Křetínský má britskou poštu na dosah. Regulátoři EU i USA dali obchodu zelenou
Miliardář a aspirant na nejbohatšího Čecha Daniel Křetínský získal další potřebné souhlasy k ovládnutí britské pošty. Poprvé od založení poštovní služby Jindřichem VIII. v roce 1516 bude mít Royal Mail zahraničního vlastníka.
Podnikatel Daniel Křetínský získal další souhlas s plánem převzít za 3,57 miliardy liber (bezmála 107 miliard korun) firmu International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail. Transakci schválily regulační úřady Evropské unie a Spojených států. S odkazem na oznámení firmy z úterního večera o tom informují britská média. Obchod v prosinci schválila britská vláda a očekává se, že dokončen bude v prvním letošním čtvrtletí.
Transakce vedle toho musela získat také povolení britských úřadů v rámci zákona o národní bezpečnosti a investicích.
Křetínského nabídka musí ještě projít předpisy o přímých zahraničních investicích v Dánsku, Rakousku, Německu a Rumunsku a pravidly EU pro poskytování dotací.
Daniel Křetínský se chystá převzít Royal Mail, která má více než půl tisíciletí trvající historii. V jaké formě kultovní pošta je? A může Křetínskému v nákupu britského „rodinného stříbra“ někdo zabránit?Od Jindřicha VIII. ke Křetínskému. Jak vypadalo půltisíciletí Royal Mail, kterou chce český podnikatel koupit
Zprávy z firem
Společnost IDS bude po uzavření transakce vyřazena z obchodování na londýnské akciové burze. Loni v listopadu uvedla, že očekává zvýšení nákladů a nevyloučila zvýšení cen a zvýšení automatizace.
Tržby skupiny se za tři měsíce do konce prosince meziročně zvýšily o 0,8 procenta na 3,62 miliardy liber. Příznivý vývoj v Royal Mail kompenzoval horší výsledky mezinárodní jednotky GLS.
Politici, podnikatelské skupiny a také aktivisté varují, že převzetí britské pošty by mohlo vést k růstu cen a k poklesu kvality poštovních služeb. Křetínského společnosti EP Group už má část IDS pod kontrolou, v prosinci se dohodla na převzetí zbylého podílu.
Český miliardář Daniel Křetínský společně s britskou poštou Royal Mail pořídil také její sesterskou zásilkovnu a balíkovnu, nizozemskou GLS. Obě spadají pod křídla společnosti IDS (International Distributions Services), jejíž převzetí Křetínským, resp. jeho společností EP Group, v pondělí britská vláda schválila.Lukáš Kovanda: Křetínský míří k ovládnutí evropských zásilkových služeb
Názory
Britská vláda čelí kritice za to, že schválila prodej britské pošty Royal Mail do rukou českého miliardáře Daniela Křetínského. Politici, podnikatelské skupiny a také aktivisté varují, že převzetí by mohlo vést k růstu cen a k poklesu kvality poštovních služeb. Píše o tom britský list Daily Mail.Britská vláda čelí kritice kvůli prodeji Royal Mail Křetínskému
Politika
Globální trh s fúzemi a akvizicemi letos pomalu ožívá. V prvních devíti měsících roku se uskutečnily celosvětově transakce za 1,6 bilionu dolarů, tedy 37,3 bilionu korun, což je meziroční nárůst o deset procent. Oživení zažívá především Severní Amerika a část Evropy, v Asii hodnota transakcí klesla na desetileté minimum. Vyplývá to ze zprávy poradenské firmy Boston Consulting Group (BCG).Trh fúzí ožívá. V Evropě se hodně činí Křetínský
Money