Musk žene neziskovku k soudu. Viní ji z neúspěchu Twitteru u inzerentů

Internetová sociální síť X, která se donedávna jmenovala Twitter, tento týden podala žalobu na neziskovou organizaci bojující proti nenávistným projevům a dezinformacím na internetu. Žaloba tvrdí, že organizace s názvem Centrum pro obranu před digitální nenávistí (CCDH) zveřejnila nepravdivá tvrzení a povzbuzovala inzerenty k odchodu ze sítě X, píše Reuters.
Majitel sítě X Elon Musk podle dřívějších zpráv amerických médií poslal organizaci dopis, ve kterém jí pohrozil žalobou požadující blíže nespecifikované odškodné. Právníci CCDH v reakci na dopis obvinili firmu X ze zastrašování těch, kdo mají odvahu vystupovat proti nenávistným projevům a škodlivému obsahu na internetu. Uvedli rovněž, že obvinění vznesená firmou X nemají žádný faktický základ.
Argumentační ping pong
Za žalobou stojí červencová zpráva o výsledcích výzkumu CCDH, která uvádí, že po loňském převzetí sítě Muskem došlo k vzestupu nenávistných projevů vůči menšinovým komunitám. Společnost X a její šéfka Linda Yaccarinová zprávu označily za nepravdivou a založenou na „nesprávných, zavádějících a neaktuálních údajích, zejména z období krátce po převzetí“.
Sociální síť X, dříve Twitter, po téměř osmi měsících obnovila účet amerického rappera Kanye Westa. Informovala o tom o víkendu BBC. Účet byl zablokovaný kvůli urážlivým a antisemitským příspěvkům slavného a kontroverzního umělce, známého také pod pseudonymem Ye nebo přezdívkou Yeezy.
Twitter vrátil prostořekému Kanye Westovi jeho účet. Co s ním udělá?
Zprávy z firem
Podle šéfa CCDH Imrana Ahmeda výzkum organizace ukázal, že „nenávist a dezinformace se na platformě pod Muskovým vlastnictvím šíří jako lesní požár“. Ahmed v emailu zaslaném agentuře Reuters rovněž uvedl, že organizace bude ve svém nezávislém výzkumu pokračovat. Společnost X tento týden na svém blogu uvedla, že CCDH získala přístup k jejím datům bez oprávnění.
Musk firmu Twitter koupil za 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun) v říjnu loňského roku a podnik od té doby prošel rozsáhlými změnami. Tento měsíc Musk uvedl, že firma od převzetí přišla téměř o polovinu tržeb z reklamy.
Musk, který je rovněž výkonným ředitelem automobilky Tesla, je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 242 miliard dolarů (více než pět bilionů korun).
Rozhodnutí miliardáře Elona Muska přejmenovat společnost Twitter na X může být právně komplikované. Právo na duševní vlastnictví písmene X mají i jiné firmy, včetně Microsoftu nebo společnosti Meta Platforms. X se široce používá a cituje v ochranných známkách, takže firma může být v budoucnu nucena své logo bránit u soudu, uvedla agentura Reuters.
Dusno kolem X. Musk a Twitter budou čelit žalobám, třeba i od Microsoftu, míní experti
Zprávy z firem
V noci ze soboty na neděli majitel sociální sítě Twitter Elon Musk ukázal uživatelům nové logo této sítě. Stalo se jím písmeno X. Změn však nejspíš bude daleko víc. A mohou se týkat jména sítě i domény, na které síť funguje.
Musk opět šokuje. Chce změnit logo Twitteru na „X“. A možná zajde ještě dál
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.