Musk plánuje vlastní školu za miliardy. Peníze na její výstavbu chce osvobodit od daně

Americký miliardář a šéf a zakladatel mnoha firem včetně Tesly či SpaceX Elon Musk se chystá založit v texaském Austinu vlastní školu. Agentura Bloomberg z jeho daňového přiznání vyčetla, že už na ni vyčlenil 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Nejbohatší muž na světě žádá o osvobození těchto prostředků od daně.
Podle dokumentů, které se Bloombergu podařilo získat, Musk plánuje základní a střední školu s počátečním počtem 50 žáků. Ta by se měla zaměřit na předměty, pro které se v angličtině používá zkratka STEM (science, technology, engineering and mathematics), tedy na vědu, technologii, inženýrství a matematiku. Vzdělávací instituce bude zaměstnávat „zkušené vyučující“ a bude mít tradiční učební plán obohacený o praxi ve formě „simulací, případových studií, výrobních a návrhářských projektů a laboratorních prací“.
Až budou fungovat nižší stupně školy, chce Musk plánované vzdělávací aktivity rozšířit a založit univerzitu. Ta se má financovat ze školného a darů. Prostředky by jí mohla poskytovat i Muskova charitativní organizace The Foundation, do níž loni vložil akcie výrobce elektromobilů Tesla v hodnotě 2,2 miliardy dolarů. V dokumentech se píše, že základní a střední škola neplánuje zavádět školné. Studenti budou vybíráni podle prospěchu.
Americká vesmírná společnost SpaceX nabídla investorům další akcie. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Nabídka by podnik ocenila na více než 175 miliard dolarů (3,9 bilionu korun). Firma se k agenturním informacím bezprostředně nevyjádřila. Zakladatelem a šéfem podniku je miliardář Elon Musk.
Hodnota SpaceX roste. Firma nabídla investorům další akcie za 175 miliard dolarů
Money
Podle odhadů amerického časopisu Forbes daroval Musk na charitu už více než 400 milionů dolarů. Ve velkém také věnoval charitativním organizacím akcie Tesly a to podle týdeníku Der Spiegel zřejmě i kvůli daňovým výhodám. Akcie darované na charitu podle odborníků nepodléhají dani z kapitálových výnosů, jako by tomu bylo v případě jejich prodeje.
Není to poprvé, co 52letý Musk založil školu nebo projevil zájem o otevření univerzity, připomíná Bloomberg. Zhruba před deseti lety vytvořil v kalifornském kampusu SpaceX školu Ad Astra pro svých pět dětí a několik dětí zaměstnanců této své vesmírné společnosti. Když se Musk v roce 2020 přestěhoval do Texasu, přestěhovala se i škola.
Austin, kde sídlí hlavní kampus státní Texaské univerzity, se stává semeništěm inovací v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Austinská univerzita, která vznikla před dvěma lety jako alternativa k tradičním americkým vysokým školám, plánuje otevřít na podzim první ročník pro 100 studentů. Škola, kterou podporují významné osobnosti z akademické a finanční sféry, včetně historika Nialla Fergusona, bývalého ministra financí Larryho Summerse a obchodníka Joea Lonsdalea, získala ve formě soukromých darů přibližně 200 milionů dolarů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.