Nejbohatším Newyorčanům hrozí více než 60procentní daň z příjmu | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejbohatším Newyorčanům hrozí více než 60procentní daň z příjmu

New York
iStock

Newyorčanům s nejvyššími příjmy hrozí, že budou platit daň z příjmu 61,2 procenta, jestliže prosadí své plány demokraté prezidenta Joea Bidena. Ti ve Sněmovně reprezentantů nastínili změny ve zdanění na městské, státní a federální úrovni, o konečné podobě se ale zatím jedná. Napsal to dnes server televize CNBC.

Plány zahrnují tříprocentní daňovou přirážku pro lidi, kteří si vydělají více než pět milionů dolarů (107,6 milionu korun) za rok. Návrh Bidenových lidí také počítá se zvýšením maximální daňové sazby na 39,6 z dosavadních 37 procent, a beze změn na 3,8 procenta ponechávají čistou daň z příjmů z investic. Ta se vztahuje i na určité firmy, které jinak nepodléhají dani z příjmu právnických osob.

Daně, ilustrační foto

Stanislav Šulc: DPH je nutné adaptovat pro 21. století

Konečně se přestávají řešit sazby DPH a debata se stáčí k limitu tržeb, po jehož překročení se podnikatel musí k DPH přihlásit. Ten se přitom nezměnil absurdních 17 let.

Přečíst článek

Výsledkem je maximální federální daň z příjmu 46,4 procenta. Touto sazbou se zdaní každý dolar z příjmu nad stanovené daňové pásmo.

Ve městě New York je souhrnná maximální státní a městská sazba daně 14,8 procenta. Daňoví poplatníci s příjmem nad pět milionů dolarů ročně tam proto budou čelit jednotné sazbě daně za městskou, státní a federální úroveň 61,2 procenta, jestliže Sněmovnou reprezentantů projde záměr Bidenových demokratů.

Plán je stále ve fázi návrhu a může se změnit, upozorňuje CNBC. Jednotné daňové sazby pro město New York by tak patřily k nejvyšším za posledních téměř 40 let.

V Kalifornii by lidé s nejvyššími příjmy podle návrhu demokratů platili jednotnou daň 59,7 procenta, v New Jersey 57,2 procenta a například na Havaji 57,4 procenta.

Americký prezident Joe Biden rozšířil seznam čínských firem, s nimiž Američané nesmí obchodovat.

Joe Biden vyhlásil nulovou toleranci monopolům

„Kapitalismus bez soutěže není kapitalismus, je to vykořisťování,” prohlásil americký prezident při podpisu nového zákona.

Přečíst článek

Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že Bidenovi lidé zruší nebo změní současný strop 10 tisíc dolarů stanovený pro daňový odpočet na státní a komunální úrovni. Pokud by to udělali, prospěli by zejména lidem s vysokými příjmy ve státech s vysokým zdaněním. Některým z nich se zvýšily daně po změnách z roku 2017, protože už nemohli uplatnit takové daňové odpočty na státní a komunální úrovni. Zdroje obeznámené s daňovými plány ale tvrdí, že Bidenovi lidé by strop daňového odpočtu v budoucích návrzích ještě mohli upravit.

Původní záměr globální daně mířil na technologické giganty, návrhu se proto přezdívalo GAFA, podle počátečních písmen největších internetových hráčů (Google, Amazon, Facebook a Apple).

Ráje drží smutek, globální daň ožívá

Sny někdejšího politika ODS Vlastimila Tlustého o jednotné dani ve výši 15 procent se nyní znovuzrodily v globální podobě. Většina zemí OECD na sklonku týdne odsouhlasila celosvětovou minimální korporátní daň ve stejné výši.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Americký prezident Donald Trump

Karel Pučelík: Euroatlantické partnerství nebo nepřátelství? Trump od začátku nehraje podle pravidel

Přečíst článek
Doporučujeme