Okradl americká filmová studia o miliardy. Trestu internetový mogul Kim Dotcom neunikne

Nový Zéland vydá k trestnímu stíhání do Spojených států internetového podnikatele Kima Dotcoma, zakladatele serveru Megaupload, který svého času patřil k největším a nejoblíbenějším místům pro sdílení dat. Britská veřejnoprávní stanice BBC uvedla, že novozélandský ministr spravedlnosti Paul Goldsmith podepsal vydávací příkaz, čímž Dotcom prohrál svou dlouhou právní bitvu.
Dotcom, narozený v Německu jako Kim Schmitz, podle amerických úřadů vydělával obrovské peníze na internetovém pirátství. Úřady tvrdí, že Dotcom se svými spolupracovníky připravil filmová studia a nahrávací společnosti o více než 500 milionů dolarů (11,5 miliardy korun) a vydělali více než 175 milionů dolarů tím, že nabádali uživatele internetu k ukládání a sdílení obsahu chráněného autorskými právy. Dotcom ale tvrdil, že neměl vliv na obsah, který uživatelé na Megaupload ukládali.
Novozélandská policie podnikatele v lednu 2012 na žádost amerických úřadů zatkla. Dotcom strávil měsíc ve vazbě, než byl propuštěn do domácího vězení. Několikrát se u novozélandských soudů bránil proti vydání do Spojených států.
Americké úřady ho obviňují z několika trestných činů, včetně porušování autorských práv nebo praní špinavých peněz. Hrozí mu dlouholeté vězení.
Server Megaupload úřady v roce 2012 zablokovaly.
V souvislosti se svým vydáním do USA Dotcom napsal, že „poslušná kolonie USA v Jižním Pacifiku se mě rozhodla vydat kvůli tomu, co uživatelé nahrávali na Megaupload“.
V době, kdy byl server Megaupload na vrcholu, tak byl 13. nejoblíbenější stránkou na internetu. Dotcom vydělával miliony dolarů prodejem inzerce a prémiového předplatného.
Kavárenský řetězec se rozhodl problémům s akcionáři čelit výměnou svého šéfa. Zachránit ho má fastfoodový matador Brian Niccol.
Starbucks má problémy, supi se slétají. Poradí si s nimi nový šéf? Zkušený je na to dost
Leaders
Americký soud odsoudil zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda k 25 letům vězení, uvedly agentury. Porota už loni v listopadu uznala dvaatřicetiletého Bankmana-Frieda vinným ze zpronevěry, kterou úřady označily za jeden z největších podvodů v americké historii.
Sam Bankman-Fried si může oddechnout. Do vězení jde „jen“ na 25 let
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.