Miliardář Adání si za den polepšil o 7,7 miliardy dolarů, je nejbohatším člověkem v Asii

Indický podnikatel Gautam Adání se vrátil na pozici nejbohatšího člověka v Asii. Ukázal to on-line index nejbohatších lidí, který sestavuje agentura Bloomberg.
Z první příčky v Asii jej před rokem sesadil krajan Mukéš Ambání, když se Adání a jeho obchodní impérium stalo terčem spekulantů. Ti Adáního obvinili z účetních nesrovnalostí, indický nejvyšší soud ale tento týden rozhodl, že po sérii vyšetřování už v této věci není nutné nic dalšího konat.
Čistá hodnota Adáního majetku se ke čtvrtečnímu večeru pohybovala kolem 97,6 miliardy dolarů (téměř 2,20 bilionu korun), za den se tak zvýšila o 7,7 miliardy dolarů. Ambání, který je šéfem společnosti Reliance Industries, se tak ocitl na druhém místě v Asii. Hodnota jeho majetku se sice za den také zvýšila, ale jen o 764 milionů dolarů zhruba na 97 miliard dolarů (2,18 bilionu korun).
Adání stojí v čele obchodního impéria Adani Group, jehož součástí je mnoho firem z různých oborů. Americká investiční společnost Hindenburg Research loni v lednu Adáního obvinila z účetních nesrovnalostí a z podvodů na investorech. Hindenburg spekuloval na pokles ceny akcií Adáního firem a negativní zpráva mu pomohla k dosažení tohoto cíle.
Generální ředitel americké internetové společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg odprodal v posledních dvou měsících loňského roku akcie firmy za 428 milionů dolarů (9,65 miliardy korun). Podle webu Business insider to vyplývá z údajů pro regulační úřady. Zuckerberg se akcií Mety zbavoval poprvé po dvou letech, a těžil tak z jejich růstu. Loni tyto akcie zpevnily o 194 procent a obchodují se poblíž svých maxim.
Zuckerberg výhodně prodal. Za akcie Mety inkasoval více než 400 milionů dolarů
Trhy
Bloomberg svůj index nejbohatších lidí aktualizuje zpravidla jednou do roka, a to po důkladném zkoumání majetku a obchodních vazeb lidí, jimiž se zabývá. On-line index odráží denní změny v hodnotě akcií firem, které jsou s daným člověkem spojené, a další ekonomické faktory.
Adání je aktuálně dvanáctým nejbohatším člověkem na světě, Ambání třináctým. První příčka patří Elonu Muskovi, šéfovi automobilky Tesla, sociální sítě X, vesmírné společnosti SpaceX a dalších firem. Jeho majetek Bloomberg vyčíslil na 220 miliard dolarů (4,95 bilionu korun).
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.