Přihrál Musk bratrovi miliony? O podivný prodej akcií Tesly se zajímají regulátoři
Elon Musk čelí podezření, že svému bratrovi poskytl v předstihu informaci, která měla dopad na cenu akcií automobilky Tesla a Kimbal Musk tak stihl akcie výhodně prodat, píše list Wall Street Journal (WSJ).
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje šéfa automobilky Tesla Elona Muska a jeho bratra Kimbala kvůli prodeji akcií Tesly. Zkoumá, zda nebyla porušena pravidla ohledně zneužívání neveřejných informací při obchodování na burze, tedy takzvaného insider tradingu, uvedl web listu WSJ, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací.
Vyšetřování podle zdrojů začalo už v loňském roce, když Kimbal Musk prodal akcie Tesly v hodnotě 108 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Prodej se uskutečnil den předtím, než Elon Musk nechal uživatele sociální sítě Twitter hlasovat o tom, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly. Uživatelé se vyslovili pro prodej a akcie Tesly následně výrazně oslabily.
Elon Musk podle listu Financial Times popřel, že bratrovi v předstihu poskytl informace o svém záměru uspořádat hlasování.
„Představa, že by mě zajímalo, zda by můj bratr mohl z prodeje akcií získat o několik milionů dolarů méně, když hlasování na Twitteru snížilo hodnotu akcií prodávaných mnou samotným o miliardy dolarů, je naprosto absurdní,” uvedl.
[[Twitter status: https://twitter.com/Reuters/status/1496989567530016768]]
Tesla a Elon Musk nedávno komisi pro cenné papíry prostřednictvím svého právníka obvinili, že je obtěžuje podle něj nekonečným vyšetřováním, aby potrestala Muska za to, že otevřeně kritizuje vládu. Obvinění bylo součástí dopisu, který právník Alex Spiro adresoval soudkyni Alison Nathanové. Ta v roce 2018 schválila dohodu o urovnání obvinění ze strany SEC, že se Musk svými výroky o plánech na stažení Tesly z burzy dopustil podvodu.
Megaplány miliardáře a nejbohatšího obyvatele planety Elona Muska na dopravní propojení Washingtonu a New Yorku či tunelu pod dálnicí v Kalifornii zřejmě vzaly za své. Uvedla to agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje, podle nichž se nyní hodlá šéf automobilky Tesla soustředit na projekt výzkumného a zkušebního centra pro stavbu tunelů v Texasu.Musk zřejmě odpískal dopravní megaplány v Kalifornii i jinde, chystá projekt v Texasu
Money
Spiro v dopise uvedl, že Musk a Tesla předpokládali, že dohoda o urovnání ukončí obtěžování ze strany burzovní komise. „SEC ale své sliby porušila,” dodal. „Zdá se, že SEC vytrvale zaměřuje vyšetřování na pana Muska a Teslu především kvůli tomu, že pan Musk zůstává otevřeným kritikem vlády,” napsal rovněž.
Musk je nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, nyní hodnota jeho majetku dosahuje zhruba 207 miliard dolarů (4,6 bilionu korun). Časopis Time i ekonomický list Financial Times loni v prosinci vyhlásily Muska osobností roku.
Automobilka Tesla má za sebou rekordní, přelomový rok. Čistý zisk jí vzrostl o 665 procent na 5,5 miliardy dolarů (zhruba 120 miliard korun). Výrobce elektromobilů se statečně popral s celosvětovou čipovou krizí. Světový nedostatek polovodičů je ale také důvod, proč letos Tesla neuvede na trh žádné nové modely. Výroba očekávaného futuristického elektrického pick-upu Cybertruck se tak přesouvá až na rok 2023, píše CNBC.Musk: Tesla letos žádné nové modely neuvede, chybí jí čipy
Zprávy z firem
Poklesy akcií zejména technologických firem zamávaly pořadím a výší majetku nejbohatších obyvatel zeměkoule. Lídr žebříčku, spoluzakladatel Tesly a vizionář Elon Musk, jen během čtvrtka přišel o 25,8 miliardy dolarů (560 miliard korun). Meziročně chudší je 18 z 20 nejmovitějších miliardářů na světě, vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.Musk za den přišel o 26 miliard dolarů, na akciích tratila řada miliardářů
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.