Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejbohatší vězeň. Bývalý šéf kryptoburzy Binance nastoupil k výkonu trestu

Changpeng Zhao si odpykává čtyřměsíční trest v kalifornském vězení
Profimedia
 nst
nst

Miliardář Changpeng Zhao nastoupil do kalifornské věznice s nízkým stupněm ostrahy, kde si odsedí čtyři měsíce za to, že skrze svoji kryptoburzu Binance umožňoval prát špinavé peníze.

Do věznice v kalifornském Lompocu přibyl pravděpodobně nejbohatší vězeň. K výkonu trestu do ní koncem květnanastoupil miliardář a zakladatel kryptoburzy Binance Changpeng „CZ“ Zhao, píše server CNBC.

Zhao byl v dubnu odsouzen ke čtyřem měsícům vězení poté, co se přiznal k obvinění z umožnění praní špinavých peněz na své kryptoburze. Trest, který byl bývalému šéfovi Binance vyměřen, byl výrazně nižší než tři roky, které pro něj federální prokuratura požadovala. Obhajoba doufala, že by blockchainový mág mohl vyváznout s pětiměsíční podmínkou či domácím vězením.

Rozsah jeho údajných trestných činů zahrnoval úmyslné nezavedení účinného programu proti praní špinavých peněz, jak vyžaduje zákon o bankovním tajemství, a umožnění společnosti Binance zpracovávat transakce zahrnující výnosy z nezákonné činnosti, včetně transakcí mezi Američany a osobami v sankčních jurisdikcích.

Changpeng Zhao,

Zakladatel Binance ohýbal pravidla, kryptoměnovou burzu už neřídí

Zakladatel největší světové kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao, v branži označovaný podle začátečních písmen svého jména jako CZ, se přiznal, že porušil americká pravidla proti praní špinavých peněz a americké sankce. Souhlasil také, že zaplatí pokutu 50 milionů dolarů (1,1 milionu korun) a následně oznámil, že odstoupil z funkce generálního ředitele, píše Bloomberg.

Přečíst článek

„Věřím, že prvním krokem k převzetí odpovědnosti je plné uznání chyb. Při zavádění programu proti praní špinavých peněz jsem selhal. Nyní si uvědomuji závažnost této chyby. Je mi to líto,“ řekl Zhao podle agentury Reuters americkému okresnímu soudci Richardu Jonesovi před převzetím rozsudku.

V listopadu uzavřel kryptomiliardář dohodu s americkou vládou, aby zastavil několikaleté vyšetřování Binance. V rámci tohoto urovnání Zhao odstoupil z funkce generálního ředitele společnosti. Binance musela zaplatit pokutu ve výši 4,3 miliardy dolarů a Zhao dalších 50 milionů dolarů.

Přestože Zhao již společnost neřídí, vlastní v ní přibližně 90% podíl. Jeho majetek časopis Forbes odhaduje na 33 miliard dolarů, jde tak velmi pravděpodobně o vůbec nejbohatšího vězně, kterého kdy americká federální věznice „hostila“.

Ve vězení v USA si odpykává trest také zakladatel a bývalý generální ředitel společnosti FTX Sam Bankman-Fried, který byl v listopadu 2023 odsouzen k 25 letům vězení za spiknutí proti podvodům s cennými papíry, které pohřbilo jeho kryptoměnovou burzu i související hedgeový fond Alameda Research. Na rozdíl od Zhaa Bankman-Fried neuzavřel s vládou dohodu.

Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried

Příběh Sama Bankmana-Frieda. Muže, který zpronevěřil miliardy dolarů

Vinen. Tak rozhodl americký soud o zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Samu Bankmanovi-Friedovi. Ten zpronevěřil miliardy, a podle prokuratury je jedním z největších podvodů v historii Spojených států.

Přečíst článek

Sam Bankman-Fried, někdejší miliardář a zakladatel kryptoměnové FTX

Sam Bankman-Fried si může oddechnout. Do vězení jde „jen“ na 25 let

Americký soud odsoudil zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda k 25 letům vězení, uvedly agentury. Porota už loni v listopadu uznala dvaatřicetiletého Bankmana-Frieda vinným ze zpronevěry, kterou úřady označily za jeden z největších podvodů v americké historii.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Největší kryptoměnová burza na světě Binance (ilustrační foto).

AKTUALIZOVÁNO: Americké úřady žalují burzu Binance za porušení předpisů, bitcoin reagoval oslabením

Přečíst článek
Doporučujeme