Tykač přikoupil akcie Monety. Drží podíl v ceně přes dvě miliardy
Miliardář Pavel Tykač navýšil svůj podíl v bance Moneta. Aktuálně v ní drží 5,19 procenta. To je významné číslo, větší podíl už má jen PPF (29,94 procenta) a Raiffeisen Bank International (6,06 procenta).
Při aktuální ceně akcií na pražské burze tak jeho kyperská firma Manecomte vlastní akcie v hodnotě 2,35 miliardy korun. Upozornil na to jako první portál Ekonomický deník.
Tykač, který je podle aktuálního žebříčku devátým nejbohatším českým nebo slovenským byznysmenem s majetkem za 37 miliard korun, je známý hlavně svým působením v energetice. Vedle toho aktivně investuje i do akcií veřejně obchodovaných společností. Mezi akcionáři Monety se objevuje od března loňského roku, kdy jeho podíl překročil jedno procento.
Premiér Andrej Babiš během svých premiérských přišel o 43 miliard korun. V žebříčku miliardářů sestavovaným týdeníkem Euro se propadl až na 6. místo.
Babiš nebývale zchudl. Klesl v žebříčku miliardářů
Leaders
Moneta Money Bank, dříve GE Money Bank, je čtvrtou největší bankou v Česku podle počtu klientů. Je také jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Na začátku roku začala s Monetou jednat o společném obchodu, kdy by výměnou akcií mezi oběma subjekty vznikla třetí největší banka v Česku. Valná hromada banky koncem června sice nejprve schválila spojení s bankovní částí PPF, následně ale neodsouhlasila jeho financování.
Aktivity Tykače v energetice patří do skupiny Sev.en Energy. Ta v Česku zahrnuje těžební podniky Severní energetická a Vršanská uhelná a dále společnosti Elektrárna Chvaletice, Teplárna Kladno, Teplárna Zlín, Coal Services a Sev.en Commodities. Na počátku letošního roku k nim přibyla největší uhelná elektrárna v Česku, Počerady. Tykač investoval také ve Spojených státech, kde loni koupil těžební podnik Blackhawk Mining.
Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v srpnu 32,6 miliardy korun. Je to o téměř miliardu více než v červenci a o 15,5 miliardy korun více než loni v srpnu. Srpen tak byl třetím nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014.
Hypotéky zdolávají rekordy, refinancovat se podle expertů pořád vyplatí
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.