Musk má další cíl. Trumpovo znovuzvolení. Peněžní ani osobní podporou nešetří

Miliardář Elon Musk, který patří mezi největší podporovatele republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, vystoupí na několika akcích v Pensylvánii. Oznámil to dnes na sociální síti X, kterou vlastní. Pensylvánie je považována za jeden z klíčových států, které budou mít na výběr nového šéfa Bílému domu významný vliv.
Z nově zveřejněných údajů amerických úřadů vyplývá, že Musk na podporu Trumpa dal během tří měsíců 75 milionů dolarů (1,74 miliardy korun), čímž se stal pro republikánskou kampaň zásadním přispěvatelem.
Peníze Musk, který patří k nejbohatším lidem světa, posílá přes America PAC, což je politický akční výbor. Tento výbor založený Muskem patří do kategorie takzvaných super PAC výborů, takže se ho netýkají finanční limity, což mu umožňuje na podporu kandidáta přijímat finance bez omezení. Zároveň ale nesmí kampaň koordinovat s kandidáty a politickými stranami.
To, jak se Musk za Trumpa staví, dokládá miliardářova peněžní i osobní podpora. Musk se zúčastnil Trumpových volebních mítinků a nyní se rozhodl v Pensylvánii zorganizovat několik akcí, na kterých pronese projevy. „Pokud se těchto projevů chcete zúčastnit, bude to bez poplatku. Jen musíte podepsat naši petici na podporu svobody projevu a práva nosit zbraň a hlasovat v těchto volbách,“ napsal na X.
[[Twitter status: https://twitter.com/elonmusk/status/1846407354520117615]]
O tom, že se Musk chce v Pensylvánii více zapojit do Trumpovy kampaně, už tento týden s odvoláním na své zdroje informovala agentura Reuters. Ta rovněž uvedla, že Muskova vystoupení budou spojena s výborem America PAC.
Volby, které rozhodnou o nástupci demokrata Joea Bidena, se konají 5. listopadu. Soupeřem republikána Trumpa je demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová.
Případné vítězství Donalda Trumpa ve volbách amerického prezidenta odnesou čeští exportéři. Trump totiž v rozhovoru pro agenturu Bloomberg potvrdil, že v případě zvolení bude jedním z klíčových opatření jeho ekonomické politiky zavedení cla na veškeré zboží dovezené na americký trh. „Pro čínské zboží by to bylo 60procentní clo, pro ostatní státy 10 procent,“ uvedl Trump. Republikánský kandidát se zároveň netají tím, že cílem tohoto opatření je přesun co nejvíc výroby a firem na území USA. „Kdo bude tady, nebude muset clo platit,“ dodal Trump.
Donald Trump pro Bloomberg: Jako prezident zavedu cla pro veškerý dovoz
Leaders
Kdo je rozpočtově odpovědnější, Kamala Harrisová nebo Donald Trump? V případě zvolení Harrisové hrozí riziko zvyšování už tak vysokého rozpočtového deficitu, Trump však chystá dvakrát takový dluh. Jeho daňová politika navíc ušetří peníze nejbohatším, zatímco zatíží peněženky zbytku národa, včetně těch nejchudších.
Trump chystá větší deficit než Harrisová a daňově zvýhodnit nejbohatší Američany
Money
Když Donald Trump před pěti lety prohrál (ano, skutečně prohrál) prezidentské volby, ihned zkoušel různými způsoby výsledek zvrátit. Pokud nebude úspěšný i letos v listopadu, lze podle mnoha indicií očekávat, že se o to pokusí znovu. Ne zrovna intuitivní systém prezidentských voleb k tomu bohužel ponechává několik možností. Trumpův tým navíc bude lépe připravený.
Karel Pučelík: Co když Trump prohraje? Připravme se na obstrukce a pokusy o zvrácení voleb
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.