OBRAZEM: Pohřeb papeže Františka přilákal na náměstí sv. Petra až 250 tisíc truchlících

Lidé téměř zaplnili Svatopetrské náměstí v Římě, aby uctili památku papeže Františka, další tisíce lidí jsou shromážděny v přilehlých ulicích, aby se s hlavou katolické církve naposledy rozloučily.
Obřad se konal před bazilikou svatého Petra, kde bylo připraveno místo pro rakev s papežovými pozůstatky. V davech lidí na náměstí jsou věřící z celého světa a vidět jsou tam vlajky Brazílie, Albánie, Španělska, papežovy rodné Argentiny a dalších mnoha zemí. Před vstupem na náměstí museli všichni projít bezpečnostními kontrolami, včetně detektorů kovů.
Poslední rozloučení s papežem Františkem
Smuteční obřad na Svatopetrském náměstí, který vedl kardinál Giovanni Battista Re, trval dvě hodiny. Následoval pohřební průvod, který vezl rakev s tělem papeže po zhruba šestikilometrové trase od Svatopetrské baziliky k bazilice Panny Marie Sněžné.
"Byl to papež se srdcem otevřeným všem. Jako základní nit se jeho posláním vinulo přesvědčení, že církev je domovem pro všechny, domem s neustále otevřenými dveřmi, že je církví schopnou pokleknout před každým člověkem bez ohledu na jeho přesvědčení a stav a léčit jeho rány," řekl kardinál Re. Jeho kázání poslouchal dav v tichosti, ale několikrát ho krátce přerušil potleskem, například právě když hovořil o papežově snaze otevřít církev všem.
Kardinál Re také připomněl, že první papežova cesta v pontifikátu, který zahájil v roce 2013, vedla na italský ostrůvek Lampedusa, přes nějž prchají tisíce lidí z Afriky do Evropy před chudobou a ozbrojenými konflikty. "Jeho gest a nabádání ve prospěch uprchlíků a vysídlených osob bylo nespočet," uvedl kardinál Re a připomněl i neustálou snahu papeže pomáhat chudým. "Stavět mosty, a ne zdi, to byla výzva, kterou mnohokrát opakoval," řekl také.
"Navzdory své křehkosti a utrpení na samém konci se rozhodl jít touto cestou oddanosti až do posledního dne svého pozemského života," připomněl Re papežovy zdravotní problémy ze sklonku života.
Kardinál Re zmínil také papežovu spontánnost a neformální způsob, jímž oslovoval i ty, kteří byli od církve vzdáleni. "Plný lidské vřelosti a hluboce citlivý na současné tragédie, skutečně sdílel starosti, utrpení a naděje naší doby globalizace a snažil se utěšovat a povzbuzovat," dodal.
Svět truchlí. Zemřel oblíbený papež František. Krátce před jeho smrtí se na knižních pultech objevila kniha „Život. Moje cesta dějinami“, kterou papež František sepsal společně s Fabiem Marchesem Ragonou, vatikánským korespondentem televize Mediaset. Společně procházejí významnými událostmi, které formovaly dějiny, ale i přemýšlení a víru Jorge Maria Bergoglia, tedy později papeže Františka. Knihu česky vydalo nakladatelství Práh a server newstream.cz z ní nabízí exkluzivní ukázku. Papež František v ní vzpomíná na to, jak sledoval přistání Apolla 11 na Měsíci, což i pro něj byla dějinná událost. Nicméně jeho samotného již zanedlouho čekala mnohem důležitější chvíle…
EXKLUZIVNÍ UKÁZKA: Jak papež František prožíval přistání člověka na Měsíci
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.