Novou šéfkou Finanční správy bude bývalá Babišova náměstkyně
Novou generální ředitelkou Generálního finančního ředitelství se od 1. března stane někdejší náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Novinářům ji ve čtvrtek představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Bývalá generální ředitelka Tatjana Richterová skončila na vlastní žádost loni v březnu, od jejího odchodu řídil Finanční správu její zástupce Jan Ronovský.
Hornochová působila na ministerstvu financí v letech 2014 a 2015, když byl ministrem Andrej Babiš (ANO). Byla náměstkyní pro daně a cla a měla na starosti také zavádění elektronické evidence tržeb (EET), kterou současná vláda od letošního roku zrušila. V posledních letech působila jako daňová poradkyně.
Současná vláda Petra Fialy dokazuje, že ani ona neumí odolat lákadlu laciných populistických kroků. Snaha zrušit elektronickou evidenci tržeb (EET) tomu aspoň nasvědčuje. Není k tomu totiž žádný racionální důvod.Tereza Zavadilová: Zrušení EET? To je ale hloupý krok
Názory
Podle Stanjury by nová generální ředitelka měla zajistit, že se Finanční správa bude chovat vstřícněji ke klientům a bude rozlišovat mezi administrativními chybami a úmyslným neplacením daní. Podle něj bude výhodou, že do čela Finanční správy přichází člověk se zkušeností z druhé strany.
Hornochová řekla, že nyní vnímá Finanční správu jako zapouzdřenou organizaci, která se příliš zaměřuje na formalistický výklad zákona. Vidí příležitost k její proměně v organizaci, která bude mít respekt k podnikatelům a ctít spravedlnost.
Ministerstvo financí vypsalo výběrové řízení na generálního ředitele Finanční správy v lednu. S výběrem čekalo na změnu zákona, protože předchozí právní úprava vyžadovala prokázání praxe v orgánu finanční správy, v územním finančním orgánu nebo na ministerstvu financí. V praxi to znamenalo, že ředitel musel přijít z ministerstva financí nebo z Finanční správy, ale z žádného jiného veřejného úřadu ani ze soukromého sektoru.
Státní rozpočet se kvůli napjaté ekonomické i geopolitické situaci dostává stále do většího stresu a výdaje rostou. Vláda Petra Fialy však nadále věří, že udrží v letošním roce schodek ve schválené výši 295 miliard korun. Vzhledem k pokračující inflaci erár sice má vyšší příjmy z DPH, ale zároveň hrozí až dvě mimořádné valorizace důchodů. A protože vláda buď neumí, nebo nechce škrtat, stále častěji mluví o zvyšování daní. Zde je přehled daňových sazeb, které Fialův kabinet buď již nově zavedl, nebo uvažuje o jejich zvýšení. PŘEHLEDNĚ: Které daně Fialova vláda zvýší
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.