Méně akcií pro šéfa Applu. Na celoroční odměně si pohorší o 40 procent

Šéfovi americké společnosti Apple Timu Cookovi klesne v nynějším finančním roce celoroční odměna o více 40 procent. Podnik mu totiž přidělí méně firemních akcií, jak uvedl už loni v březnu v podkladech pro valnou hromadu a jak vyplynulo ze čtvrteční zprávy pro americké úřady. Děje se tak po kritice akcionářů a na Cookovo vlastní doporučení, uvedla BBC.
Akcie Applu loni prudce klesly
Akcie výrobce chytrých telefonů iPhone loni prudce klesly, odepsaly 22,5 procenta. Společnost čelila problémům v dodavatelských řetězcích a zpomalení růstu globální ekonomiky.
Za finanční rok 2022, který skončil v září, obdržel Cook odměnou 99,4 milionu dolarů (2,2 miliardy korun). Převážnou část – téměř 83 milionů dolarů – tvořil podílový balík. K základní mzdě firma přidala ještě bonusové platby ve výši 12 milionů dolarů, stejně jako zhruba 1,4 milionu dolarů, které Apple utratil za bezpečnostní opatření a za Cookovy lety soukromým tryskáčem.
Odměna za aktuální finanční rok má být 49 milionů dolarů, z čehož 40 milionů dolarů bude ve formě akcií. Zatímco dříve přidělení poloviny akcií záviselo na výsledcích podnikání, nyní už to budou tři čtvrtiny akcií, jak požadovali někteří velcí akcionáři. Základní mzda šéfa Applu - tři miliony dolarů - zůstane stejná.
Apple pracuje na dotykových displejích pro počítače Mac, uvádí Bloomberg. Což je krok, který by se vzepřel odkazu spoluzakladatele Steva Jobse, jenž dotykové dispelej kdysi nazval „ergonomicky hroznými“.
Revoluce v Apple, firma chystá dotykové displeje pro Mac
Zprávy z firem
Cook převzal vedení Applu od jeho spoluzakladatele a technologického vizionáře Steva Jobse krátce před jeho smrtí v roce 2011. Firma za jeho veení dosáhla rekordních výsledků a prošla i koronavirovou pandemií. Apple se však loni o Vánocích musel vypořádat s výpadkem výroby kvůli koronavirovým opatřením v Číně, který způsobil delší čekací doby na model iPhone 14 Pro.
Proticovidová hysterie Pekingu přiměla jednu z největších technologických firem světa Apple poohlédnout se po jiné zemi, v níž by mohla vyrábět kultovní iPhony a další zařízení. A sázka na Indii firmě z kalifornského Cupertina zdá se vychází – výsledkem mobilizované aktivity firmy a jejích dodavatelů je dvojnásobný nárůst produkce a vývozu iPhonů z Indie v posledních měsících, píše agentura Bloomberg.
Sázka Applu na Indii vychází. Vývoz iPhonů raketově stoupl, Indie si mne ruce
Money
Slavná „artrocková“ elektrárna od svého odstavení v roce 1983 chátrala dlouhá desetiletí. Po téměř čtyřech dekách se dočkala vzkříšení. Nyní nabízí obchodní centrum, byty a kanceláře, většinu si pronajal americký Apple.
Slavná elektrárna se proměnila. Stala se domovem luxusních značek a Applu, není už ale pro každého
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.