Miliardář Bezos zakázal novinářům podpořit Kamalu

Noviny The Washington Post chtěly napsat tradiční předvolební sloupek, kterým podpoří prezidentského kandidáta. Měla to být Kamala Harrisová. Majitel novin, miliardář Jeff Bezos z Amazonu, jim to zakázal.
Předvolební doporučení čtenárům do voleb je v amerických médiích dlouhou tradicí. Deník The Washington Post jej psal 35 let. Noviny chtěly podpořit demokratickou kandidátku, Jeff Bezos ale rozhodl o změně politiky.
Druhý nejbohatší muž světa za to podle Financial Times čelí kritice od zaměstnanců. Bezos totiž o změně redakční politiky, že se nebude podporovat konkrétní kandidát, rozhodl až dva týdny před volbami, ve kterých podle průzkumů Harrisová a bývalý prezident Donald Trump vedou těsný boj.
Bývalý americký prezident Donald Trump trpí zhoubným narcismem, uvádí otevřený dopis podepsaný zhruba 200 odborníky se zaměřením na duševní zdraví. V dokumentu, který zveřejnila politická skupina Trumpových odpůrců, experti tvrdí, že republikán je vzhledem k této „vážné a neléčitelné poruše osobnosti“ zcela nevhodnou osobou pro výkon prezidentské funkce. Informoval o tom list The Guardian.
Psychiatři: Trump je prolhaný narcis a hrozba pro demokracii
Leaders
Napjaté vztahy
Není jasné, co Bezose k rozhodnutí stáhnout již napsaný článek vedlo. Financial Times připomíná, že mezi Trumpem a Bezosem panovaly napjaté vztahy během jeho působení v Bílém domě. Amazon dokonce podal v roce 2019 žalobu s tvrzením, že nedostal od státu obranný kontrakt v hodnotě 10 miliard dolarů kvůli „stupňujícímu se a zjevnému tlaku“ tehdejšího prezidenta. Ministerstvo obrany později přidělilo takzvaný „Jedi kontrakt“ konkurenčnímu Microsoftu.
Will Lewis, generální ředitel The Washington Post, vysvětlil důvody změny politiky v komentáři. Noviny prý nepodpoří žádného kandidáta teď ani v budoucnosti. Protože úkolem jeho novin je prý přinášet informace pro všechny a zůstat nezávislými.
Bude to poprvé, co The Post nepodpoří kandidáta na prezidenta od roku 1988. Lewis se ale obhajuje, že rozhodnutí znamená návrat ke kořenům. Uvedl, že The Post nepodpořil ani Richarda Nixona, ani Johna F. Kennedyho v prezidentských volbách v roce 1960, a rovněž se rozhodl nevyslovit názor na Nixonovu kandidaturu v roce 1972.
Nicméně dle odborové organizace novin rozhodnutí vzbuzuje obavy, že vedení zasahovalo do práce členů redakci. Někteří čtenáři kvůli tomu zrušili předplatné - vracím se ke kořenům a tradici a nebudu si předplácet vaše noviny, uvedl ironicky jeden z nich.
Šéfové evropských centrálních se obávají, že pokud se Donald Trump opět ujme prezidentské funkce v USA, mohl by rozpoutat novou obchodní válku. Plnění jednoho z jejich hlavních úkolů – krocení inflace – by pak mohlo způsobit hroucení ekonomik.
Vidina Trumpova vítězství děsí centrální bankéře v Evropě
Money
Kampaň před americkými prezidentskými volbami provází na sociálních sítích záplava manipulativních fotografií a dalších příspěvků vytvořených za pomoci umělé inteligence, které mají ovlivnit voliče k podpoře některého z kandidátů. Podle expertů je většina z nich dílem stoupenců republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, některé ovšem mají pomoci jeho demokratické soupeřce, viceprezidentce Kamale Harrisové. Americká média se shodují, že zatímco v minulosti se dezinformace a manipulace šířily převážně pokoutně a často za nimi bylo Rusko, letos se k jejich tvorbě často přiznávají sami Američané.
Manipulace i dezinformace. Do prezidentských voleb v USA promlouvá AI
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.