Musk svými tweety o Tesle naštval akcionáře. Svědčil kvůli nim u soudu
Elon Musk vystoupil jako svědek u soudu, kde obhajoval své tweety z roku 2018, v nichž tvrdil, že má připravené financování pro převzetí společnosti Tesla do soukromých rukou. To se však nikdy neuskutečnilo. V tmavém obleku a kravatě půl hodiny obhajoval způsob komunikace na Twitteru a své úspěchy v čele automobilky. Poté byl soud odročen na pondělí, kdy by se měl Musk vrátit před devítičlennou porotu a zodpovědět další otázky, napsala agentura AP.
Akcionáři Muska zažalovali
Musk se kvůli tweetům již dříve dohodl na urovnání s regulátorem trhu s cennými papíry ve výši 40 milionů dolarů (879,4 milionů korun). V rámci urovnání také odstoupil z funkce předsedy správní rady Tesly, ale zůstal jejím ředitelem a nepřiznal pochybení. Skupina akcionářů pak podala na Muska hromadnou žalobu, ve které se tvrdí, že uvedl investory v omyl.
Musk v pátek obhajoval své hojné tweetování jako nejdemokratičtější způsob šíření informací. Připustil ale, že omezení vyplývající z limitu 240 znaků na Twitteru může zhoršit to, aby bylo vše co nejjasnější. Musk loni v říjnu dokončil převzetí Twitteru za 44 miliard dolarů.
Soudní proces se týká otázky, zda dvojice tweetů, které Musk zveřejnil na počátku srpna 2018, poškodila akcionáře Tesly během desetidenního období, které předcházelo Muskovu přiznání, že k transakci, kterou si představoval, nedojde. V prvním ze dvou tweetu Musk uvedl že má zajištěné financování na odkup Tesly za 72 miliard dolarů, a to v době, kdy se firma potýkala s výrobními problémy. Druhý tweet o několik hodin později naznačoval, že dohoda je na spadnutí.
Od loňského října, kdy společnost Twitter převzal miliardář Elon Musk, na stejnojmenné sociální síti pozastavilo výdaje na reklamu přes 500 inzerentů. S odvoláním na své zdroje to uvedl server The Information. Inzerenti to zdůvodňují následným vývojem, který označují za kontroverzní. Denní tržby Twitteru byly 17. ledna podle webu Platformer meziročně o 40 procent nižší.Zběsilý úprk inzerentů z Twitteru. Denní tržby jdou ke dnu o desítky procent
Zprávy z firem
Musk již dříve uvedl, že dohodu s Komisí pro cenné papíry a burzy uzavřel pod nátlakem. Tvrdil, že se domníval, že během schůzek se zástupci saúdskoarabského investičního fondu si zajistil finanční podporu pro odkup společnosti Tesla.
Poté, co Musk upustil od myšlenky odkup Tesly, se společnosti podařilo překonat výrobní problémy, což způsobilo rychlý růst prodeje aut a ceny akcií. Musk se tak dostal na pozici nejbohatšího člověka na světě, o tuto pozici však přišel koupí Twitteru.
Elon Musk rád využívá Twitter k marketingovým účelům k posílení jeho firem a aktivit na trhu. Jednou to ale, zdá se, přehnal. V San Francisku začíná soud, v němž čelí žalobě investorů kvůli slibu, že stáhne Teslu z burzy. Záměr veřejně deklaroval téměř před pěti lety na Twitteru. Dodnes nedošlo k jeho naplnění. Začíná soud s Muskem kvůli Tesle. Ve hře jsou miliardy dolarů
Leaders
Twitter zaměstnává 2300 zaměstnanců
Sspolečnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, má aktuálně zhruba 2300 zaměstnanců. V twitterovém příspěvku to uvedl Musk v reakci na televizi CNBC. Ta informovala, že Twitter na plný úvazek zaměstnává pouze 1300 lidí, včetně asi 550 programátorů.
CNBC také uvedla, že na dovolené je nyní kolem 75 z 1300 zaměstnanců společnosti. Televize se přitom odvolávala na interní záznamy.
„Ta poznámka je nesprávná. U Twitteru je asi 2300 aktivních, pracujících zaměstnanců,“ uvedl Musk v reakci na tweet citující CNBC. „Na důvěře a bezpečnosti stále pracují stovky zaměstnanců a několik tisíc lidí na dohodu,“ dodal šéf Twitteru.
Afghánské vládnoucí radikální hnutí Tálibán si začalo pro své twitterové účty nakupovat ikony, které se na platformě zobrazují za názvem profilu a dříve signalizovaly, že jde o „aktivní a ověřený účet významný pro veřejný zájem”, píše BBC. Poté, co Twitter koupil miliardář Elon Musk, začala platforma nabízet placenou službu Twitter Blue, která umožňuje uživatelům, aby si dříve výsadní modré ikony se zaškrtávacím znaménkem koupili.Tálibán začal na Twitteru nakupovat modré ikony pro ověřené účty
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.