Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Musk plánuje vlastní školu za miliardy. Peníze na její výstavbu chce osvobodit od daně

Miliardář Musk se chystá založit v Texasu vlastní školu
ČTK
 ČTK

Americký miliardář a šéf a zakladatel mnoha firem včetně Tesly či SpaceX Elon Musk se chystá založit v texaském Austinu vlastní školu. Agentura Bloomberg z jeho daňového přiznání vyčetla, že už na ni vyčlenil 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Nejbohatší muž na světě žádá o osvobození těchto prostředků od daně.

Reklama

Podle dokumentů, které se Bloombergu podařilo získat, Musk plánuje základní a střední školu s počátečním počtem 50 žáků. Ta by se měla zaměřit na předměty, pro které se v angličtině používá zkratka STEM (science, technology, engineering and mathematics), tedy na vědu, technologii, inženýrství a matematiku. Vzdělávací instituce bude zaměstnávat „zkušené vyučující“ a bude mít tradiční učební plán obohacený o praxi ve formě „simulací, případových studií, výrobních a návrhářských projektů a laboratorních prací“.

Až budou fungovat nižší stupně školy, chce Musk plánované vzdělávací aktivity rozšířit a založit univerzitu. Ta se má financovat ze školného a darů. Prostředky by jí mohla poskytovat i Muskova charitativní organizace The Foundation, do níž loni vložil akcie výrobce elektromobilů Tesla v hodnotě 2,2 miliardy dolarů. V dokumentech se píše, že základní a střední škola neplánuje zavádět školné. Studenti budou vybíráni podle prospěchu.

Hodnota SpaceX roste. Firma nabídla investorům další akcie za 175 miliard dolarů

Hodnota SpaceX roste. Firma nabídla investorům další akcie za 175 miliard dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX nabídla investorům další akcie. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Nabídka by podnik ocenila na více než 175 miliard dolarů (3,9 bilionu korun). Firma se k agenturním informacím bezprostředně nevyjádřila. Zakladatelem a šéfem podniku je miliardář Elon Musk.

Přečíst článek

Podle odhadů amerického časopisu Forbes daroval Musk na charitu už více než 400 milionů dolarů. Ve velkém také věnoval charitativním organizacím akcie Tesly a to podle týdeníku Der Spiegel zřejmě i kvůli daňovým výhodám. Akcie darované na charitu podle odborníků nepodléhají dani z kapitálových výnosů, jako by tomu bylo v případě jejich prodeje.

Reklama

Není to poprvé, co 52letý Musk založil školu nebo projevil zájem o otevření univerzity, připomíná Bloomberg. Zhruba před deseti lety vytvořil v kalifornském kampusu SpaceX školu Ad Astra pro svých pět dětí a několik dětí zaměstnanců této své vesmírné společnosti. Když se Musk v roce 2020 přestěhoval do Texasu, přestěhovala se i škola.

Austin, kde sídlí hlavní kampus státní Texaské univerzity, se stává semeništěm inovací v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Austinská univerzita, která vznikla před dvěma lety jako alternativa k tradičním americkým vysokým školám, plánuje otevřít na podzim první ročník pro 100 studentů. Škola, kterou podporují významné osobnosti z akademické a finanční sféry, včetně historika Nialla Fergusona, bývalého ministra financí Larryho Summerse a obchodníka Joea Lonsdalea, získala ve formě soukromých darů přibližně 200 milionů dolarů.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Elon Musk

Musk přestěhuje pobočku sociální sítě X. I kvůli novému genderovému zákonu v Kalifornii

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme