Ondřej Valvoda: České banky se digitalizují obstojně. O jedné se dokonce učí na Harvardu
Banky po celém světě čelí nečekanému problému. Zejména mladým klientům se zdá, že využívání bankovních služeb nepřináší dostatek emocí. Proto využívají stále více služeb mladých fintechových společností a do banky si jdou jen pro hypotéku. S bankami zkrátka není sranda a hrozí jim výrazný odliv klientů. Uvědomují si to klienti i zástupci bank po celém světě, a finanční domy se tak snaží přiučit u mladých fintechů, zjistil letošní report globální poradenské společnosti Capgemini o bankovním sektoru. „Jeden z nejtěžších úkolů při transformaci na digitální éru je zbořit vnitřní bariéry, struktury a začít vytvářet produkt společně s ajťáky,“ říká šéf poradenské společnosti Capgemini Česká republika Ondřej Valvoda.
Váš report je zaměřený zejména na svět a Evropu. Jak se daří konkrétně českým bankám transformovat do nové, řekněme plně digitální doby?
Banky samozřejmě vědí a vidí, co se odehrává na trhu. A hodně do transformace investují. Trendy, které shrnuje náš report, odpovídají tomu, co prožívají tuzemské banky. V tom nejsou žádnou výjimkou oproti evropským či světovým bankám. Spousta finančních domů si uvědomuje, že mají zastaralé core systémy, tedy svou klíčovou infrastrukturu. Jedním z hlavních procesů transformace je právě inovace těchto jádrových systémů. To je probíhající proces. Řada z nich řeší rovněž přechod do cloudu, což je velký posun na bankovním trhu, který umožní větší flexibilitu a rychlejší možnosti škálování byznysu. Je pravda, že ten přechod ještě není hotov, ale většina bank to řeší a už má implementace některých aplikací v cloudu či rozbíhá různé pilotní programy.
Banky bojují se zastaralými systémy a nedostatečnou analýzou dat. Aby jim klienti neutekli k fintech společnostem, musí nabídnout více personalizovaný přístup i služby. To jsou hlavní závěry zprávy World Retail Banking Report 2022, kterou zpracovaly společnosti Capgemini a Efma.Banky se musí přiučit od fintechových firem. Jinak přijdou o klienty, ukazuje průzkum
Money
Jak se jednotlivé banky v přístupu k oné transformaci liší?
Banky procházejí agilní transformací, kromě technologické obměny tak dochází i ke změnám v sytému jejich fungování i výrazným organizačním změnám. Velkými vývojem si například prošla Komerční banka po příchodu Jana Juchelky. Na své digitální transformaci spolupracovali s odborníky z Harvardu. Příklad transformace Komerční banky vyšel jako studie v Harvard Business Review a dostal se do školních osnov. Při agilní transformaci je jeden z nejtěžších úkolů zbořit vnitřní bariéry, struktury a propojit byznys, vytváření produktu s „ajťáky“. Ve strategii jednotlivých bank pak najdeme odlišnosti. Komerční banka staví novou digitální banku, skupina KBC, do které spadá ČSOB, hodně pracuje na digitální asistentce, která se jmenuje Kate.
Ve svém reportu zmiňujete kontrast mezi službou klasické banky a služnou moderních fintechových firem. Ale není to trochu nefér srovnání, když banky často narážejí na nejrůznější regulace?
Česká fintechová scénu je velmi aktivní, jsou tu již nižší stovky fintechových společností. Jejich aktivity se prvotně zaměřují na oblasti s nižší regulací. I zde již však některé z nich získaly od ČNB licenci k přímému propojení s bankami, čímž pod určitou regulaci spadají. Zda jde o nefér hru, to bych neřekl, ale jistě, začínat od nuly pro fintechy může být v něčem snazší. Díky tomu mohou být fintechy flexibilnější a dravější v boji o zákazníka. To je zkrátka realita. Velký bankovní dům musí dodržovat stoprocentně regule, takže přinášet novinky pro něj může být složitější a může to trvat trochu déle. Ale u nás si to banky uvědomují, a proto významná část z nich do fintechů investuje, některé fintechy vznikají přímo v bankovních start-up inkubátorech.
Euro za míň než 24 korun? I to je možné! O vývoji kurzu koruny diskutují ekonomové na Investiční snídani pořádané společností EMUN. Vystoupí mimo jiné přední odborník na měny Petr Krčil z Art of Finance nebo bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Byznysový server newstream.cz je mediálním partnerem akce.Živě: Euro za míň než 24 korun? Přední ekonomové řeší budoucnost české měny
Money
Takže bankovní domy s fintechy de facto spolupracují.
Ano. A nejsou to jen banky, i my jako Capgemini také ve světě spolupracujeme se start-upy. Minoritně do některých start-upů investujeme a pomáháme některým nadějným technologiím se uplatnit.
