Miliardář Gates: Díky promoření je víc lidí imunních než díky vakcínám. V budoucnu přijdou další pandemie

Kolem 80 procent světové populace by v současnosti mělo být očkováno nebo přijít do styku s virem způsobujícím covid-19, uvádí průzkum citovaný Billem Gatesem. Zvláště varianta omikron zajistila pravděpodobně dostatečnou imunizaci velké části lidí.
Koronavirus se postaral o imunizaci populace lépe než vakcíny, protože očkování nebylo dlouho dostupné v potřebném množství. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově to prohlásil americký miliardář a filantrop Bill Gates. Nepochybuje také, že svět se po překonání covidu bude v budoucnu potýkat s další pandemií.
Současná pandemie podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse neskončí, dokud nebudou mít všechny země dostatek vakcíny.
Investiční fond Breakthrough Energy Catalyst (BEC), za kterým stojí zakladatel společnosti Microsoft a miliardář Bill Gates, plánuje investovat až 15 miliard dolarů (přes 323 miliard korun) do projektů zaměřených na čistou technologii ve Spojených státech, Británii a Evropské unii. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl výkonný ředitel tohoto soukromo-veřejného fondu Jonah Goldman.
Gatesův fond investuje až 15 miliard dolarů v oblasti čistých technologií
Leaders
„Bohužel koronavirus, a obzvláště varianta omikron, protože je sám o sobě jistým typem vakcíny, odvedl lepší práci než lidstvo s očkováním,“ řekl Gates. Zakladatel společnosti Microsoft poznamenal, že podle průzkumů z jednotlivých zemí bylo 80 procent lidí vakcinováno, případně vystaveno koronaviru.
Vakciny za měsíce
„Riziko nyní pokleslo. Je ale smutné, že jsme neudělali dobrou práci s terapeutiky. Máme jen osm dobrých terapeutik,“ řekl Gates. „U vakcín nám trvalo dva roky, než jsme jich měli dostatek,“ řekl.
Podle Gatese je jasné, že v budoucnu se bude lidstvo potýkat s dalšími pandemiemi. „Příště bychom ale mohli vakcíny zvládnout za šest měsíců a ne za dva roky,“ řekl.
Pandemie koronaviru se kvůli variantě omikron v prvních týdnech roku znovu přelila světem. Jednotlivé vlády na to zareagovaly nejrůznějšími opatřeními a poptávka po očkování opět vzrostla. Na úspěchu akcií firem produkujících vakcíny se však růst poptávky neprojevil. A cenné papíry všech producentů očkovacích sér od začátku roku padají.
Vakcínové akcie pod tlakem. Od začátku roku Pfizer a spol. investorům prodělávají
Money
Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že vakcíny proti covidu stále nejsou všem zemím dostupné v potřebném množství, problematické je podle něj zásobování Afriky. „Kdy to skončí? Skončí to vůbec? To jsou otázky, které jsou aktuální,“ řekl. Dodal, že až budou vakcíny dostupné opravdu všem, bude to konec pandemie, protože zatím se může virus nerušeně šířit.
Šéf WHO rovněž hovořil o tom, že programy OSN letos potřebují na boj proti pandemii covidu-19 v chudých zemích alespoň 16 miliard dolarů (zhruba 343 miliard korun). Peníze mají posloužit na nákup vakcín, testů i léků proti infekci.
Lednová rekordní inflace nemusí být nejvyšší číslo letošního roku, tvrdí hlavní ekonom Deloitte David Marek. Rozhodující bude vývoj cen energií. Aby lidé své peníze ochránili a „nesežrala“ jim je inflace, musí je investovat, tvrdí ekonom. To však obnáší riziko. Ani investice do nemovitostí podle něj už nemusejí být výhodné.
Ekonom David Marek: Všichni zchudneme. Ani nemovitosti nás nemusí ochránit
Leaders
V oboru špičkové gastronomie se Přemek Forejt, šéfkuchař vyhlášené olomoucké restaurace Entrée a také známý porotce reality show MasterChef, pohybuje více než 15 let. Svoje zkušenosti nabyté z michelinských restaurací v zahraničí teď zúročí jako „kontrolor“ kvality ve fast foodovém řetězci McDonald´s. Spolupráci oznámila firma na svém webu.
Nikdy jsem se netajil láskou k fastfoodu, říká Forejt o spolupráci s McDonald´s
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.