Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Nezadržitelný akviziční apetit technologických gigantů je nežádoucí, shodují se experti

Pac-man
Pixabay

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty, píše britský ekonomický list Financial Times (FT). Poukazuje přitom na riziko omezení hospodářské soutěže, což v konečném důsledku poškodí spotřebitele.

Reklama

Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu korun). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. „Tato vlna akvizic je špatná, protože se díky ní tyto korporace stávají o hodně silnějšími. Zvyšuje to jejich moc nad lidmi, kteří pro ně pracují, nad kapitálovými trhy i nad investory. Zároveň to blokuje ten typ hospodářské soutěže, který může přinášet inovace," uvedl ředitel washingtonského Institutu pro otevřené trhy Barry Lynn.

ilustrační foto

Globální objem fúzí a akvizic láme rekordy, český trh zaostává

Objem fúzí a akvizic ve světě v letošním roce láme rekordy a překonává i předkrizová období. Ve druhém čtvrtletí se uskutečnily fúze a akvizice v objemu přesahujícím 1,2 bilionu dolarů, objem těchto transakcí je tak dle dat PwC nejvyšší za poslední roky.

Přečíst článek

Důsledek? Možné zpomalení inovací 

Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Reklama

Americká Federální obchodní komise (FTC) například vyšetřuje internetovou společnost Facebook za dřívější převzetí aplikací Instagram a WhatsApp. Minulý týden komise zveřejnila výsledky studie o fúzích a akvizicích v technologickém sektoru v letech 2010 až 2019. Studie podle předsedkyně komise Liny Khanové ukazuje, jak velké technologické společnosti systematicky nakupují menší začínající podniky, aby se zbavily budoucích konkurentů.

Studie FTC mimo jiné ukázala, že firmy Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft ve sledovaném období uskutečnily 819 akvizic, které nebyly zaznamenány, protože nepodléhaly ohlašovací povinnosti. V současnosti se americkým regulačním úřadům nemusejí hlásit fúze a akvizice v hodnotě nižší než 92 milionů dolarů. Podle Khanové studie podtrhuje nutnost přezkoumat požadavky pro poskytování informací o fúzích a odstranit případné nedostatky, které umožňují, aby některé transakce unikly pozornosti.

Tim Cook, šéf Applu

Stamiliony dolarů jen létají. Tim Cook akcie Applu z bonusů posílá hned dál

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook patří mezi nejlépe placené manažery. Jen na bonusech za posledních deset let, kdy převzal vedení firmy po Stevu Jobsovi, získal přes pět milionů akcií Applu. Většinu ale prodal.

Přečíst článek

Poskytovatel videohovorů Zoom Video Communications koupí provozovatele cloudových call center Five9.

Zoom v boji s Googlem přezbrojuje. Za stovky miliard koupí cloudová call centra

Poskytovatel videohovorů Zoom Video Communications koupí provozovatele cloudových call center Five9. Zaplatí 14,7 miliardy dolarů (318 miliard korun). Pomůže mu to v boji s technologickými giganty v čele s firmou Google.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Elon Musk

Podrážděný Musk. Miliardář zvažuje zákaz výrobků Apple ve svých firmách. Co mu vadí?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme