Krize je impulzem k férovější společnosti, shodli se účastníci konference za rovné příležitosti
Sdílení, podpora a motivace. V tomto duchu se nesla třídenní konference Equal Pay Day 2022, která se letos konala již po třinácté.
Letošní ročník konference Equal Pay Day s podtitulem „Změna! Budoucnost může být jiná?“ přilákal víc než tisícovku účastníků, kteří se zapojili do diskuse na téma rovného odměňování, diverzity a rovných příležitostí.
„Téma letošního ročníku jsme zvolily již loni v létě a rozhodně jsme netušily, jak moc do doby konání naší konference dozraje. Prostřednictvím vystupujících se nám potvrdilo, že volba tématu byla příhodná. Stále totiž platí, že změna je v současné době jedinou jistotou, na kterou se můžeme spolehnout,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women CR, která Equal Pay Day organizuje už od roku 2010.
„Je tak jen na nás, jak příležitost, kterou s sebou změna vždy přináší, využijeme, jak na ni budeme nahlížet. Osobně bych byla ráda, kdybychom to nové, co jsme se v posledních dvou letech naučili zejména na poli flexibility, dokázali promítnout do dlouhodobějšího, udržitelnějšího, a hlavně férovějšího chování celé společnosti,“ dodala Šťastná.
Podívejte se, kdo na akci vystoupil:
V rámci páteční konference se na pódiu objevila řada témat. O přínosech diverzity pro firmy a jejich management mluvila Ivana Tůmová ze společnosti Mondelēz. Lenka Simerská z projektu 22 % K ROVNOSTI seznámila účastníky s tím, jak si Česko momentálně stojí s ohledem na Gender Pay Gap.
Andrea Gontkovičová z Philip Morris ČR hovořila o významu certifikace rovného odměňování pro firmy a podělila se o zkušenosti s flexibilními či částečnými pracovními úvazky. Adriana Jahňáková ze společnosti LEGO se s účastníky podělila o řadu tipů, jak být kreativnější a sebevědomější.
Daria Maslovskaia ze společnosti Mars promluvila o tom, jak inkluze souvisí s tzv. udržitelnými cíli (ESG), o kterých mluvily i Hana de Goeij z TV Nova a Klára Beňačková z Kauflandu. Ekonomka Helena Horská z Raiffeisenbank připomněla ve svém vystoupení důležitost zapojení žen ve společnosti. Právě v krizi se totiž podle ní ukázalo, že to jsou zejména ženy, které stanuly v první linii. Závěr konferenčního dne pak patřil Anu Viks, koordinátorce BPW Europe.
Equal Pay Day v České republice pořádá od roku 2010 veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR, která celoročně vede kampaň za #rovnémzdy medializuje ženské vzory, mentoringové programy, podporuje téma postavení a vlivu žen ve společnosti. Organizace je součástí mezinárodní sítě BPW International, jež působí již 90 let ve více než 100 zemích světa.
Newstream byl medálním partnerem akce.

Ženy vs. muži. V zápase za rovné odměňování ve sportu neplatí fair play, najdou se ale světlé výjimky
EnjoyPrůměrnému hráči NBA stačí pouhých 91 hodin, aby vydělal stejnou částku jako průměrná hráčka WNBA za celý rok. Rozdíly v odměnách mužů a žen jsou v profesionálním sportu daleko nad společenským průměrem. Zápas za férové odměny pokračuje - nutno ale dodat, že u některý sportů celkem úspěšně. „Mnohdy k tomu postačilo jen podpoření požadavků sportovkyň ze strany médií, politiků či širší veřejnosti, podotýká Denisa Linhartová, členka Komise rovných příležitostí Českého olympijského výboru.

Ženy letos pracovaly 60 dní „zadarmo“. Den platové rovnosti připadá na dnešek
LeadersŽeny v Česku musí v roce 2022 pracovat o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2021. Dobrou zprávou ale je, že oproti loňsku je to o devět dní méně. Děje se tak díky růstu výdělků ve vysoce feminizovaných odvětvích, jako je například školství nebo zdravotnictví. Problém je, že efekt covidových bonusů ve zdravotnictví není zrovna trvalý. Nepředstavuje systémovou změnu, míní socioložka a genderová expertka Lenka Simerská.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.