Musk má smůlu. Vyplacení rekordní odměny mu opět zhatil soud

Americký soud v pondělí již podruhé zamítl vyplacení rekordní odměny 55,8 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun) řediteli automobilky Tesla Elonu Muskovi. Výrobce elektromobilů uzavřel smlouvu o odměně se svým šéfem v roce 2018 a letos ji schválila většina akcionářů, soudkyně ve státě Delaware však uvedla, že jejich hlasování nemůže ospravedlnit neakceptovatelně vysokou odměnu. Muskova firma uvedla, že se proti verdiktu odvolá.
Soud po žalobě akcionáře odmítajícího výši Muskovy odměny, kterou před tím schválila správní rada firmy, poprvé zamítl její vyplacení v lednu. Soudkyně Kathaleen McCormicková konstatovala, že je nespravedlivá vůči akcionářům. Firma poté v červnu nechala o odměně hlasovat akcionáře, z nichž většina s částkou souhlasila. Sám Musk disponuje zhruba 13 procenty akcií a pokud by dostal odměnu dohodnutou ve formě akcií, jeho podíl ve firmě by vzrostl na 20 procent.
Soudkyně ve zdůvodnění pondělního rozsudku uvedla, že problémem není odměna samotná, ale její výše, kterou firma od minulého verdiktu nezměnila. Fakt, že ji kromě správní rady schválili i akcionáři, na tom podle ní nic nemění. „Pokud by soud umožnil poraženým stranám vytvářet nová fakta za účelem přehodnocení rozsudku, soudní spory by se staly nekonečnými,“ odmítla postup Tesly McCormicková. Musk měl podle ní pod kontrolou vyjednávání o výši odměny a má vliv i na správní radu a akcionáře.
U digitálních platebních platforem existuje nejspíš systémová chyba, která umožňuje kyberpodvodníkům snadněji odcizovat lidem peníze než jinde. Tisícům žalob v cizině kvůli tomu totiž čelí například platební společnost Revolut. V jednom z posledních případů, kdy zmizelo 700 tisíc euro (17,689 milionů korun) dokonce figuruje jako podvodník mladý Čech, píše tisková agentura Bloomberg. Podobné příběhy se ale už prý objevují i v některých menších bankách v Česku.
Revolut má díry v bezpečnosti. Čech tak ukradl statisíce eur
Money
Jeden z nejbohatších lidí světa, s nímž americký prezident Donald Trump počítá do čela týmu pro vládní efektivitu, se k verdiktu zatím nevyjádřil. Jeho firma na jeho síti X označila rozsudek za špatný a uvedla, že se odvolá. Podle médií tak může učinit u nejvyššího soudu v Delaware, čímž se spor může protáhnout i o rok.
Již po prvním rozsudku se Musk kriticky vyjádřil na adresu justice státu Delaware, kde měla Tesla i jeho další firmy právní sídlo. Akcionáři v polovině roku schválili jeho přesun do Texasu.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz ze zemí, které by zamýšlely snižovat své využití dolaru. O takzvané dedolarizaci diskutují hlavně některé země uskupení BRICS, zvláště Rusko.
Trump udeřil na Putina. Hrozí mu stoprocentním clem kvůli nezájmu o dolar
Politika
Podle kompenzačního plánu měl Musk postupně získat 300 milionů akcií Tesly za cenu z roku 2018, pokud společnost splní ambiciózní cíle do deseti let. Cíle zahrnovaly nárůst tržní hodnoty firmy z tehdejších 50 miliard dolarů na 650 miliard dolarů.
Na základě tohoto cíle byla potenciální hodnota balíčku vyčíslena přibližně na 56 miliard dolarů. Dohoda tak představovala největší balík odměn, jaký kdy některá z firem v USA hodlala svému šéfovi vyplatit. Žaloba uváděla, že Tesla investory oklamala, protože naznačovala, že splnění těchto cílů je velmi obtížné, zatímco ve skutečnosti to tak podle žaloby není.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.