku na převzetí za 3,6 miliardy liber (téměř 110 miliard korun) a doporučilo akcionářům, aby ji schválili. Očekává se, že pro přijetí nabídky se vysloví dostatečné množství akcionářů, píše BBC.
Převzetí podle BBC ještě musí získat povolení britských úřadů v rámci zákona o národní bezpečnosti a investicích. Podobnou prověrku nicméně vláda provedla již v době, kdy Křetínského skupina zvýšila podíl v mateřské společnosti Royal Mail na 27,5 procenta. Při tomto přezkumu nebyl shledán žádný důvod pro zablokování transakce.
Křetínský navíc podle BBC poskytl dodatečné záruky, které by měly britskou vládu přesvědčit, že je vhodným vlastníkem pro tuto významnou organizaci. Britský ministr obchodu Jonathan Reynolds tento týden o Křetínském hovořil jako o „legitimním“ podnikateli s tím, že informace o jeho údajných vazbách na Rusko byly již dříve prověřeny a vyvráceny.
Royal Mail funguje přes 500 let a v současné době zaměstnává více než 150 tisíc lidí. Křetínský už dříve uvedl, že má k její historii a tradici „maximální respekt“.
Daniel Křetínský se chystá převzít Royal Mail, která má více než půl tisíciletí trvající historii. V jaké formě kultovní pošta je? A může Křetínskému v nákupu britského „rodinného stříbra“ někdo zabránit?
Od Jindřicha VIII. ke Křetínskému. Jak vypadalo půltisíciletí Royal Mail, kterou chce český podnikatel koupit
Zprávy z firem
Ocelářská divize německé průmyslové skupiny Thyssenkrupp hodlá v příštích šesti letech snížit počet zaměstnanců zhruba na 16 tisíc ze současných asi 27 tisíc. Firma dnes podle agentury DPA oznámila, že do roku 2030 plánuje zrušit 5000 pracovních míst. O dalších 6000 se má počet zaměstnanců snížit v důsledku prodeje částí podniku a přesunu aktivit na externí poskytovatele služeb.
Křetínský jde do boje s odbory. V Thyssenkruppu se bude propouštět. A ne málo
Zprávy z firem
Globální trh s fúzemi a akvizicemi letos pomalu ožívá. V prvních devíti měsících roku se uskutečnily celosvětově transakce za 1,6 bilionu dolarů, tedy 37,3 bilionu korun, což je meziroční nárůst o deset procent. Oživení zažívá především Severní Amerika a část Evropy, v Asii hodnota transakcí klesla na desetileté minimum. Vyplývá to ze zprávy poradenské firmy Boston Consulting Group (BCG).
Trh fúzí ožívá. V Evropě se hodně činí Křetínský
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.