Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Bloomberg odkrývá ambice Daniela Křetínského. Miliardář chystá obří expanzi v západní Evropě

Český miliardář Daniel Křetínský
ČTK
Štěpán Kult

Český miliardář Daniel Křetínský vlastní elektrárny, maloobchod i média. Všechny jeho současné nákupy měly jedno společné. Firmy byly ve finanční tísni, informuje agentura Bloomberg.

Křetínského hlavní firma Energetický a průmyslový holding (EPH) měla v roce 2022 tržby 40 miliard dolarů, což znamená čtyřnásobný nárůst oproti číslům z roku 2020, píše Bloomberg. Čtyřicetiosmiletý vlastník největšího soukromého energetického konglomerátu v Evropě s hodnotou osm miliard dolarů tento rok posílil díky energetické krizi, kterou vyvolala ruská agrese na Ukrajině.

Českému energetickému miliardáři hrála do karet covidová pandemie či zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. To mu otevřelo dveře pro další expanzi, zejména pak ve Francii. Minulý měsíc si Křetínský připsal svůj dosud největší zářez ve Francii. Vedl skupinu investorů, kteří se dohodli na rekapitalizaci a převzetí kontroly nad společností Casino, kterou léta stagnovala na vysoce konkurenčním francouzském trhu s potravinami. Restrukturalizační dohoda má miliardáři zajistit přibližně 40procentní podíl v maloobchodním řetězci.

Další z Křetínského firem, EP Equity Investment, koupila technologickou firmu Atos, která se potýkala s přechodem do éry cloudu. V červnu Křetínský koupil druhý největší řetězec knihkupectví ve Francii Editis. A v březnu zvýšil svůj podíl v maloobchodní společnosti Fnac Darty na 25 procent.

Foot Locker

Akcie firmy Foot Locker se propadly o 30 procent. Chudnou i Křetínský s Tkáčem

Akcie prodejce obuvi Foot Locker se propadly o 30 procent. Během druhého čtvrtletí tržby firmy klesly téměř o deset procent, informuje server CNBC.

Přečíst článek

„Zvenčí je těžké rozpoznat strategii, která za těmito nákupy stojí, ale Křetínský již dříve uvedl, že v rámci diverzifikace se vedle energetiky zaměří na odvětví, která poskytují základní produkty a služby, jako je infrastruktura, maloobchod a poštovní služby,“ píše agentura Bloomberg. Křetínský tak má majoritní podíl například v Royal Mail. Na mediálním poli potom vlastní například francouzský deník Le Monde či český mediální dům Czech News Center, který vydává i nejčtenější český deník Blesk.

Křetínský se nepohybuje jen na poli strategických investic, je i investor - oportunista. Nejviditelnějším příkladem je podle Bloombergu jeho investice do podílu v americkém řetězci obchodních domů Macy's v polovině roku 2020. Podle osoby blízké transakci, která si nepřála být jmenována, sice Křetínský původně nákup označoval za strategický krok, ale prudký nárůst ceny akcií ho přiměl k tomu, aby většinu svých akcií Macy's prodal se ziskem přibližně 50 milionů dolarů již o několik týdnů později.

Paroplynová elektrárna, ilustrační snímek

Křetínský odpískal projekt záložní elektrárny v Irsku, náklady vzrostly o desítky procent

Projekt paroplynové elektrárny v hrabství Galway na západě Irska dostal stopku. Investor, společnost EP Energy Developments, uvedl, že je to kvůli neúměrně rostoucím nákladům. Výstavba záložního zdroje se již firmě z holdingu EPH Daniela Křetínského nevyplatí. Jako první s informací přišel server Seznam Zprávy. Projekt měl původně stát 100 milionů eur, asi 2,4 miliardy korun.

Přečíst článek

Miliardář Křetínský míří i do IT sektoru, s francouzským Atosem jedná o koupi divize Tech Foundations

Miliardář Křetínský míří i do IT sektoru, s francouzským Atosem jedná o koupi divize Tech Foundations

Francouzský technologický podnik Atos jedná o prodeji své divize Tech Foundations firmě EP Equity Investment (EPEI) miliardáře Daniela Křetínského. Zbaví se tak závazků za 1,9 miliardy eur , tedy 45,4 miliardy korun, od EPEI dostane 100 milionů eur. Společnost Tech Foundations se zabývá mimo jiné datovými centry či outsourcingem podnikových procesů. List Le Monde dřív upozornil, že by to bylo poprvé, co by Křetínský vstoupil do sektoru IT služeb.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Křetínského investice nově zastřešuje EP Group, generálním ředitelem EPH je Jan Špringl

Přečíst článek
Doporučujeme