Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Obchody s uměním by se miliardář neuživil. Berlusconiho sbírka kýčů děsí jeho dědice

Obchody s uměním by se neuživil. Berlusconiho sbírka kýčů děsí jeho dědice
Dagospia

Obří sbírka umění zemřelého italského expremiéra Silvia Berlusconiho se dočkala výsměchu od jednoho z předních uměleckých kritiků na Apeninském poloostrově Vittoria Sgarbiho. Podle něj je většina ze zhruba 25 tisíc obrazů a soch špatné kvality a nemá prakticky žádnou hodnotu. „Uměním" posedlý Berlusconi nakupoval nejen na aukcích, ale také prostřednictvím nočního teleshoppingu.

Reklama

Spravovat sbírku se pro Berlusconiho potomky stává noční můrou, píší italská média. Díla, která miliardář nakoupil, jsou uložena v hangáru o rozloze 3200 metrů čtverečních u jeho vily v Arcore u Milána. Sbírka zahrnuje zejména madony, ženské akty a městské krajiny zachycující Neapol či Benátky.

Na uměleckého kritika Vittoria Sgarbiho ale sbírka dojem neudělala. „Lidem, kteří toho o umění moc nevědí, by se návštěva muzea s takovými díly mohla líbit," míní kritik. Uměleckou hodnotu má ale podle něj z oněch 25 tisíc snad jen šest, sedm děl. 

Odhadovaná cena celé sbírky se pohybuje kolem 20 milionů eur, v přepočtu necelé půl miliardy korun, což je v průměru 800 eur, tedy necelých dvacet tisíc, na obraz. Berlusconi, který vévodil italské politice od počátku 90. let, měl v době své smrti v červnu letošního roku majetek v hodnotě kolem šesti miliard eur.

Kontrolu nad Berlusconiho impériem přebírají nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio

Kontrolu nad Berlusconiho byznysovým impériem přebírají dva nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio

Ani ne tři měsíce od zveřejnění závěti trvalo, než se pět potomků magnáta a bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho dohodlo, jak si mnohamiliardové dědictví rozdělí. Většinu v hlavní holdingové společnosti Fininvest získávají dvě jeho nejstarší a také mediálně nejznámější děti - dcera Marina a syn Pier Silvio.

Přečíst článek

Reklama

Od Rembranda k telemarketingu

Italský expremiér ale vlastnil i kvalitní díla. Jeho hlavní sídlo zdobily například obrazy renesančního malíře Tiziana či holandského mistra Rembrandta.

„Rád kupoval portréty žen, které dával přátelům jako dárky. Když byl mladší, nakupoval v galeriích a od obchodníků s uměním, později ale díla pořizoval v televizních aukcích. Věděl, že to, co kupuje, je bezcenné," vysvětlil obchodník s uměním sídlící v Londýně Cesare Lampronti, který udržoval tři desetiletí s Berlusconim blízký vztah.

Pro dědice představuje Berlusconiho sbírka těžké břemeno. Spravovat skladiště se všemi obrazy a sochami přijde zhruba na 800 tisíc eur, tedy skoro 20 milionů korun, ročně. Část sbírky prý už poničili červotoči.

Zatímco obvykle dědicové bojují o rozdělení části pozůstalosti, v tomto případě se však zdá, že po obrazové sbírce nikdo netouží. Sgarbi uvádí, že zajímavých kousků je velmi málo a že zbytek by mohl být dokonce zničen, aniž by došlo k jakékoli zášti

Silvio Berlusconi zemřel.

Stanislav Šulc: Berlusconi vytvořil archetyp moderního politika. Učil se u něj Trump i Babiš

Zatímco v politickém testamentu Silvia Berlusconiho mnoho vítězství není, na poli byznysu se mu dařilo náramně. A jedním z posledních mužů, kdo jej v byznysu porazil, se stal Daniel Křetínský. Berlusconiho smrt navíc může otevřít dveře PPF, aby rozšířila své působení na evropské mediální scéně.

Přečíst článek

Obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína

V Praze se prodaly obrazy za desítky milionů. Nejdražším se stal Podnos s ovocem a mandolína

Za zhruba 11,4 milionu korun včetně aukční přirážky byl v aukci v Praze prodán obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína, uvedl Jiří Rybář ze společnosti 1. Art Consulting, která aukci pořádala. Nejedná se o rekordní cenu za obraz od Filly, za jeho díla zájemci v posledních letech zaplatili i několik desítek milionů korun. Celkem se v pražském Topičově salonu prodala díla za 66,5 milionu včetně přirážky.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Kontrolu nad Berlusconiho impériem přebírají nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio

Kontrolu nad Berlusconiho byznysovým impériem přebírají dva nejstarší potomci, Marina a Pier Silvio

Přečíst článek
Leon Tsoukernik na výstavě Hráč v galerii Magnus Art

Miliardář Leon Tsoukernik: Peníze nemají žádnou hodnotu. Kupovat umění na investici mě nezajímá

Přečíst článek
Výstava Hráč ze sbírky Leona Tsoukernika v galerii Magnus Art

Hráč a miliardář Leon Tsoukernik představuje svou neuvěřitelnou sbírku umění plnou pokladů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme