Najděte majitele bitcoinového účtu vyděrače. Dostanete miliony, slibuje miliardář Lukačovič

Jeden z nejbohatších Čechů, miliardář a majitel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič opět čelí pokusu o vydírání. Neznámý anonym po něm požaduje 12,7 bitcoinu (asi 8,12 milionu korun) zaslaných na konkrétní bitcoinový účet, jinak hrozí potížemi Seznamu v jeho sídle na Andělu i v dopravě či nemocnicích stejně jako přede dvěma lety. Lukačovič to oznámil na Twitteru s tím, že nabízí za vypátrání totožnosti vyděrače tolik milionů korun, kolik dopadený zločinec dostane let vězení.
„Nabízím několik milionů Kč jako odměnu za vypátrání a pravomocné odsouzení majitele #Bitcoin peněženky bc1q5emlck4402nlctp3ss7cewkc4nsrewwujh0jd7. Dostaneš tolik milionů korun, kolik on dostane let natvrdo. Pokud půjde sedět na pět let, ty dostaneš třeba pět milionu Korun. Ten zmrd PUJDE SEDET, o tom uz je rozhodnuto,“ napsal na Twitteru v sobotu dopoledne Lukačovič, který je podle odhadu časopisu Forbes dvanáctým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 30,3 miliard korun.
[[Twitter status: https://twitter.com/ilblog/status/1685202168674942977?s=20]]
Anonymní vyděrač, který Lukačoviče oslovil mailem, se odvolal na dva roky starou a podobnou událost, kdy – zřejmě kvůli jeho výhrůžkám – policie musela vyklidit kanceláře Seznamu na pražském Andělu a dalších devět objektů po celé republice, které Seznam využívá. Evakuace se tehdy dotkla tří tisíců lidí.
Vysmál se policii a zkouší to znovu
„A ze jste se snazili me najit. A pak byl klid. A uz tehdy jsem ukazal, co umim. A umim to poradne. Nechci ale zase pusobit skody. Proto se chci dohodnout jeste predtim, nez budu znovu pachat skody tvoji firmě.,“ napsal vyděrač.
Kyberprostor se může - dost možná nepozorovaně - proměnit v bitevní pole, na němž budete svádět bitvu o přežití vaší firmy. Nedejte se útočníkům lacino, chraňte svá data. Jak na to, radí experti ze společnosti ANECT.
Krádeže firemních dat i vydírání. Jak jim předejít, radí experti
Zprávy z firem
„Pozaduji 12,7 bitcoinu na bc1q5emlck4402nlctp3ss7cewkc4nsrewwujh0jd7 a nic se nestane. A slibuji, ze nejen seznamu, ale ani jinym cilum, ktere jsem tehdy obepsal a kde zavladla panika. Pokud nezaplatis, tak se to cele vrati - a v seznamu uz klid na praci nebude mit nikdo,“ dodal.
Lukačovič dostal tři dny na zaplacení
V jednom se ale vyděrač rozhodně mýlil. Komunikaci si Lukačovič nenechal pro sebe. „Pisu jen tobe, a nikdo jiny to nevidi, neuvidi a vedet nebude. Najit mne nenajdette, to uz asi vite. A tohle je jediny zpusob jak me rozumne zastavit, nez napacham skody vyrazne vetsi, nez kolik ted pozaduji. Je to proste obchod. Ty muzes byt chudsi o par milionu, a ja o ne bohatsi. Nebo bude Seznam v o neco vetsi ztrate, nez kolik ted chci penez, lidi ve stresu - a seznam nebude jediny, i jine veci budou hodne tratit. Nechci to tak, nechci komplikovat verejnou dopravu, nemocnice, ani nic jineho,“ píše dál v dopise.
Miliardáře podle vlastních slov zdrtily záběry masakru v Buče. Již dříve se Ivo Lukačovič angažoval v organizaci sbírky pro nejbohatší Čechy, která na humanitární pomoc vynesla stamiliony korun.
Zakladatel Seznamu Lukačovič pošle Ukrajině 100 milionů korun. Na zbraně
Filantropie
„Davam ti ted 3 dny na to zaplatit. Pak zacnu s dalsi velkou e-mailovou kampani. A pokud si myslis, ze je dobry napad jit s timto za policii - klidne. Ale jiste vis, ze tim nicmoc nezpusobis, nezastavis mne a o to agresivneji pak budu psat. Agresivne - ale porad anonymne,“ uzavřel vyděrač svůj vzkaz.
Lukačovič později na Twitteru dodal, že mail byl poslán přes internetovou službu Proton Mail se švýcarskou koncovkou. „Předáme to @PolicieCZ. Ta pozada CH policii. A nechame je pracovat,“ uvedl.
Pozn.: Textu mailu určeného Lukačovičovi je v původním znění i s gramatickými chybami.
Pan Seznam, Ivo Lukačovič, může být s loňskými výsledky tuzemské internetové jedničky spokojen. Přestože zisk společnosti spadl o víc než třetinu, tržby i v nelehké ekonomické době rostly. A Seznam personálně posílil.
Lukačovičův Seznam loni vydělal 1,3 miliardy, meziročně o třetinu míň
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.