Jaké zajímavé služby, které z bank zatím neznáme, fintechy nabízejí?
Osobně se mi líbí služby typu „buy now pay later“, tedy takzvané odložené platby třena i umožňující různé splátkování. Švédská Klarna, která tyto služby nabízí, je nejhodnotnějším evropským fintechem. V Česku obdobnou službu nabízí Twisto. Mimochodem, na tomto poli se nedávno odehrála velmi zajímavá akvizice, kdy americký Block koupil australský Afterpay, tedy jeden fintech koupil druhý. A co se týče tuzemských fintechů, hodně zajímavý je například Roger, který spojuje investory s podniky a nabízí formu faktoringu, zkrácení splatnosti faktur. Z oblasti otevřeného bankovnictví stojí za pozornost například Finbricks, který umožňuje přístup do bank přes jedno rozhraní a celý bankovní svět tak otevírá a propojuje.
Výsledkům firmy obchodující s devizami pomáhá vyšší poptávka po zajištění. Lapčíkova SAB Finance zvýšila za kvartál zisk na dvojnásobek
Money
Ve vaší studii World Retail Banking Report 2022 zmiňujete, že fintechy využívají u svých služeb techniku gamifikace, tedy využití herních postupů. Jak se to konkrétně projevuje?
Příkladem může být striktně digitální brazilská banka Nubank, která využívá stále modernějšího modelu gamifikace. Zákazník za každou platbu sbírá body, které poté může využít v partnerském programu.
To v Česku zatím asi nehrozí.
Naopak, tímto směrem jde celá řada produktů. Gamifikaci nesmíte vnímat jako střílečku. Například Česká spořitelna spolupracuje s fintechem Dateio a nabízí v aplikaci George službu Moneyback, kde za platbou kartou získáte malý podíl ze zaplacené částky zpět. Je to odměna, reward za chování. A klient z toho má pozitivní emoci. Z našeho letošního reportu přitom vychází, že právě to klienti bankám vytýkají. Že nenabízejí emoce, odměny. Že u nich lidé mají peníze, ale nedostanou za to „nic“ zpět. Takže tyto služby mohou být velmi dobrou cestou inspirovanou fintechy. Já osobně rád využívám službu mikroinvestic. Když platím kartou, platba se zaokrouhlí na dvacetikorunu nahoru a zaokrouhlené drobné se střádají. Když se mi nashromáždí 300 korun, koupí se za ně podíl ve smíšeném fondu. Já to ani nevím, a přitom investuji.
Raiffeisenbank ode dneška na všech pobočkách s pokladnou v Česku přijímá ukrajinské hřivny. Fyzické osoby si je mohou vložit na osobní účet, kde se podle jejich výběru konvertují na vybranou měnu. Peníze z účtu je možné vybírat okamžitě a bez omezení na pokladně pobočky nebo v bankomatech. Ostatní velké banky podle informací tuto službu zatím nenabízejí.Raiffeisenbank jako první z tuzemských bank přijímá ukrajinské hřivny
Money
Když si trochu zafantazírujeme, je reálné, že by se v budoucnu třeba Facebook nebo Google staly správci financí svých uživatelů? Umím si představit, že mi výplata nepůjde do banky, ale prostě na gmail.
O těchto možnostech se hodně mluví a píše, ale sám víte, že Facebook sice plánoval vytvořit vlastní digitální měnu, ale nakonec od toho upustil. Myšlenka byla taková, že se vlastní kryptoměna použije pro platby napříč aplikacemi Facebooku, jako je WhatsApp a Instagram případně dále na internetu. Zatím vstup Big techu do finančních služeb nepozorujeme. Nicméně je pravda, že trvá snaha těchto společností stále více propojit uživatele se svým ekosystémem, udržet ho tam co nejdéle.
Ondřej Valvoda
Vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci. Od devadesátých let se pohybuje v IT prostředí. Pracoval ve společnostech Arconet či Ericsson a podílel se na rozvíjení digitální infrastruktury u nás. Od roku 2021 je šéfem české pobočky globální poradenské společnosti Capgemini.
Zájem o hypotéky neutichl ani v prvních měsících letošního roku. Navzdory vyšším úrokům a rekordním cenám nemovitostí si ji plánuje vzít kolem 13 procent populace. Z úvěru na bydlení chtějí nejčastěji financovat vlastní bydlení. Zájem Čechů o hypotéky neupadá. Půjčují si dokonce vyšší částky než loni
Money
Rozpoutat válku, na kterou nejsem připraven, nemám žádnou strategii, nemám schopné velení, a vlastně ani nevím, proč tu válku vedu, to vyžaduje skutečně velkou dávku nerozumu. Svědčí to spíše o mentálním selhání. Selhání lídra, kterého v posledních, samozřejmě zmanipulovaných volbách, volilo 77 procent Rusů. Dalibor Martínek: Jaký bude svět po ruské porážce na Ukrajině?
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.