Miliardář Hlavatý: Zastropování cen energií pro průmysl by bylo lepší řešení. Dotace je ale lepší než nic
Vlastník jedné z největších textilek u nás prozradil, že kvůli rostoucím nákladům na energie firma již musela omezit výrobu a propustit část lidí. Není navíc jisté, že Juta na státní pomoc dosáhne, prozradil Jiří Hlavatý.
Vládní pomoc firmám s vysokými cenami energií je podle majitele největší české textilky Juta Dvůr Králové Jiřího Hlavatého lepší než nic. Nejlepším řešením by ale bylo stanovení maximálních cen i pro firmy, řekl miliardář. Zatím není jasné, zda Juta na podporu dosáhne, upozornil. Firma již ale podle něj musela přistoupit k omezení výroby a propouštění, dodal.
Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun, výzva k dotačnímu titulu by měla být připravená podle ministerstva průmyslu a obchodu do konce roku.
Příspěvky státu lidem a firmám platícím vysoké účty za elektřinu a plyn, zastropování cen energií a další. To jsou opatření, která vláda Petra Fialy (ODS) či EU přijaly či se chystají přijmout na zmírnění dopadů rapidně vysokých cen energií vyhnaných k rekordům v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Tady je jejich přehled.PŘEHLED: Opatření vlády či EU na snížení dopadů drahých energií
Money
U energeticky náročných firem bude maximální podpora činit 200 milionů korun, podpora se bude týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, kam by patřila i Juta.
„Protože neznáme pravidla pro čerpání podpory, tak není jasné, zda na podporu dosáhne i Juta, která je vysokými cenami elektřiny těžce postižena a ztrácí kvůli tomu konkurenceschopnost proti jiným výrobcům v Evropské unii, Turecku a Asii,“ řekl Hlavatý. „Česká republika je čistý výrobce elektřiny a ti, co ji od nás nakupují, klidně doma ceny zastropují,“ posteskl si.
Hlavatý: Kvůli cenám elektřiny přestáváme být konkurenceschopní
Juta nakupuje elektřinu za spotové ceny, které se odvíjejí od burzovních cen. Aktuální ceny jsou v porovnání s cenami na začátku loňského roku zhruba sedminásobné, což by u Juty v přepočtu na celý rok představovalo nárůst nákladů o více než jednu miliardu korun.
„Za letošní první pololetí jsme za elektřinu zaplatili meziročně asi o čtvrt miliardy korun víc. Přestáváme být konkurenceschopní a ztrácíme zakázky. Jsme drazí, a když do cen výrobků zdražení elektřiny nedáme, jsme hluboce ztrátoví,“ řekl Hlavatý.
Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun. Řekl to po jednání vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo, že výzvu se všemi požadavky vypíše do konce letošního roku. Vláda také schválila prodloužení snížení spotřební daně z nafty o 1,50 koruny na litr do konce příštího roku.Stát podpoří osm tisíc tuzemských, energeticky náročných firem 30 miliardami korun
Politika
Hlavatý: Už jsme začali propouštět
Podnik s 2300 zaměstnanci již na situaci reagoval propuštěním několika desítek lidí a částečným omezením produkce v některých závodech. „Výrobu jsme museli zastavit asi na deset dní ve dvorském závodě na výrobu tkanin a velkoobjemových vaků. Lidé budou doma za 60 procent platu, ale oni za chování politiků nemohou,“ podotkl Hlavatý. Juta má 17 závodů, z nichž osm je ve Dvoře Králové. Další závody má v Olomouci, Jaroměři, Úpici, Turnově, Bernarticích u Trutnova a ve Višňové u Frýdlantu v Čechách.
Zásadní problém Hlavatý vidí v tom, že konkurenti Juty v jiných zemích, například v Polsku, Portugalsku, Španělsku a Finsku, nakupují za spotové ceny, které jsou výrazně nižší než spotové ceny v České republice.
Poslanci Evropského parlamentu podpořili zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie v EU na 45 procent do roku 2030. Zákonodárci odhlasovali také přísnější cíle pro energetickou účinnost, když chtějí snížit konečnou spotřebu energie o 40 procent proti projekcím z roku 2007. Zástupci EP nyní mohou začít o konečné podobě norem vyjednávat s českým předsednictvím Rady EU, které zastupuje členské státy. Ty se již koncem června shodly na nižších cílových hodnotách.Europoslanci podpořili zvýšení podílu obnovitelné energie na 45 procent
Politika
„Podle nás je nepřijatelné, abychom v rámci jednotného evropského trhu nakupovali někdy i za třikrát vyšší spotové ceny než naši konkurenti v Polsku,“ řekl Hlavatý.
Hlavatý: Sílí konkurence z východu
Výrazně podle něj zesílila také konkurence výrobců z Turecka, Indie a Číny. „Zatímco dosud byla jejich tradiční konkurenční výhodou levnější práce, nyní mají proti nám velkou výhodu díky nižším cenám energií a také ropy,“ uvedl Hlavatý. Ceny ropy jsou pro Jutu velmi důležité, protože její základní zpracovávanou surovinou je v rafineriích z ropy vyráběný polypropylen a polyetylen.
Společnost vyrábí textilie pro stavebnictví a zemědělství, umělé trávníky a další technické textilie. Loni vytvořila tržby devět miliard korun, z nichž 84 procent zajistil export. Celkem firma vyvážela do 64 zemí světa. Největším odbytištěm byly země Evropské unie s tržbami 8,02 miliardy korun.
Aktuální trh s elektřinou, kde se cena určuje podle nejdražšího způsobu výroby potřebného k uspokojení poptávky, není spravedlivý ke spotřebitelům. Před europoslanci to řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Slíbila „hlubokou a komplexní reformu“. Šéfka EK: Na současnou krizi náplast nestačí, žádá si hlubokou reformu. Vodík je cesta
Leaders
Antimonopolní úřad povolil společnosti ČEZ válečnou akvizici firmy Škoda JS. Výrobce zařízení pro jadernou energetiku byl kvůli jeho napojení na ruskou Gazprombanku v ohrožení protiruských sankcí. ČEZ převezme od Rusů Škodu JS. Válečnou akvizici povolil antimonopolní úřad
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.