Merkelová: Diplomacie u Putina selhala
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro BBC řekla, že dohody o plynu, které uzavřela s Ruskem, měly pomoci německým firmám a udržet mír s Kremlem. Zopakovala, že kdyby v roce 2008 nezablokovala vstup Kyjeva do NATO, válka na Ukrajině by začala určitě dříve než v roce 2022.
Angela Merkelová vedla Německo 16 let. Byla ve funkci během finanční krize v roce 2009, během migrační krize v roce 2015 i během ruské invaze na Ukrajinu v roce 2014, kdy Rusko obsadilo Krym. I v politickém důchodu Merkelová čelí kritice za svůj tehdejší přístup vůči Putinovu Rusku. Je jí vyčítáno, že byla ve vztahu ke Kremlu přliš měkká a dopustila, že se Německo stalo závislé na levném ruském plynu.
Merkelová byla v rozhovoru s BBC při obhajobě svého působení v úřadu velmi rozhodná. Je přesvědčená, že pokud by Kyjev zahájil cestu k členství v NATO v roce 2008, byli bychom svědky vpádu ruských vojsk na Ukrajinu mnohem dříve.
„Bylo mi naprosto jasné, že prezident Putin by nezůstal nečinně přihlížet, jak Ukrajina vstupuje do NATO. A tehdy (v roce 2008) by země určitě nebyla tak připravená na ruskou agresi, jako tomu bylo v únoru 2022,“ řekla Merkelová BBC.
Ruský prezident Vladimir Putin měl podle bývalé německé kancléřky Angely Merkelové vždy diktátorské rysy, nemyslí si ale, že už od nástupu do prezidentské funkce v roce 2000 plánoval útok na Ukrajinu. Řekla to v rozsáhlém rozhovoru s magazínem Der Spiegel, který poskytla u příležitosti vydání svých memoárů.Merkelová: S Trumpem se dá mluvit, ale vždy je to souboj kdo s koho
Leaders
Merkelová Rusko povzbudila, uvedl Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je proti. Merkelová se podle něj přepočítala a akorát povzbudila Rusko v jeho mocenských zájmech. Za její vlády se podle něj Německo a jeho energeticky lačný průmysl staly závislými na Moskvě. Země vybudovala dva plynovody přímo spojené s Ruskem a levný plyn se stal geopolitickým nástrojem Kremlu.
Merkelová trvá na tom, že se pokusila omezit ruské útoky na Ukrajinu pomocí diplomacie a vyjednávání, což – jak přiznává – nakonec selhalo. Sedmdesátiletá Merkelová v jednom z mála rozhovorů od doby, kdy před třemi lety opustila politiku, vyjádřila také znepokojení nad obnovenými jadernými hrozbami Vladimira Putina.
„Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zabránili použití jaderných zbraní,“ říká bývalá německá kancléřka a dodává: „Neměli bychom být paralyzováni strachem, ale musíme také uznat, že Rusko je největší, nebo spolu s USA, jedna ze dvou největších jaderných mocností na světě. Potenciál je děsivý.“
Merkelová také vysvělila motivy, které ji vedly k uzavření dohody o plynu s Ruskem. Jednak v tom byly německé obchodní zájmy, ale také snaha o mírový kontakt s Ruskem, kterému vzájemný obchod umožnil podílet se na německém blahobytu.
Členové EU a NATO ve východní Evropě s ní ostře nesouhlasí. Polský poslanec Radoslaw Fogiel například řekl, že německé peníze za plyn naplnily válečný měch Ruska.
Německý průmysl byl neúměrně zasažen protiruskými sankcemi. Země, která je nucena hledat jiné dodavatele, nyní nakupuje drahý LNG.
Zdálo se, že Angela Merkelová podle BBC kladla svou zemi a její ekonomické zájmy na první místo. A to nejen v otázce levného plynu, ale i během krize eurozóny, kdy ji jižní státy EU vinily z toho, že je přitlačila úspornými opatřeními, aby zachránila německé banky a podniky.
Němci Merkelové zase vyčítají, že nedokázala provést dalekosáhlé, možná bolestivé reformy, které by zajistily budoucnost Německa a EU. Německo je nyní některými označováno za „nemocného muže Evropy“. Ekonomika kdysi exportní velmoci na světové scéně se naní vznáší těsně nad recesí.
Bývalá dlouholetá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru s týdeníkem Spiegel přiznala, že ke konci svého mandátu už neměla žádné páky, jak přimět ruského prezidenta Vladimira Putina k jednání. Putinovi podle ní záleží jen na moci a tu ona jako odcházející politička neměla, řekla Merkelová.Merkelová: Na Putina jsem neměla páky, jde mu jen o moc
Politika
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, kterou kritici v minulosti obviňovali z náklonnosti k Rusku a z toho, že zvýšila závislost země na ruské ropě, prolomila dlouhé mlčení týkající se ruské invaze na Ukrajinu. Po začátku se vyjádřila jen velmi krátce, nyní tak učinila obšírněji. Její výrok byl nekompromisní. Je to barbarská válka a nejkřiklavější porušení mezinárodních dohod od konce druhé světové války, prohlásila podle serveru CNBC na akci německých odborů v Berlíně.Merkelová prolomila mlčení k ruské invazi: Je to barbarství, prohlásila
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.