Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Mezi akcionáři Tatry to vře. Strnad zkouší vyšachovat rodinu Materových

Denisa Materová je novou generální ředitelkou Promet Group
Promet Group, užito se svolením
 ČTK

Vztahy mezi potomky zachránců kopřivnické Tatry se zakalují. Zbrojař Michal Strnad se necelý rok po smrti průmyslníka Reného Matery snaží z byznysu vyšachovat dědičku menšinového podílu Denisu Materovou (na snímku).

Z čela dozorčí rady společnosti Tatra Trucks byla počátkem srpna odvolaná Denisa Materová, jejíž skupina Promet Group drží v automobilce 35procentní podíl. V čele rady stála od dubna. Na personální změnu dnes upozornily Hospodářské noviny. Většinovým majitelem Tatry je zbrojařská skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada. Web Seznam Zprávy (SZ) Byznys uvedl s odvoláním na nejmenované zdroje, že spor mezi akcionáři vznikl poté, co se Materové nelíbil obchod s ministerstvem obrany.

Důvod odvolání Materové z pozice předsedkyně dozorčí rady není znám. Ze zápisu z valné hromady kopřivnické automobilky vyplývá, že se tak stalo na přání majoritního akcionáře. „Šlo o krok, který s námi nebyl předem diskutovaný,“ řekla Materová HN.

„CSG zpravidla nekomentuje změny v orgánech členských firem skupiny a platí to i v tomto případě. Stejně tak nekomentuje vztahy s menšinovými akcionáři v členských firmách,“ uvedl mluvčí skupiny CSG Andrej Čírtek. Bez odpovědi nechal dotaz, zda chce CSG menšinový podíl Prometu v Tatře získat.

Denisa Materová je novou generální ředitelkou Promet Group

Ostravskou strojírnu Promet Group, spolumajitele Tatra Trucks, nově řídí Denisa Materová

Novou generální ředitelkou ostravské strojírenské skupiny Promet Group se stala Denisa Materová, dcera loni zesnulého zakladatele skupiny Reného Matery.

Přečíst článek

Jestli od CSG dostala nabídku na odkup podílu, nechtěla komentovat ani Materová. „Svoji investici budeme chránit. Tatra má velký potenciál a dobrou budoucnost a nevím, proč bychom se z ní měli stahovat,“ uvedla.

Materová je dcerou Reného Matery, který s otcem Michala Strnada Jaroslavem zachránil Tatru před krachem, když ji v roce 2013 koupili. Podle SZ Byznys může odvolání Materové souviset s obchodními vztahy mezi CSG, společností Tatra Trucks a českým ministerstvem obrany. To v červenci uzavřelo rámcovou dohodu na dodávku až 872 vozů Tatra za 13,35 miliardy korun. Smlouvu ale neuzavřelo se společností Tatra Trucks, nýbrž s firmou Tatra Defence Systems, kterou stoprocentně vlastní CSG.

Tatra T-815

Strnad dodá armádě tatrovky v hodnotě až 13 miliard

Ministerstvo obrany plánuje uzavřít rámcovou dohodu na nákup těžkých nákladních automobilů Tatra T-815 se společností Tatra Defence Systems miliardáře Michala Strnada.

Přečíst článek

CSG je globálně působící holding. Hlavní výrobní podniky má v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a v USA. Zaměřuje se na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. Součástí skupiny je kromě automobilky Tatra Trucks také výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis. V podnicích holdingu CSG a propojených firmách pracuje více než 10 tisíc lidí.

Evropa zbrojí jako o život a Strnad bohatne

Zbrojovka Excalibur Army holdingu Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada loni zvýšila tržby téměř o 40 procent na rekordních 18,7 miliardy korun. Hrubý zisk činil 4,5 miliardy korun a byl tak meziročně vyšší o 120 procent. Většinu tržeb firma získala v členských zemích NATO a také na Ukrajině, kam dodává vojenskou techniku. Uvedl to generální ředitel Excalibur Army Petr Kratochvíl.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme