Lagardeová: Inflace v eurozóně ještě není pod kontrolou
Růst spotřebitelských cen v eurozóně směřuje k 2procentnímu cíli Evropské centrální banky, ale podle předsedkyně Christine Lagardeové tento boj ještě není vyhrán. „Cíl je na dohled, ale nebudu vám říkat, že inflace je pod kontrolou,“ řekla v rozhovoru pro Le Monde, který citovala agentura Bloomberg.
V rozhovoru s francouzským listem šéfka Evropské centrální banky dále uvedla, že inflace v nadcházejících měsících poroste a to kvůli „vlivům srovnávací základny“. „Velikost a posloupnost snižování úrokových sazeb budou určeny ekonomickými údaji v nadcházejících týdnech a měsících,“ řekla Lagardeová.
Vytyčeného dvouprocentního cíle chce dle svých slov dosáhnout „udržitelným způsobem“. „Pokud nedojde k nějakému velkému šoku, bude to někdy v roce 2025,“ upřesnila. Do budoucnosti Lagardeová v rozhovoru nahlédla i v případě možné recese ekonomiky eurozóny. „Na základě informací a analýz, které v současné době máme, neočekáváme recesi v letech 2024, 2025 nebo 2026,“ uvedla.
Výrazné navýšení cel představuje z hlediska české ekonomiky hlavní bezprostřední hrozbu plynoucí z možného znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Trump v rámci předvolební kampaně prohlašuje, že zavede 20procentní clo na dovoz z EU a 60procentní clo na dovoz z Číny. Oboje by českou ekonomiku zásadně poškodilo. Kolik přesně by jí Trumpova cla stála?Lukáš Kovanda: Trump prezidentem? Češi by tím přišli o více než 100 miliard ročně
Názory
Nečekané oživení
Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí zdvojnásobila růst proti předchozím třem měsícům na 0,4 procenta, uvedl statistický úřad Eurostat. Růst HDP v celé EU činil 0,3 procenta, což je stejné mezičtvrtletní tempo jako ve druhém kvartálu. Růst české ekonomiky ale o 0,1 bodu zpomalil a činil 0,3 procenta.
Růst ekonomiky eurozóny překonal odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters očekávali, že zůstane na 0,2 procenta. Meziročně tempo růstu HDP v eurozóně zrychlilo na 0,9 procenta z 0,6 procenta ve druhém čtvrtletí, v celé EU pak růst zrychlil z 0,8 na 0,9 procenta. V České republice meziroční tempo růstu HDP zrychlilo z 0,6 na 1,3 procenta.
Z členských zemí, za které už jsou data k dispozici, vykázalo nejvýraznější mezičtvrtletní růst Irsko. Ekonomika tam vzrostla o 2,0 procenta, druhá Litva zaznamenala růst o 1,1 procenta a třetí Španělsko o 0,8 procenta. Největší pokles naopak registruje Maďarsko, kde se HDP snížil o 0,7 procenta, další je Lotyšsko s poklesem o 0,4 procenta a pak Švédsko, kde se HDP snížil proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta.
Sedmdesát miliard korun. O tolik předčila v tržbách čínská automobilka BYD svého rivala, americkou Teslu. Děje se tak vůbec poprvé v historii značky. Co do počtu prodaných aut ovšem Tesla dál kraluje globálnímu trhu s automobily na čistě elektrický pohon. Čínská BYD poprvé v tržbách překonala Teslu
Zprávy z firem
Zvedli se i Němci
Nečekaný růst hlásí i německá ekonomika, která je největší v Evropě. HDP se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,2 procenta, uvedl Spolkový statistický úřad. Ve druhém čtvrtletí ekonomika vykázala pokles a většina analytiků se domnívala, že v poklesu bude pokračovat. Podle německých statistiků se na růstu v uplynulých třech měsících podílely především výdaje státu a spotřebitelů.
„Německé hospodářství se těsně vyhnulo recesi,“ uvedl ke statistice šéf průzkumů hospodářského institutu Ifo Klaus Wohlrabe. Podle něj lze ve čtvrtém čtvrtletí čekat opět mírné oživení.
Na německé ekonomice je závislá i řada českých firem. Trápí ji ale oslabení průmyslového sektoru kvůli zastavení dodávek levného zemního plynu z Ruska po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, dále kvůli slabé poptávce v Číně a potížím automobilového průmyslu v souvislosti s přechodem na elektromobily. V pondělí šéfka podnikové rady Volkswagenu uvedla, že tato největší evropská automobilka v Německu plánuje zavřít nejméně tři závody a zrušit desítky tisíc pracovních míst.
Německá vláda se snaží ekonomiku podpořit, její členové ale předkládají různé recepty. Kancléř Olaf Scholz se v úterý sešel se zástupci průmyslu a odborů a po schůzce avizoval, že vznikne „pakt pro průmysl“, který bude obsahovat konkrétní opatření. Další schůzka v obdobném formátu se uskuteční 15. listopadu. Konkurenční setkání se zástupci hospodářství zorganizoval v úterý také ministr financí Christian Lindner. Ministr hospodářství Robert Habeck předložil návrh na zřízení zvláštního investičního fondu.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.