Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Mnozí šéfové amerických firem se znovuzvolení Trumpa obávají, ale nahlas o tom nepromluví

Iowa jasně podpořila nominaci Trumpa na prezidenta
ČTK
Karel Pučelík

Mnoho vedoucích postav amerických firem chápe, jaké riziko by přinesl návrat Donalda Trumpa do Bílého domu. Druhé období by pravděpodobně bylo horší než to první. Veřejně už o tom však šéfové společností nemluví. Mohlo by se jim to vymstít.

Nejvyššími patry amerického byznysu obchází strašidlo Trumpova druhého prezidentského období. Mnozí šéfové firem se případného znovuzvolení kontroverzního exprezidenta obávají, jejich dříve hlasitá kritika ale nyní poněkud utichla. Ani jejich obavy, o kterých píše magazín The Economist nezaznívají veřejně. Ve hře je až příliš mnoho.

Když před čtyřmi roky Donald Trump odcházel z Bílého domu s ostudou po vyplenění Kapitolu davem jeho příznivců, málokdo se obával veřejně vystoupit s odsouzením Trumpovy rétoriky a odmítání uznat volební porážku. Nyní se však, tehdy skoro až nemyslitelná, představa exprezidentova návratu dostává stále reálnější kontury. Trump, který čelí řadě soudních procesů, ještě nemá nic jistého, ale první kolo výběru republikánského kandidáta v Iowě ukázalo jeho silnou pozici.

Dnes už si velké firmy dávají záležet na tom, co vypustí do světa. Nemusí to být nutně ze strachu. Mnozí byznysmeni si uvědomují, že veřejná kritika z prosklených kanceláří milionových firem nepadá úplně na úrodnou půdu. Naopak, pro přesvědčené voliče Donalda Trumpa naopak slouží jako potvrzení, že proti němu skutečně stojí zlovolné spiknutí elit.

Trump zbavený okovů

V dalších případech už jde o blaho jejich společností. „Jeden z poradců pro vztahy s veřejností se před rokem domníval, že pro podnikatele bude poměrně snadné se Trumpa distancovat kvůli jeho právním útrapám. Pak ale přišel neoficiální bojkot piva Bud Light pravicovými kulturními bojovníky, které urazila jeho marketingová kampaň s transgenderovým influencerem,“ uvádí příklad magazín. A koneckonců, kdo dá ruku do ohně za to, že se Trump jako prezident nebude kritikům mstít?

Do další skupiny patří šéfové, kteří nejsou proti Trumpovi nijak zvlášť vysazení. Nepomáhá jim ani administrativa Joea Bidena, která zbytečně často sahá po anti-byznysové rétorice, což je rozčiluje. Každý rozumný podnikatel však musí uznat, že Bidenova politika je předvídatelnější a stabilnější, a tím pádem obecně vhodnější pro byznysové prostředí než chaotická tažení Donalda Trumpa na prahu obchodních válek, ať už slibuje cokoliv.

Mnozí lidé z vedení velkých společností si uvědomují, že druhé volební období by bylo horší než to první. Vzpomeňte jen na oblíbenou mantru z doby před Trumpovým zvolením v roce 2016. Tehdy se optimisticky tvrdilo, že Trumpa obklopí tým umírněných republikánů, a ti ho umravní. Dnes už víme, že to dopadlo zcela opačně a Trump zcela ovládl Republikánskou stranu. The Economist připomíná, že tentokrát by s Trumpem nastoupil klan jeho oddaných následovníků, kteří se už teď připravují jednotlivé politické kroky. Přišel by tedy „Trump zbavený okovů“.

Sledujeme vzestup autoritáře?

Byznys není jediným odvětvím, které po Iowě přepadly chmury. Špatně se prý usínalo i politikům ve švýcarském Davosu, kde tou dobou probíhalo Světové ekonomické fórum. Evropa se opodstatněně obává, že by po Trumpově vítězství zůstala na klíčové problémy sama. Hrozí, že své zmínky o opouštění a tím i paralyzování NATO dotáhne do konce a otevře tím cestu Putinovi a dalším podobným hráčům nerespektujícím mezinárodní právo.

Trumpovo druhé období by nakonec mohlo naše představy ještě překonat. Exprezidentovy vypouštěné balónky jsou v pravdě děsivé. Tento týden například na své sociální síti Truth Social tvrdil, že prezident má absolutní imunitu na činy spáchané v úřadě. „Prezident s ‚plnou imunitou‘ je král, je diktátor. Říká nám, co chce. Je to to, co vy chcete?“ komentoval Trumpovo myšlenkové cvičení bývalý republikánský kongresman Joe Walsh.

Tím přibyl další do sbírky Trumpových autoritářských výroků, už dříve třeba naznačoval, že může proti svým oponentům využít soudní mašinerii. Ať už primárky dopadnou jakkoli, ochutnávku Trumpova druhého prezidentství máme před sebou už nyní. „Z dlouhodobého hlediska je představa, že zisky podniků mohou být izolovány od společenských otřesů, fantazií. Pokud pan Trump široce korumpuje americkou politiku a podniky vidí, že z jeho vlády profitují, představuje to pro ně do budoucna velké riziko,“ upozorňuje magazín.

Bývalý americký prezident Donald Trump

„Hluboce depresivní večer“. Trump se v kampani nenadřel, přesto však výrazně vyhrál

Americký exprezident Donald Trump navzdory všem soudům a obviněním vyhrál první kolo souboje o republikánskou nominaci v Iowě. Množina jeho protikandidátů se zužuje, ale jeho nejbližší soupeři stále doufají v průlom. Více se ukáže příští týden.

Přečíst článek

Bývalý americký prezident Donald Trump

Trump: Spojené státy jsou nyní zemí posetou teroristy a imigranty z blázinců

Za selhávající zemi posetou teroristy, do níž se přes hranici z Mexika valí imigranti z blázinců, označil v pátek Spojené státy Donald Trump při svém vystoupení v americkém státě Iowa, kde už za deset dní budou republikánští voliči rozhodovat o tom, kdo by měl být jejich kandidátem na prezidenta v listopadových volbách. Právě Trump je zatím považován za jasného favorita.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Zvolený americký prezident Donald Trump a šéf SoftBank Masajoši Son

Japonská SoftBank utratí v USA obří sumu. Investice vytvoří 100 tisíc pracovních míst, uvedl Trump

Přečíst článek
Americký prezident Donald Trump

Trumpova politika žene americké akademiky pryč ze země. Lákají je kanadské a evropské univerzity

Přečíst článek
Doporučujeme