Německý ministr financí Lindner: Nejsme nemocným mužem Evropy, ale unaveným
Německo není nemocným, ale unaveným mužem Evropy. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to v panelové diskusi řekl německý ministr financí Christian Lindner. Německo teď potřebuje hlavně silnou kávu, dodal obrazně ministr s odkazem na přetrvávající ochablost německé ekonomiky a nutnost strukturálních reforem.
Německo je podle ministra unaveno po krizových letech a očekávaný slabý růst je podle něj varovným signálem. K výhledu globální ekonomiky Lindner v diskusi řekl, že loňský rok byl výzvou k akci a že k hlavním otázkám patří vzestup umělé inteligence (AI) a hrozba fragmentace globální ekonomiky.
Německo má největší ekonomiku v eurozóně i v celé Evropě. Za loňský rok se hrubý domácí produkt (HDP) Německa snížil o 0,3 procenta, k čemuž přispěly dopady vysoké inflace, drahých energií a slabé zahraniční poptávky.
Demonstrace nákladních dopravců narušila dopravu v centru Berlína, přerušeno je také několik autobusových linek. K protestu se přidali rovněž zemědělci, kteří zablokovali dálniční nájezdy na braniborské dálnici A15 spojující Berlín s polskou hranicí. Dopravci demonstrují proti zvyšování mýta a poplatku za emise oxidu uhličitého.FOTOGALERIE: Ucpaný Berlín. Město obsadili protestující zemědělci a jejich stroje
Zprávy z firem
Lindner ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že ve střednědobém výhledu očekává v Německu vyšší tempo hospodářského růstu. Ekonomové se naopak domnívají, že důvody, které Německu brání dosahovat lepších ekonomických výsledků, nezmizí ani v prvních měsících letošního roku. V některých případech by podle nich mohly mít i větší vliv.
O Německu jako o nemocném muži Evropy se mluvilo už víckrát. Loni v říjnu se takto o své vlasti vyjádřil v rozhovoru v televizi CNBC přední německý ekonom Hans-Werner Sinn, který je nyní emeritním prezidentem hospodářského institutu Ifo. Podle něj to není žádný krátkodobý fenomén, příčiny je nutné hledat mimo jiné i v závislosti na výrobě automobilů.
Jako o nemocném muži Evropy se loni v listopadu vyjádřil německý list Die Welt o České republice. Proti tomu se v Česku ohradila část ekonomů, politiků i komentátorů. Někteří i poukazovali na to, že článek v německých novinách se opírá o mylné argumenty.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.