Miliardář Šmejkal se stáhl ze společného byznysu se Šimáněm

Miliardáři Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal se po 33 letech společného podnikání rozcházejí. Šmejkal se stáhl z většiny společného byznysu, včetně Smartwings.
Obchodní skupinu Unimex Group nově zcela ovládá miliardář Jiří Šimáně, do začátku března v ní držel čtyřicetiprocentní podíl podnikatel Jaromír Šmejkal. V některých dalších společnostech, které vlastní se Šimáněm, si Šmejkal menšinové podíly ponechal. Informace z obchodního rejstříku potvrdil Šimáně pro dnešní deník e15.
Podle e15 se tak rozchází jedna z nejstabilnějších dvojic českého byznysu, důvody nejsou známé. „Po 33 letech jsme se v klidu rozešli a každý budeme dělat to, co nás baví,“ cituje e15 Šimáněho. Víc se miliardář k věci vyjadřovat nechtěl, nekomentoval ani formu vypořádání se svým dlouholetým byznysovým partnerem.
Investorem v ČSA se stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. Podle reorganizačního plánu poskytnou investoři aerolinkám vypořádací úvěr 125 milionů korun na vyplacení věřitelů.
Šimáně a Vikovi ovládnou zadlužené ČSA. Soud kývl na jejich reorganizační plán
Zprávy z firem
Konec podnikatelského tandemu
Menšinové podíly v části firem Šmejkal vlastní dál. Ponechal si zhruba dvoupětinový podíl ve společnosti Unimex Group, uzavřený investiční fond, který zastřešuje realitní a developerské projekty v účetní hodnotě zhruba 5,3 miliardy korun. Nadále vlastní také 37 procent akcií v síti hobbymarketů Uni Hobby, která v roce 2022 vykázala čistý zisk 291 milionů korun.
Šmejkal opustil vlastnickou strukturu Českých aerolinií a Smartwings. Oba letecké přepravce tak vlastní Šimáně spolu s Romanem Vikem. Šmejkal nadále nepůsobí ani v provozovateli privátních letů UG Jet nebo cestovní kanceláři Canaria Travel.
Pod zastřešující skupinu Unimex patří vedle ČSA, Smartwings, UG Jet a Canaria Travel i třeba golfové hřiště Albatross Golf Resort, které Šimáně plně ovládá od loňského podzimu. Skupina podle posledních známých výsledků loni od ledna do září měla čistý zisk zhruba 534 milionů korun.
Smartwings se plně vrací pod kontrolu českých akcionářů v čele s miliardářem Jiřím Šimáněm, kteří od čínské skupiny Citic odkoupí necelou polovinu letecké společnosti.
Smartwings se vrací pod českou kontrolu. Šimáně a spol. vykoupili Číňany
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.