Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Musk si svými chybami podřezává větev. Akcie Tesly klesly o 16 procent

Elon Musk
ČTK
Štěpán Kult

Akcie společnosti Tesla miliardáře Elona Muska zažily svůj vůbec nejhorší týden od března 2020. Týden uzavřely celkovým poklesem o 16 procent na 233 dolarech za akcii. Za propad mohou především Muskova špatná rozhodnutí. Musk se k celkové situaci ohledně Tesly na Twitteru vyjádřil jako o velice „intenzivních sedmi dnech”.

Reklama

Mezitím však index S&P 500, který zahrnuje akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA, zažil svůj nejlepší týden v měsíci a uzavřel s růstem o 1,5 procenta díky silnému růstu na začátku týdne. Ne však díky Tesle, která srazila hodnotu indexu o 13 bodů.

Výrobce elektromobilů totiž čelí několika problémům. Tím prvním je oživení Muskova plánu na akvizici sociální sítě Twitter v hodnotě 44 miliard dolarů, které přináší možnost, že Musk bude nucený prodat akcie Tesly, aby měl dohodu vůbec z čeho zaplatit.  

Musk naštval banky i Ukrajince

K finanční podpoře nákupu Twitteru se v dubnu zavázaly banky poskytnut Muskovi dluhové financování transakce ve výši 13 miliard dolarů. Pod vedením americké mezinárodní investiční banky Morgan Stanley. Jejich ztráty by podle výpočtů agentury Bloomberg činily 500 milionů dolarů nebo i více, pokud nyní k transakci dojde. K financování se zavázaly například banky Bank of America, Barclays či finanční skupina Mitsubishi. 

Elon Musk

Další krok ke koupi Twitteru. Musk nebude ve sporu vypovídat před soudem

Miliardář Elon Musk a americká internetová společnost Twitter se dohodli, že odloží Muskovu na dnes plánovanou výpověď u soudu. V příštích dnech by mohli dosáhnout dohody o ukončení svého soudního sporu, uvádějí zdroje agentury Reuters. To by nejbohatšímu muži na světě umožnilo odkoupit provozovatele sociální sítě, za kterého v pondělí nabídl původně dohodnou cenu 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun), pokud Twitter upustí od soudního sporu.

Přečíst článek

Reklama

„Myslím, že banky by se z té dohody rády dostaly, protože pro ně teď nemá žádný smysl. A pro banky bude těžší získat pro dluh věřitele,“ říká Howard Fischer z advokátní kanceláře Moses Singer. 

Dalším problémem, kterým Elon Musk čelí, jsou neuspokojivé čtvrtletní dodávky, které Tesla zveřejnila minulý týden. Dodala totiž "jen" 343 tisíc automobilů, což je o 21 tisíc méně oproti odhadům analytiků. 

V neposlední řadě se Muskovi podařilo vyvolat pobouření, když na Twitteru představil svůj "plán na ukončení války na Ukrajině". Kyjev by se podle něj měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. Pod dohledem OSN by se podle něj mělo na anektovaných územích uskutečnit nové hlasování, které by odráželo „vůli lidu“. O svém návrhu nechal lidi na Twitteru hlasovat.

Elon Musk

Stanislav Šulc: I mistr Musk se někdy utne. Koupě Twitteru je jeho největší prohra

Elon Musk s velkou pompou ohlásil, že sociální síť Twitter nakonec přeci jen koupí, a dokonce za původní cenu 44 miliard dolarů. A už i přišel s plánem, že síť přetvoří ve vysněnou „everything app“. Tedy aplikací pro všechny na všechno. Tak to možná nakonec i dopadne, ale pravda je, že se Musk jen snaží zastřít jednu z největších a nejdražších proher své dosavadní kariéry.

Přečíst článek

K návrhům zpochybňujícím územní celistvost Ukrajiny se v komentářích rozhořčeně vyjádřily tisíce uživatelů Twitteru. Jedním z nich byl diplomat a zástupce Ukrajiny při OSN Andrij Melnyk, který Muska nevybíravým způsobem poslal k čertu.

Elon Musk

Muskův návrh na „mír” pobouřil Ukrajinu. Jdi do..., vzkázal mu zástupce Ukrajiny při OSN

Vlnu pobouření vyvolal na Ukrajině "mírový plán", který představil na Twitteru americký podnikatel Elon Musk. Kyjev by se podle něj měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o návrhu uspořádal vlastní anketu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme