Musk se již počtvrté zbavil akcií Tesly. Už jich prodal za za půl bilionu

Americký miliardář Elon Musk prodal téměř 22 milionu akcií výrobce elektromobilů Tesla za 3,58 miliardy dolarů (81,51 miliardy korun). Musk akcie prodal mezi 12. a 14. prosincem, v průměru za 165 dolarů za akcii, uvedla agentura Bloomberg.
Akcie výrobce elektromobilů prodával už letos v dubnu (za 8,5 miliardy dolarů), srpnu (za 6,9 miliardy dolarů) a listopadu (3,95 miliardy dolarů). V srpnu Musk uvedl, že potřebuje finance na převzetí Twitteru. Celkem tak dosud prodal akcie za 23 miliard dolarů (přes půl bilionu korun). Podle údajů společnosti Refinitiv nyní Muskův podíl v Tesle činí 13,4 procenta, zatímco před rokem se pohyboval kolem 17 procent.
Kdysi nejbohatší muž světa nezažívá nejlepší rok. Bohatství se mu smršťuje nejen kvůli klesajícím cenám akcií automobilky Tesla, ale také kvůli sociální síti Twitter, z jejíhož nákupu se mu nepodařilo vykroutit. Muskovo „cpaní se“ do Twitteru se ukazuje jako opravdu hodně špatný nápad, píše Zdeněk Pečený z Newstreamu.
Zdeněk Pečený: Musk není žádný Superman. Koupě Twitteru mu láme vaz
Názory
Akcie Tesly jsou letos v důsledku Muskova převzetí firmy Twitter za 44 miliard dolarů pod silným tlakem. Investoři mají obavy, že Musk příliš rozptyluje svou pozornost a nevěnuje se dostatečně řízení Tesly. Cena akcií Tesly se tak od začátku letošního roku propadla o více než polovinu.
Z kladného hrdiny záporákem
„Není to dobrá situace. Hovořil jsem s řadou investorů, kteří vlastní akcie Tesly, a ti jsou na Elona rozhodně naštvaní," uvedl analytik Tony Sycamore z makléřské společnosti IG Markets. Podle analytika Dana Ivese z investiční firmy Wedbush se Musk v očích investorů změnil ze „superhrdiny" v „záporáka". „Cirkus kolem Twitteru poškodil Muskovu značku," uvedl Ives. „Musk je Tesla a Tesla je Musk," dodal.
Hodnota majetku amerického podnikatele a šéfa automobilky Tesla Elona Muska se od začátku letošního roku snížila o více než 100 miliard dolarů (zhruba 2,4 bilionu korun). Na vině je především pokles ceny akcií Tesly na dvouleté minimum, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejího indexu miliardářů se během pondělí hodnota Muskova majetku snížila o 8,6 miliardy na 169,8 miliardy dolarů (zhruba čtyři biliony korun).
Chudák Musk. Letos přišel už o sto miliard dolarů
Leaders
Majitel internetové společnosti Twitter Musk od středy není nejbohatším člověkem na světě v žebříčku agentury Bloomberg. Z první příčky jej sesadil jako první Evropan v historii francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník skupiny LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží.
Nejbohatší obyvatel planety Elon Musk převzal sociální síť Twitter mimo jiné s tím, že chce zvýšit svobodu slova, což podle kritiků znamená nárůst dezinformací na populární síti. A další Muskův krok zřejmě vzbudí další nedůvěru – rozpustil skupinu nezávislých expertů, kteří poskytovali vedení Twitteru poradenství v otázkách moderování kontroverzního obsahu na síti, napsal deník The Wall Street Journal.
Kam tohle až zajde? Twitter rozpustil poradní skupinu pro boj s dezinformacemi a zločinem
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.