Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Miliardáři jako ohrožený druh. Ve světě a hlavně v Číně jich ubylo kvůli oslabení technologického sektoru

Elon Musk je nejbohatším člověkem planety.
ČTK
 ČTK

Na světě a převážně v Číně loni ubylo více než 400 dolarových miliardářů. Vyplývá to ze seznamu Hurun Global Rich List 2023, který sestavuje čínský časopis o bohatství a luxusu Hurun Report. Na vině je oslabení velkých technologických firem, na které se zaměřila čínská vláda, zpřísňování měnové politiky a dopady pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.

V samotné Číně ztratilo status dolarového miliardáře 229 lidí, což je více než polovina z celkových 445. Nově se z Číny do žebříčku dostalo 69 lidí, kteří mají alespoň jednu miliardu dolarů (21,8 miliardy korun).

Průmyslník Vladimir Lisin přišel o miliardy dolarů (na archivním snímku z roku 2010).

Ruští boháči chudnou. Putinova válka je připravila o jmění

Den před ruskou invazí na Ukrajinu se mezi 500 nejbohatších lidí světa řadilo 23 Rusů. Jejich majetek podle žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, činil 339 miliard dolarů (7,6 bilionu korun). Po roce konfliktu se jmění těchto 23 ruských boháčů ztenčilo o pětinu - kleslo o 67 miliard dolarů.

Přečíst článek

„Počet miliardářů ve světě klesl o osm procent, zatímco jejich celkové bohatství se snížilo o deset procent,” řekl zakladatel a ředitel Hurun Report Rupert Hoogewerf. Na seznam se dostalo celkem 3112 lidí oproti 3381 o rok dříve, dodal.

Nejvíce superbohatých je ale i tak pořád z Číny. K datu 16. ledna 2023 tam podle seznamu žilo 969 miliardářů, za ní následovaly Spojené státy s 691 miliardáři.

Šéf automobilky Tesla Elon Musk

Musk prodal loni akcie Tesly za miliardy, další dal na charitu. A zbytek si už nechám, prohlásil

Ještě nedávno nejbohatší obyvatel zeměkoule Elon Musk loni věnoval na charitu akcie Tesly v hodnotě 1,9 miliardy dolarů. V uplynulém roce také prodal akcie prestižní automobilky za 23 miliard dolarů. V blízké budoucnosti se už jich ale zbavovat nehodlá, uvedl deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Loni se dařilo luxusním značkám - šéf francouzské skupiny LVMH Bernard Arnault se probojoval do čela žebříčku, dědic značky luxusního zboží Hermès Bertrand Puech a jeho rodina skončili třetí za šéfem automobilky Tesla Elonem Muskem. Z těch, kteří seznam opustili, se v médiích často objevoval zakladatel a bývalý generální ředitel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried. Velký propad zaznamenal kvůli regulačním zásahům čínských úřadů zakladatel čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma - z 34. příčky klesl na 52. místo.

Akcie Tesly znovu udělaly Muska nejbohatším člověkem planety

Akcie Tesly znovu udělaly Muska nejbohatším člověkem planety

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk se podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg znovu stal nejbohatším člověkem na světě. Pomohl mu k tomu letošní růst akcií Tesly. V prosinci Muska v čele žebříčku vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník skupiny LVMH., která se věnuje prodeji luxusního zboží. Arnault je nyní podle tohoto žebříčku na druhém místě, v jiném žebříčku je stále první.

Přečíst článek

Mnozí velmi bohatí lidé mají peníze uloženy v akciích, ale právě akciovým trhům se loni nedařilo. Americký akciový index S&P 500 se do konce ledna propadl o více než 14 procent, zatímco v Číně hlavní akciový index Shanghai Composite ztratil téměř 11 procent. Čínský jüan oslabil vůči americkému dolaru o osm procent, což bylo nejvíce do roku 1994.

Hoogewerf je pro letošní rok optimistou. „Jediná věc, kterou si nejsem jist, je to, zda přijde globální finanční krize,” řekl. „Viděli jsme bankovní krize ve Spojených státech a pak ve Švýcarsku. Nejsem si jist, zda se nerozšíří. Pokud ne, bohatství hodně vzroste,” dodal.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme