Nejbohatší ženou světa je dědička firmy L'Oréal. Miluje hru na piano a Bibli

Dědička francouzského kosmetického impéria L'Oréal Françoise Bettencourtová Meyersová se podle agentury Bloomberg stala první ženou, která nashromáždila majetek v hodnotě 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun). Tento milník přichází poté, co akcie společnosti L'Oréal, kosmetické firmy založené jejím dědečkem, vzrostly na rekordní úroveň.
Podle žebříčku miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg je hodnota majetku Bettencourtové Meyersové 100,2 miliardy USD. Stále však zaostává za majetkem jejího francouzského krajana Bernarda Arnaulta, zakladatele luxusní firmy LVMH, který činí 179,4 miliardy USD. Arnault je tak druhým nejbohatším člověkem na světě.
Sedmdesátiletá Bettencourtová Meyersová je místopředsedkyní správní rady firmy L'Oréal, jejíž tržní kapitalizace činí 241 miliard eur (téměř šest bilionů korun) a ve které je ona a její rodina největším akcionářem s podílem téměř 35 procent. Její synové Jean-Victor Meyers a Nicolas Meyers jsou rovněž členy správní rady. Firmu, kterou po desetiletí řídí manažeři mimo rodinu, založil v roce 1909 její dědeček, chemik Eugène Schueller, aby prodávala a vyráběla jím vyvinutou barvu na vlasy.
Pařížská prokuratura vyšetřuje majitele luxusního koncernu LVMH, francouzského miliardáře Bernarda Arnaulta, a ruského podnikatele a miliardáře Nikolaje Sarkisova. Jsou podezřelí z praní špinavých peněz. Podle agentury Reuters to potvrdil úřad prokurátora.
Král luxusu má potíže. Miliardáře Arnaulta vyšetřují kvůli praní špinavých peněz
Leaders
Miliardářka, která píše o Bibli
Bettencourtová Meyersová se vyhýbá okázalému společenskému životu, který vyhledává řada světových boháčů. Napsala dvě knihy - pětisvazkovou studii Bible a genealogii řeckých bohů. Je známá tím, že každý den hraje hodiny na piano.
Jako jedináček získala Bettencourtová Meyersová majetek po smrti své matky Liliane Bettencourtové v roce 2017. S matkou se v minulosti dostala do sporu a právní bitva o to, zda je matka způsobilá spravovat rodinné bohatství, na počátku tisíciletí přerostla z rodinného sporu v politický skandál. Minulý měsíc společnost Netflix přišla s třídílným dokumentárním filmem L’Affaire Bettencourt, který vypráví o této události, v níž figuruje také bývalý francouzský prezident a tajné nahrávky pořízené komorníkem.
Čerství třicátníci, Honza Moravčík a Pavel Králíček, se pánské módě věnují deset dlouhých let. Za tu dobu načerpali nepřeberně zkušeností kolem mužského oblékání, vzorem je jim klasická Anglie. Rozvinuli v Česku jedinečný byznys kolem oblékání. Loni jejich firma Gentleman Store přesáhla v obratu stomilionovou hranici. Mají velké plány a v Česku působí tak trochu jako věrozvěstové dobrého pánského vkusu. Pánská kosmetika, kvalitní oblečení. „Chci přinášet do Česka značky, které jsou na západě normální. Chci tady prostředí kultivovat, pozvednout,“ říká jeden ze zakladatelů firmy Pavel Králíček.
Oblečení bohatých? Hlavně kvalita, ne značka, tvrdí zakladatelé Gentleman Store
Leaders
Firma L’Oréal v desetiletí před pandemií nemoci covid-19 rychle rostla, ale měla problémy v době pandemie, kdy lidé kvůli omezením pohybu používali méně dekorativní kosmetiky. Poté však přišlo rychlé oživení, protože spotřebitelé začali utrácet za luxusní položky. To v letošním roce poslalo cenu akcií firmy vzhůru o 35 procent. Podle analytika firmy Consumer Edge Research Bretta Coopera by v příštím roce mohly posílit o dalších 12 procent.
Bettencourtová Meyersová je také předsedkyní rodinného holdingu Téthys, který vlastní podíl v L'Oréal. Její manžel Jean-Pierre Meyers je generálním ředitelem holdingu. V roce 2016 oba založili dceřinou společnost Téthys Invest. Generálním ředitelem této firmy, jejímž záměrem jsou přímé dlouhodobé investice do podnikatelských projektů, je bývalý investiční bankéř z banky Lazard Alexandre Benais. Téthys Invest nedávno koupila podíl v ve francouzském pojišťovacím makléři April Group. Loni koupila podíl v módní značce Sézane a investovala také do soukromého provozovatele nemocnic Elsan.
Injekce na hubnutí se mohou stát nejvýdělečnějšími léky všech dob. Trh zásadně poroste, čeká Goldman Sachs. Dosavadní žně to potvrzují.
Jak vydělat na lécích na hubnutí, ať je potřebujete či ne
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.