Obchody s uměním by se miliardář neuživil. Berlusconiho sbírka kýčů děsí jeho dědice

Obří sbírka umění zemřelého italského expremiéra Silvia Berlusconiho se dočkala výsměchu od jednoho z předních uměleckých kritiků na Apeninském poloostrově Vittoria Sgarbiho. Podle něj je většina ze zhruba 25 tisíc obrazů a soch špatné kvality a nemá prakticky žádnou hodnotu. „Uměním" posedlý Berlusconi nakupoval nejen na aukcích, ale také prostřednictvím nočního teleshoppingu.
Spravovat sbírku se pro Berlusconiho potomky stává noční můrou, píší italská média. Díla, která miliardář nakoupil, jsou uložena v hangáru o rozloze 3200 metrů čtverečních u jeho vily v Arcore u Milána. Sbírka zahrnuje zejména madony, ženské akty a městské krajiny zachycující Neapol či Benátky.
Na uměleckého kritika Vittoria Sgarbiho ale sbírka dojem neudělala. „Lidem, kteří toho o umění moc nevědí, by se návštěva muzea s takovými díly mohla líbit," míní kritik. Uměleckou hodnotu má ale podle něj z oněch 25 tisíc snad jen šest, sedm děl.
Odhadovaná cena celé sbírky se pohybuje kolem 20 milionů eur, v přepočtu necelé půl miliardy korun, což je v průměru 800 eur, tedy necelých dvacet tisíc, na obraz. Berlusconi, který vévodil italské politice od počátku 90. let, měl v době své smrti v červnu letošního roku majetek v hodnotě kolem šesti miliard eur.
Ani ne tři měsíce od zveřejnění závěti trvalo, než se pět potomků magnáta a bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho dohodlo, jak si mnohamiliardové dědictví rozdělí. Většinu v hlavní holdingové společnosti Fininvest získávají dvě jeho nejstarší a také mediálně nejznámější děti - dcera Marina a syn Pier Silvio.
Kontrolu nad Berlusconiho byznysovým impériem přebírají dva nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio
Leaders
Od Rembranda k telemarketingu
Italský expremiér ale vlastnil i kvalitní díla. Jeho hlavní sídlo zdobily například obrazy renesančního malíře Tiziana či holandského mistra Rembrandta.
„Rád kupoval portréty žen, které dával přátelům jako dárky. Když byl mladší, nakupoval v galeriích a od obchodníků s uměním, později ale díla pořizoval v televizních aukcích. Věděl, že to, co kupuje, je bezcenné," vysvětlil obchodník s uměním sídlící v Londýně Cesare Lampronti, který udržoval tři desetiletí s Berlusconim blízký vztah.
Pro dědice představuje Berlusconiho sbírka těžké břemeno. Spravovat skladiště se všemi obrazy a sochami přijde zhruba na 800 tisíc eur, tedy skoro 20 milionů korun, ročně. Část sbírky prý už poničili červotoči.
Zatímco obvykle dědicové bojují o rozdělení části pozůstalosti, v tomto případě se však zdá, že po obrazové sbírce nikdo netouží. Sgarbi uvádí, že zajímavých kousků je velmi málo a že zbytek by mohl být dokonce zničen, aniž by došlo k jakékoli zášti.
Zatímco v politickém testamentu Silvia Berlusconiho mnoho vítězství není, na poli byznysu se mu dařilo náramně. A jedním z posledních mužů, kdo jej v byznysu porazil, se stal Daniel Křetínský. Berlusconiho smrt navíc může otevřít dveře PPF, aby rozšířila své působení na evropské mediální scéně.
Stanislav Šulc: Berlusconi vytvořil archetyp moderního politika. Učil se u něj Trump i Babiš
Názory
Za zhruba 11,4 milionu korun včetně aukční přirážky byl v aukci v Praze prodán obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína, uvedl Jiří Rybář ze společnosti 1. Art Consulting, která aukci pořádala. Nejedná se o rekordní cenu za obraz od Filly, za jeho díla zájemci v posledních letech zaplatili i několik desítek milionů korun. Celkem se v pražském Topičově salonu prodala díla za 66,5 milionu včetně přirážky.
V Praze se prodaly obrazy za desítky milionů. Nejdražším se stal Podnos s ovocem a mandolína
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.