Levné peníze jsou znát. Ceny superjachet jdou do závratných výšin

Režisér Steven Spielberg prodal svou jachtu, za níž požadoval 158 milionů dolarů. Jeff Bezos si objednal novou loď u prestižního nizozemského výrobce Oceanco. Její cena by se měla vyšplhat na půl miliardy dolarů.
Na jeho kontě je celá řada slavných filmů a superhitů jako Jurský park, Čelisti nebo E.T. - Mimozemšťan. Steven Spielberg tak právem patří mezi nejbohatší muže Hollywoodu a jeho majetek je odhadován na téměř čtyři miliardy dolarů. Část z toho donedávna tvořila také luxusní jachta, kterou pro Spielberga postavila v roce 2010 slavná nizozemská společnost Oceanco.
„Hlavní paluba lodi Seven Seas má neuvěřitelných 250 metrů čtverečních, což nabízí dostatek prostoru pro zábavu hostů. Součástí lodí je také samostatné kino s profesionálním projektorem a plátnem o obsahu 10 metrů čtverečních,“ uvádí prospekt lodi.
V srpnu kotvilo nejvíc takzvaných superjachet u pobřeží Itálie. Naopak v USA jejich počty výrazně propadají.
Kde kotví miliardáři? Letošním hitem je Itálie
Leaders
Nyní se jí však filmař letos rozhodl prodat, aby měl místo na ještě větší loď od stejného výrobce. Za svou 11 let starou superjachtu si Spielberg řekl docela slušnou částku: 158 milionů dolarů. Podle magazínu Robb Report se mu loď skutečně podařilo prodat. A agentura Bloomberg nyní přichází s informací, že novým majitelem se stal kanadský miliardář Barry Zekelman a nechal ji přejmenovat na Man of Steel, protože Zekelman se věnuje ocelářskému průmyslu.
Jachty jsou na dračku
Takzvané superjachty, tedy lodě z té nejluxusnější třídy, patří k povinné výbavě miliardářů. A trh s nimi v posledních letech značně ožil, píše agentura Bloomberg s tím, že se na tom podepsala jednak pandemie a také extrémní nárůst hodnoty majetku celé řady miliardářů v důsledku růstu cen akcií na světových trzích. Tedy zkratkovitě řečeno: rozvolněná politika centrálních bankéřů po celém světě vede řadu bohatých lidí k nákupu luxusních jachet.
Komerční vesmírnou stanici se chystá do konce desetiletí vypustit soukromá americká kosmická společnost Blue Origin, kterou vlastní zakladatel internetového prodejce Amazon Jeff Bezos. Na oznámení podniku dnes upozornil zpravodajský server BBC. Zveřejněný propagační materiál uvádí, že komerčně zaměřená stanice Orbital Reef bude moci hostit až deset lidí.
Bezos postaví hotel ve vesmíru. Otevře do konce desetiletí
Zprávy z firem
„Více než 550 nových a zánovních jachet delších 30 metrů se prodalo jen za letošní rok. Jedná se o téměř 50procentní nárůst oproti předchozímu roku,“ prozradil zakladatel SuperYacht Times Merijn de Waard. Podle něj se navíc konečné ceny často přibližují nabídkovým cenám, což nebývalo zvyklé, stejně jako že na jednu loď je i více zájemců.
Těží z toho zejména firmy jako již zmíněné Oceanco. Právě od ní si kupříkladu zakladatel Amazonu Jeff Bezos objednal 127metrovou jachtu, jejíž cena by se měla vyšplhat k závratné půlmiliardě dolarů.
Tesla pokořila další metu. Je to bilionová firma a Musk je suverénně nejbohatší
Zprávy z firem
Novým vlastníkem Mall Group se stane polská společnost Allegro. Součástí transakce je také mladá logistická firma WeDo.
Křetínský a spol. se zbavují Mallu. Za miliardu eur
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.